Edward Jenner injekciou zbavil ľudí strachu z pravých kiahní

Kiahne boli najnebezpečnejšou nákazlivou chorobou v histórii. Stáli najviac ľudských životov dokonca aj v porovnaní s morom, AIDS či maláriou. V roku 1980 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia túto chorobu za definitívne zlikvidovanú.

Kiahne boli najnebezpečnejšou nákazlivou chorobou v histórii. Stáli najviac ľudských životov dokonca aj v porovnaní s morom, AIDS či maláriou. V roku 1980 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia túto chorobu za definitívne zlikvidovanú. História boja s ňou však bola dlhá a zložitá. Pri jej počiatkoch stál Edward Jenner. Tento anglický vidiecky lekár po prvý raz použil vakcínu pripravenú z kravských kiahní. Svoj úspešný pokus uskutočnil pred 210 rokmi, 14. mája 1796.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktérmi prvého očkovania proti pravým kiahňam boli okrem Jennera osemročný James Phipps a slúžka Sary Nelmesová, ktorá sa nakazila pri dojení kráv. Jenner pripravil vakcínu z jej pľuzgierov a vpichol ju Phippsovi. Vakcína (vacca znamená po latinsky kravu) sa ujala a chlapcovo ochorenie prebehlo veľmi mierne.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom júla ho Jenner infikoval pravými, teda ľudskými kiahňami. Choroba, ktorá mala na svedomí stovky miliónov ľudských obetí od starovekého Egypta cez ríšu bezmocných Inkov a Aztékov v Južnej Amerike až k Austrálii a Európe, tentoraz narazila na dômyselnú bariéru. Chlapec zostal zdravý.

Dnes, pri prepracovaných technikách skúšania nových liekov, ktoré trvá roky, môže vyzerať takýto postup čudne. Jenner však nebol ľahkomyseľný dobrodruh a chlapcov život aj svoju povesť riskoval až po dvadsaťročnom rozmýšľaní a prípravách.

O možnej ochrane proti kiahňam vedel už od roku 1775. Vtedy vraj počul jedno pekné dievča rozprávať, že malo kravské kiahne, a preto jej už nehrozia pravé. Podľa iných zdrojov mladý a sympatický Jenner, ktorý mal vtedy 26 rokov a za sebou úspešné štúdium medicíny, zistil túto skutočnosť pri podrobnom skúmaní jej tváre. Faktom však je, že odvtedy si robil záznamy o všetkých možných druhoch pľuzgierov na vemenách kráv, o tom, ktorý poskytuje najlepšiu ochranu, a v akom štádiu choroby sú najvhodnejšie na prevenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Zistil, že na očkovanie sa hodia iba oslabené vírusy z jediného typu pľuzgierov. Povzbudzoval ho pritom jeho učiteľ, slávny anatóm John Hunter. Pripomínal Jennerovi, že nestačí problém iba sledovať a rozoberať, teórie je nevyhnutné predovšetkým dokázať. A presne to Jenner pred 210 rokmi urobil. Dal tak svojim kolegom a nasledovníkom do rúk spoľahlivú a lacnú metódu likvidácie kiahní, ktorá sa uplatnila aj pri iných infekčných chorobách.

Rukolapný dôkaz teórie menom Phipps však nepriniesol odvážnemu lekárovi okamžitú slávu. Londýnska Kráľovská spoločnosť zamietla publikovanie jeho práce, začali sa o ňom šíriť povesti, že robí z ľudí kravy, lebo im po vakcinácii rastú rohy a kopytá. Jenner preto napísal vedeckú prácu na vlastné náklady, tá rýchlo vyšla v latinčine a vo Viedni v nemčine. Tam aj prebehlo prvé očkovanie za hranicami Britských ostrovov, nasledovala Praha.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1800 už nemohol o výsledkoch jeho snaženia pochybovať nik, pretože 6000 zaočkovaných ľudí bol príliš silný argument. Iba v Česku do roku 1802 dostalo Jennerovu vakcínu 12-tisíc detí. O štyri roky neskôr tam poklesla úmrtnosť na kiahne v porovnaní s rokom 1777 viac ako desaťnásobne.

Ocenenia a členstvá vo vedeckých spoločnostiach sa iba tak hrnuli. Jeho sláva bola vraj taká veľká, že keď v roku 1813 požiadal Napoleona, aby prepustil jeho príbuzného z francúzskeho zajatia, dobyvateľ vyhlásil: "Jenner? Nuž, Jennerovi nemôžem odmietnuť vôbec nič."

Edward Jenner zomrel v januári 1823 v Berkeley, kde sa v máji 1749 narodil. Múzeum má v dome, kde kedysi žil jeho najslávnejší pacient, James Phipps.

V utorok - Wilhelm Steinitz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 852
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 073
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 065
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 497
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 692
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 749
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 502
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu