Stračonôžky sú v blízkosti ruží pôsobivé. FOTO - IT |
Krása ruží vyniká aj v blízkosti niektorých trvaliek. Pri jarnej výsadbe môžeme vyskúšať viaceré kombinácie. Na okraj hriadky medzi ruže a chodník sa hodia veronikovec klasnatý, levanduľa úzkolistá a čistec vlnatý. Vyššie trvalky oživujú väčšie záhony ruží, pričom môžu byť vysadené jednotlivo medzi nimi alebo v skupinke za ružami. Pôsobivé sú modré stračonôžky, šalvia (Salvia superba) a jesenné rôznofarebné astry. Na väčších plochách s nízkymi trvalkami vyniknú nízke ruže so vzpriameným až previsnutým rastom.
Ak treba pôdu pod korunami ovocných stromov alebo kríkov obrábať, nemali by sme ju spracovávať do veľkej hĺbky. Po takomto úkone sa má nastlať kôrou, kompostom alebo pokosenou trávou. Nástielka totiž udržiava vlhkosť pôdy a potláča rast burín. Ak chceme dosiahnuť požadovaný efekt, má byť hrubá 8 až 10 centimetrov.
Výskyt mrazov na Slovensku nie je v máji nezvyčajný. Počas kvitnutia ovocných stromov a krov by sme preto mali sledovať predpoveď počasia a pripraviť si materiál na prípadné zakrytie drevín. Ak nechceme zvyšovať riziko ich poškodenia mrazmi, v medziriadkoch udržiavame nízky anglický trávnik. Vďaka takémuto opatreniu sa pôda cez deň lepšie vyhreje a v noci vyžaruje teplo.
Paradajky dobre zakoreňujú zo stoniek. Predpestované sadenice preto nevysádzame do pôdy kolmo, ale pod uhlom 45 stupňov a čiastočne ich "potopíme". Vytvoria si tak mohutnejší koreňový systém. V tomto období môžeme vysievať zimný pór, ktorý vysadíme od polovice júna do polovice júla. (pav)