V stredu oslávil šesťdesiate narodeniny britský pesničkár Donovan, vlastným menom Donovan Philip Leitch. Narodil sa v robotníckej rodine v škótskom Glasgowe, čoskoro však presídlil do Anglicka. Spočiatku hral folkové piesne, začiatkom 60. rokov začal skladať vlastné úspešné skladby. Donovana vďaka vystúpeniu na folkovom festivale v americkom Newporte (1965) spoznali aj v zámorí. Po období menej úspešných albumov sa počas vojny v Iraku stali opäť aktuálnymi jeho niekdajšie protivojnové skladby. Jeho hudba sa objavila v celom rade filmov. Donovanove skladby prevzalo do repertoáru viac ako 200 umelcov, vrátane osobností ako Joan Baezová, Judy Collinsová, Eartha Kittová či skupiny Vanilla Fudge a The Allman Brothers. V bývalom Československu spieval jeho piesne napríklad Václav Neckář (Čaroděj, dobroděj) či pesničkár Jaroslav Hutka (Ježíšek).
Albert Finney má sedemdesiat
V utorok oslávil 70. narodeniny britský herec Albert Finney. Pôvodne predstaviteľ shakespearovských divadelných úloh sa uplatnil aj vo filme. Spisovateľka Agatha Christie dokonca vyhlásila, že Finney ako Hercule Poirot sa ako jediný priblížil jej predstavám. Herec bol päťkrát nominovaný na Oscara, ale cenu nikdy nezískal. No nemrzí ho to, je totiž známy odporom k publicite a na odovzdávanie cien ani nikdy nešiel. Získal niekoľko Zlatých glóbusov a divadelných cien. V roku 1980 odmietol Rad britského impéria a o dvadsať rokov neskôr pohrdol rytierskym titulom. Vzdelanie získal na Kráľovskej akadémii dramatických umení v Londýne, kam prišiel ako 17-ročný. V roku 1959 vstúpil do Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti. Neskôr hral v niekoľkých divadlách, hosťoval aj na newyorskej Broadwayi. Filmy začal nakrúcať v roku 1960. Prvú nomináciu na Oscara mu priniesol film Tom Jones (1963), ďalšie nominácie získal za filmy Vražda v Orient Exprese (1974), Garderobiér (1983), V tieni sopky (1984) a Erin Brockovich (2000). Z prvého manželstva s herečkou Jane Wenhamovou má syna Simona. V rokoch 1970 - 1978 bola jeho manželkou francúzska herečka Anouk Aimée.
Hudobník Jack White má dcéru
Spevákovi a gitaristovi amerického dua White Stripes Jackovi Whitovi a jeho žene Karen Elsonovej sa minulý utorok narodilo dievčatko Scarlett Teresa. Dieťa sa narodilo v štáte Tennessee, kde pár žije. Bývalá modelka Karen Elsonová je druhou manželkou 30-ročného Whita. Zosobášili sa vlani v brazílskom Manause. Jeho prvou manželkou bola Meg Whiteová, ktorá je druhou polovicou dua White Stripes - hrá na bicích. Rozviedli sa v roku 2000 a White potom prežil románik s hollywoodskou herečkou Renée Zellwegerovou.
Architekt Libeskind má 60 rokov
Včera oslávil šesťdesiate narodeniny známy architekt Daniel Libeskind. Celosvetovo ho zviditeľnila najmä zákazka na zástavbu Ground Zero, teda miesta, kde do teroristického útoku 11. septembra 2001 stáli svetoznáme newyorské dvojičky. Jeho víťazný návrh - Veža slobody však prešiel z úsporných dôvodov toľkými zmenami, že Libeskind sa z projektu stiahol a s investormi a súčasným architektom vraj komunikuje len cez právnikov. Medzi jeho ďalšie známe projekty patrí Židovské múzeum v San Franciscu, Mestské múzeum v Osnabrücku, nové krídlo Múzea kráľovnej Viktórie a princa Alberta v Londýne či Imperiálne vojnové múzeum v britskom Manchesteri. Jeho triumfom bol projekt Židovského múzea v Berlíne. Narodil sa v poľskej Lodži v židovskej rodine, ktorá prežila holokaust. V roku 1957 odišiel s rodičmi do Izraela, po troch rokoch sa presídlili do New Yorku. Pôvodne študoval hudbu a privyrábal si hraním v baroch. V roku 1970 skončil prestížnu Cooper Union for the Advancement of Science and Art v New Yorku. Po štúdiách v Essexe a Londýne si založil ateliér v Miláne. Je držiteľom mnohých cien a čestných doktorátov. Žije v Berlíne, má tri deti. Jeho dôležitým partnerom je manželka Nina, ktorá pre jeho štúdio zaisťuje externé vzťahy.
Zomrel profesor Jozef Černáček
Vo veku 97 rokov zomrel minulú sobotu jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej medicíny, neurológ a neurofyziológ prof. MUDr. Jozef Černáček, DrSc. Založil a takmer 30 rokov viedol Neurologickú kliniku Fakultnej nemocnice v Bratislave, ktorá bola prvou neurologickou klinikou na Slovensku. Od roku 1953 bol členom korešpondentom a od roku 1964 akademikom Slovenskej akadémie vied. Bol prvým slovenským vedcom, ktorý skúmal fyziológiu a choroby mozgu. Medzinárodné uznanie jeho vedeckej práce potvrdzuje členstvo v mnohých vedeckých spoločnostiach. Dvakrát ho zvolili za prezidenta Československej neurologickej spoločnosti, v rokoch 1973 - 77 bol viceprezidentom Svetovej neurologickej federácie. Bol nositeľom viacerých vedeckých i štátnych vyznamenaní. V roku 2004 dostal Rad Ľudovíta Štúra 1. stupňa.
Zomrela posledná pasažierka Titanicu
Minulú sobotu zomrela v USA 99-ročná Lilliana Gertruda Asplundová, posledná pasažierka, ktorej sa podarilo prežiť katastrofu Titanicu v roku 1912 a ktorá si katastrofu mohla pamätať, aj keď v tom čase mala iba päť rokov. Pri potopení lode stratila otca a troch bratov. Okrem nej skazu prežila jej matka a vtedy trojročný brat Felix. Asplundová sa vyhýbala publicite a o tragédii hovorila iba výnimočne. Na svete žijú ešte minimálne dvaja ľudia, ktorí na Titanicu boli, ale tí si stroskotanie nemôžu pamätať - Angličanka Barbara Westová mala deväť mesiacov a jej krajanka Gladys Deanová len dva mesiace.