Parlament pri schvaľovaní novely spôsobil chaos, keď odhlasoval aj návrh poslanca KDH Júliusa Brocku.
FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Od augusta začne Sociálna poisťovňa prepočítavať penzie starodôchodcom. Prikazuje jej to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok podpísal prezident.
Na prepočítanie všetkých penzií ma poisťovňa lehotu do 31. decembra 2007. Urobí tak sama, dôchodcov o ich novom príjme vyrozumie a v prípade, že bude vyšší, vyplatí im rozdiel spätne od augusta 2006.
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová povedala, že "poisťovňa už prijíma opatrenia, aby mohla splniť úlohy". Poslanci poisťovni pre zvýšené náklady pridali na tvorbu správneho fondu z 2,8 na 2,9 percenta.
Tento fond sa tvorí z každého druhu sociálneho poistenia, ktorí platia občania, ako aj z príjmov poisťovne a pokút. Riaditeľ poisťovne František Halmeš tvrdil, že bez zvýšenia fondu nie je možné garantovať vykonanie úloh v novele.
Ministerka práce Iveta Radičová najskôr súhlasila so zvýšením peňazí do fondu len prechodne na dva roky, ale poslanci vyhoveli poisťovni. Tak získa len tento rok navyše 48 miliónov.
Podľa odhadov ministerstva by sa po prepočítaní mohli asi 80-tisícom ľudí zvýšiť starobné penzie priemerne o tisícku. Zvýšenie sa však dotkne aj pozostalostných dôchodkov vymeraných z týchto penzií.
Sirotské sa zvýšia paušálne, vdovecké sa uvoľnia, ak bola ich výplata zastavená pre prekročenie maximálnej hranice penzie.
Celkovo by sa tak mali penzie zvýšiť asi 300-tisícom ľudí. Tento rok to štát vyjde na viac ako 800 miliónov, budúci rok niečo cez dve miliardy.
Novela čiastočne odstraňuje aj diskrimináciu niektorých starovdovcov, ktorí ovdoveli pred reformou, no nemali nárok na vdovecký dôchodok tak, ako ich kolegovia, ktorí ovdoveli po reforme. Bude sa to však týkať len tých prípadov, kde od smrti manželky uplynuli najviac tri roky.
Niektorí "starovdovci" sa cítia byť týmto rozhodnutím dotknutí a "opäť diskriminovaní", ako napísal SME vdovec Ondrej Bucholzer z Veľkej Lúky.
Ministerka, ale aj poslanci sa zhodujú, že ide len o prvý krok k naprávaniu nespravodlivostí, ktoré vyvolala dôchodková reforma.
Ministerka Radičová v dikusii STV po schválení novely povedala, že táto úprava zatiaľ "nemala ambíciu hlbokých zásahov do dôchodkového systému". Tie ešte prídu, ale v žiadnom prípade sa podľa nej "nemali týkať filozofie prvého, druhého a tretieho piliera dôchodkovej reformy". Na tom sa politické strany zhodnú.
Minimálny príjem pre penzistov:
Novela priznáva dôchodcom nárok na akýsi "minimálny príjem", riešený bude cez dávky v hmotnej núdzi. Dôchodca s veľmi nízkym dôchodkom môže podľa novely od augusta získať okrem základnej dávky, ochranného príspevku a príspevku na zdravotnú starostlivosť aj príspevok na bývanie bez toho, aby sa skúmalo, či vlastní byt, dom, alebo obytnú miestnosť, alebo či platí nájomné. To bolo doteraz nevyhnutné.
V prípade, že na rovnakej adrese však už niekto iný príspevok na bývanie poberá, mal by oň prísť. Novela zavádza do 31. júla 2007 prechodné obdobie, počas ktorého môžu ešte príspevok poberať obaja.
Zvýšenie pozostalostných dôchodkov:
Novela sa snaží riešiť situáciu starodôchodcov, a to nielen poberateľov starobných, ale aj pozostalostných dôchodkov vymeraných pred reformou. Sirotské dôchodky vymerané pred reformou sa zvýšia jednostranne osirelým deťom o 28,5 percenta a obojstranne osirelým o 33,3 percenta.
V prípade sirotského dôchodku sa zmení aj spôsob jeho priznávania. Doteraz malo dieťa nárok na sirotský dôchodok vo výške 30 percent starobného či invalidného dôchodku po zomretom rodičovi, od augusta to bude 40 percent.
Od augusta 2006 sa uvoľní výplata vdovských dôchodkov, ktoré Sociálna poisťovňa vymerala pred reformou, no krátili sa, pretože ich poberatelia dostávali spolu s iným, napríklad so starobným dôchodkom, takže konečná penzia presahovala maximálnu sumu. O uvoľnenie treba požiadať, poisťovňa rozhodne do šiestich mesiacov.
Dôchodky pre "starovdovcov":
Dôchodková reforma v roku 2004 zrovnoprávnila vdovcov s vdovami, avšak len tých, ktorí ovdoveli po spustení reformy.
Do reformy totiž mohol vdovec dostávať vdovský dôchodok, len ak sa staral o dieťa. Naopak, žena mohla vdovecký dôchodok dostávať aj vtedy, ak bola invalidná alebo dovŕšila dôchodkový vek.
Od januára 2004 sú podmienky rovnaké pre vdovy aj vdovcov, teda nárok na dôchodok majú:
jeden rok po smrti manžela/manželky, ak bol ku dňu smrti poberateľom starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu či choroby z povolania, alebo ku dňu smrti splnil podmienky na získanie starobného dôchodku, alebo aspoň získal potrebný počet rokov poistenia na získanie invalidného dôchodku, po roku môžu vdovy aj vdovci dostávať ďalej pozostalostný dôchodok len ak sa starajú o nezaopatrené dieťa, sú invalidní na 70 percent alebo dovŕšili dôchodkový vek, od augusta, keď začne platiť novela, budú mať za takýchto rovnakých podmienok nárok na vdovecký dôchodok aj niektorí starovdovci, ktorých manželka zomrela pred januárom 2004. Avšak, opäť nepôjde o všetkých, len o tie prípady, kde od smrti manželky neuplynulo viac ako tri roky. Títo vdovci získajú dôchodok 2794 korún. O dôchodok musia požiadať, Sociálna poisťovňa musí rozhodnúť o nároku do šiestich mesiacov. Valorizácia penziíDôchodková reforma v roku 2004 priniesla po prvý raz aj zákonnú pravidelnú valorizáciu penzií. Penzie sa mali zvyšovať každoročne v júli podľa rastu miezd a cien. Prvý rok ju však poslanci rozdelili do dvoch termínov, ďalší rok zase rozdelili dôchodcov do štyroch skupín a najnižšie penzie zvýšili o 10,2 percenta, kým penzie nad 15 824 sa nezvýšili.
Tento rok sa pokúšal valorizáciu obmedziť poslanec KDH Július Brocka. Do novely, ktorú vo štvrtok podpísal prezident, presadil ustanovenie, aby sa nezvyšovali penzie nad 17 200 korún. Novela však začne platiť od augusta, obmedzenie by teda malo platiť na dôchodky priznané po tomto termíne. Dôchodky priznané do augusta by sa mali zvýšiť podľa dovtedy platného znenia zákona - teda všetky bez ohľadu na výšku - o 5,95 percenta.
Prezident sa domnieva, že je to diskriminačné a chce ustanovenie napadnúť na Ústavnom súde. Ministerstvo práce si myslí, že Brockova úprava sa nedá vykonať a všetky dôchodky porastú o 5,95 percenta. Sociálna poisťovňa sa bude pravdepodobne riadiť výkladom ministerstva. Definitívna valorizácia na tento rok je teda nejasná.
Ktorých penzií sa má zvyšovanie týkať:
starobných a predčasných starobných dôchodkov invalidných dôchodkov vdovských a vdoveckých dôchodkov sirotských dôchodkov