Klasické detské domovy by mali pomaly nahradiť domovy rodinného typu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Detský domov v Trenčíne má problémy s formou starostlivosti o deti. Zistilo to ministerstvo sociálnych vecí, keď preverovalo, či domov nepochybil, keď prepúšťal chovanca, ktorého nedávno súd odsúdil na desať rokov väzenia za krádež dvoch bicyklov a dve ozbrojené prepadnutia.
Postup domova prešetroval Ján Kmeť z trenčianskeho úradu práce a sociálnych vecí. Ten zistil, že domov dodržal štandardný postup - chlapcovi zabezpečil pracovné miesto a podnájom v meste. Pracovný pomer chovanca sa však do mesiaca skončil, z akého dôvodu už Kmeť nevie.
Keď sa úrad práce dozvedel, že Tomáš sa chce odsťahovať aj z bytu, navštívila ho sociálna pracovníčka úradu a ponúkla mu bývanie v samostatnej izbe v skupine mladých dospelých. Ide o dom v rámci detského domova, v ktorom sa poskytuje starostlivosť už plnoletým chovancom. Kmeť hovorí, že Tomáš odmietol a potom s ním už pracovníci stratili kontakt.
Hovorca ministerstva sociálnych vecí Martin Danko si myslí, že to nie je chyba úradníkov, pretože chlapec bol už "dospelý človek, ktorý sa sám rozhodol", ale napriek tomu kritizuje výchovu v domove známom ako Detské mestečko Zlatovce. "Nie je to klasický domov, ani starostlivosť profesionálnych rodičov," povedal Danko. Vychovávatelia a deti síce tvoria skupiny, ale o štvrtej popoludní sa im skončí pracovný čas a oni odídu do bytov, ktoré im poskytuje v areáli domov a ktoré obývajú s vlastnou rodinou. Domovácke deti neboli nikdy v hypermarkete, nevedia nakupovať, hospodáriť.
Ministerstvo chce domov zmeniť, vychovávateľom ponúka možnosť stať sa profesionálnymi rodičmi. V prípade, že sa pre takú zmenu nerozhodnú, môžu zostať ako pomocní vychovávatelia, prípadne, kým si nenájdu inú prácu. "Nechceme násilne popretŕhať citové vzťahy detí s nimi," povedal Danko. (haj)
Domovy majú nahradiť rodičia
Čo najviac detí z detského domova by mali vychovávať náhradní rodičia. Marek Roháček zo zduženia Návrat hovorí, že domovy by mali mať podobu "rodinného domu s ôsmimi deťmi, ktoré sú v nich len na krátky čas. Pracujú s rodinou dieťaťa a ide skôr o krízové centrá".
Rovnakú predstavu má aj Zuzana Štadlerová zo združenia Úsmev ako dar, podľa ktorej treba jednoznačne "zvýšiť počet krízových centier s profesionálnymi a pohotovostnými rodinami". Dnes je však podľa nej ťažké naplniť tieto predstavy pri zdravotne postihnutých deťoch. Podľa údajov ministerstva práce je v evidencií 486 záujemcov o osvojenie a pestúnstvo, pričom 394 z nich chce len zdravé nerómske deti do troch rokov.
Štadlerová hovorí, že nevyhnutné je oceniť aj prácu profesionálnych rodičov, ktorých príjem je dnes veľmi nízky. Hovorca ministerstva sociálnych vecí Martin Danko povedal, že cieľom ministerstva je "podporovať všetky formy náhradnej starostlivosti a znižovať kapacity detských domovov, no v najbližšom čase neočakávame ich zrušenie".
Zatiaľ teda prebieha transformácia domovov na domovy rodinného typu. Štadlerová hovorí, že Úsmev ako dar prišiel s touto myšlienkou v čase, keď ešte existovali domovy so stovkami detí a "ak by sme v tomto štádiu začali hovoriť hneď o zrušení detských domovov, nikto by nás nepočúval". Transformácia na rodinné domovy je podľa nej prechodným štádiom, kým Slovensko dospeje do momentu, keď domovy bude možné zrušiť.
Rozvoju náhradnej starostlivosti majú od začiatku tohto roka pomáhať nové príspevky. Ministerka Iveta Radičová označila nový zákon o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti za "dobrý krok, aby sa postupne dostali deti z detských domov do náhradných rodín".
Roháček hovorí, že záujem o náhradnú starostlivosť síce trochu stúpol, no ukázali sa aj negatívne vplyvy zákona. Väčšina príspevkov narástla, trebárs jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa z dnešných 5840 až 7650 korún podľa veku, na 8840 korún a opakovaný príspevok zverenému dieťaťu z 2340 až 3070 podľa veku na 3320 korún. Menej však dostávajú náhradní rodičia, ktorí sú zároveň na rodičovskej dovolenke, pretože vyplatenie odmeny pre nich sa vylučuje s materským či rodičovským príspevkom, čo nebolo. Menej dostanú aj rodičia, ktorí sa starajú o tri a viac detí. Do januára dostali na každé zverené dieťa 1430 korún, dnes je paušálny príspevok bez ohľadu na počet detí 4230. Suma sa zvyšuje iba pri opatrovaní troch a viac súrodencov a zdravotne postihnutom dieťati. (haj)
Počet detí v domovoch
v domovoch v profesionálnych rodinách
1997 3 823 13
2000 3637 116
2003 3 324 157
2004 3 859 181
2005 4 096 ?
Počet detí v náhradnej starostlivosti
2004 2005
osvojenie 276 264
osvojenie do cudziny 30 35
náhradná starostl. 667 702
pestúnstvo 494 476
poručníctvo 142 175
(Zdroj: Správa o soc. situácii)