Košice 17. marca (TASR) - Je dôležité, aby Slovensko pred vstupom do spoločného európskeho domu správne pochopilo základy, na ktorých je postavený a bolo schopné prispievať k jeho ďalšiemu zveľaďovaniu.
Na dnešnej prezentácii slovenského vydania životopisnej knihy Reného Lejeuna o Robertovi Schumanovi v Košiciach to uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ. Slovensko podľa neho potrebuje pred vstupom do Európskej únie dobre poznať myšlienky a princípy pôvodného architekta jej zjednotenia. O to viac, že v súčasnosti máme po prvý raz v dejinách možnosť zúčastňovať sa na príprave budúcich reforiem.
Kresťanský demokrat Schuman bol podľa Figeľa humanista a pragmatický vizionár. Ako hlboko veriaci politik a právnik uznával, že nad pozitívnym právom stojí právo prirodzené, že dejiny majú svoj zmysel a že cieľom i kritériom nášho konania musí byť ochrana a dôstojnosť každej osoby. Svoje presvedčenie veľmi dobre využil v traumatizovanom povojnovom období na hľadanie nových vzťahov v Európe. Spolupráca - nie konflikt, právo - nie sila a nadnárodné, komunitárne orgány namiesto presadzovania jednostranných princípov. Tieto princípy sú naďalej platné a ak ich uplatňovanie Slovensko zvládne, pomôže strednej Európe k väčšej súdržnosti a spolupráci a zároveň to bude jeho príspevkom pre Európu. "Sme stredom kontinentu, ale nemá to byť len o geografii, ale o centre komunikácie, o duchu, ktorý môže znamenať isté srdce vývoja a rozvoja vzťahov," uviedol Figeľ pre TASR po skončení prezentácie.
Vychádzajúc zo Schumana, ktorému sa ako jedinému z politikov dostalo oficiálneho titulu Otec Európy, Figeľ konštatoval, že základným prejavom ducha zjednotenej Európy musia byť humanizmus a solidarita. Podľa jeho interpretácie zahŕňajú úctu ku všetkým ľuďom bez diskriminácie, bez etnického vymedzovania. Solidarita má pritom nielen politický ale aj finančný výraz. "Uchádzať sa o solidaritu zo strany Slovenska dnes neznamená stať sa závislým na bohatších, ale pomôcť si v transformácii tak, aby sme boli aj my schopní konkrétnej solidarity ďalším, ktorí sú na tom sociálne, alebo ekonomicky ešte horšie". Figeľ zdôraznil, že Schumanov projekt, ktorý bol plánom pre celý kontinent, je stále vitálny, atraktívny a fungujúci. Aký bude v 21. storočí, však závisí aj od Slovenska a ďalších kandidátov. Preto je dôležité, aby sme ho pochopili a pozitívne rozvíjali.
Dvestodvadsaťstranová publikácia Robert Schuman - Otec Európy vyšla vo vydavateľstve Michala Vaška v dvojtisícovom náklade. V predajnej sieti kníhkupectiev by sa jej cena mala pohybovať okolo 180 korún.