Kvalita úrody závisí aj od starostlivosti o porasty. FOTO - IT |
Pôvodca hniloby sa cez kvety dostáva do dužiny jahôd, kde spôsobuje hnedé škvrny. Pri teplom a vlhkom počasí sa nákaza rýchlo rozširuje na celý porast. Infekčný tlak choroby sa stupňuje tým viac, čím sú sadenice v pokročilejšom veku. Porasty preto nenechávame na jednom mieste dlhšie ako dva roky a používame len uznané sadenice.
Jahody nesmieme sadiť do úzkych riadkov. Riadky majú byť vzdialené od seba približne 60 centimetrov. V samotnom riadku treba dodržať odstup sadeníc aspoň 30 centimetrov. Vytvoríme tak podmienky pre menší infekčný tlak botrytídy.
Z hľadiska prevencie postupujeme opatrne pri hnojení, najmä dusíkom. Veľa tohto prvku podávaného v nesprávnom čase vedie k silnejšej tvorbe listov. Skoro na jar sa preto celkom zriekneme aplikácie nitrátov. Platí to pre dusík vo všetkých druhoch hnojív. Do jahodovísk na jar však nepatrí ani maštaľný hnoj či kompost. Čas na hnojenie jahôd nastáva na 3. až 4. týždeň po výsadbe a bezprostredne po zbere úrody.
Botrytíde možno predchádzať aj nastielaním pôdy posekanou slamou. Takto chránené rastliny a plody osychajú po zrážkach lepšie ako tie, ktoré sú na nechránenej zemi. Pri zavlažovaní jahôd dbáme na to, aby zostali na noc suché. Porasty preto nikdy nepolievame večer. Nepoužívame ani studenú vodu.
Ing. PETER DRÁČ