Oproti ostatným nezamestnaným, ktorí musia byť poistení najmenej tri zo štyroch posledných rokov - čiže o rok viac - budú teda v istej výhode. Na druhej strane, podporu budú môcť dostávať iba štyri mesiace, teda o dva menej ako ostatní nezamestnaní.
Zmena vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament prijal pred dvoma týždňami. Ministerstvo práce ju odôvodnilo tým, že najmä u sezónnych zamestnancov sú problémy posúdiť ich nárok na podporu.
Mária Kardošová z úradu práce v Starej Ľubovni si myslí, že pre tamojších nezamestnaných bude zmena prínosom. Dosiaľ totiž mnohí nárok na dávku nemajú.
Sezónni pracovníci tvoria v niektorých regiónoch nemalú časť nezamestnaných. Zo všetkých evidovaných napríklad na úrade v Partizánskom ich je 8 - 10 percent, v Nových Zámkoch až 20 percent. Medzi nezamestnanými ich "dokola" pribúda a ubúda, čím sa mení aj miera nezamestnanosti.
Riaditeľ úradu v Partizánskom Jaroslav Szegény hovorí, že od marca do októbra sa pravidelne zamestnávajú, takže zhruba trištvrte roka pracujú, po zvyšok roka sú nezamestnaní. Nebyť sezónnych prác, mieni Szegény, pravdepodobne by v evidencii úradu zotrvali.
Zamestnať sa na neurčitý čas, teda "natrvalo", nemôžu niektorí ľudia preto, že majú pomerne nízku alebo dokonca žiadnu kvalifikáciu. "Väčšinou sa zamestnajú ako pomocné sily v poľnohospodárstve," povedala Mariana Takácsová z úradu v Nových Zámkoch.
Sezónne pracujú aj ľudia, ktorí sa vyučili remeslu ako murár, stavbár, maliar, zvárač, zámočník a podobne, hovorí Szegény.
Prostredníctvom rôznych agentúr nájdu zamestnanie kuchári a čašníci a podľa Kardošovej sa sezónne pracuje aj v cestovnom ruchu.
Sezónne možno pracovať aj v zahraničí, čo nepochybne mnohí využívajú.
Nárok na dávku však nebudú mať za každých okolností. Podľa Petra Húsku z ministerstva práce záleží na tom, či je dotyčný v nezamestnanosti poistený aj na Slovensku a v akej krajine pracoval. Ak legálne pracuje mimo Európskej únie, tak sa ho zmena podmienok nároku netýka, povedal Húska.