FOTO - ARCHÍV SME
Všetkým deťom, bez ohľadu na to, aký má rodina príjem, sa rodinné prídavky poskytujú od roku 2003. Výdavky štátu na ich výplatu sa však napriek tomu znížili, pretože kým v starom systéme mohli rodičia s najnižšími príjmami dostať na dieťa aj tisíc korún, dnes je paušálny prídavok 540 korún. Pracujúci rodičia k tomu majú nárok na daňový bonus. Má to pôsobiť motivačne, aby rodič mal snahu zamestnať sa aj za minimálnu mzdu.
Vlani sa začal rodičovský príspevok vyplácať v plnej výške všetkým rodičom aj bez ohľadu na to, či sa o dieťa starali celodenne a osobne, alebo popri starostlivosti o dieťa pracovali. Do júla sa rodičom, čo pracovali hoci len na skrátený úväzok, krátil rodičovský príspevok o polovicu. Ministerstvo sociálnych vecí zmenu zdôvodňovalo snahou "vytvoriť priestor pre slobodné rozhodnutie rodiča" a sľubovalo si od toho aj "vznik flexibilnejších služieb starostlivosti o dieťa". Na poskytnutie príspevku musí rodič totiž splniť jednu podmienku - nezveriť dieťa škôlke, dotovanej zo štátneho rozpočtu alebo z výnosov z daní.
Rodičov, ktorí sa o dieťa starajú osobne doma, štát podporuje navyše tým, že za nich platí sociálne a zdravotné odvody. Ministerstvo nesleduje, o koľko sa zvýšil počet takýchto služieb pre rodiny, Peter Húska z tlačového odboru však opakuje, že "ide o krok k zosúladeniu zamestnania a rodiny".
Poslednou zmenou pred voľbami je rozšírenie možnosti stredoškolákov získať sociálne štipendium. Kým doteraz dostávali štipendiá len študenti z rodín v hmotnej núdzi, od júna by ich mali dostať aj študenti z rodín, ktorých príjem nedosahuje výšku životného minima. Náklady 25 miliónov má zaplatiť ministerstvo sociálnych vecí. "Predpokladáme, že posunutím hranice na úroveň životného minima vzrastie počet študentov poberajúcich stredoškolské štipendium asi o 8000," citovala ministerku práce Ivetu Radičovú agentúra TASR.
Vlani dostávalo štipendiá 11 916 študentov stredných škôl, priemerná výška štipendia bola 890 korún a náklady sa vyšplhali na 10,6 milióna korún. Rovnakým spôsobom, teda aj pre rodiny pod hranicou životného minima, rozšírilo ministerstvo už v januári aj poskytovanie prospechových štipendií pre žiakov základných škôl.
V súčasnosti ho dostáva 32 524 detí, z toho 4193 detí z rodín s prijmom pod životným minimom.
Na aké štátne dávky majú rodičia detí nárok
Prídavok na dieťa
V súčasnosti sa vypláca vo výške 540 korún na každé nezaopatrené dieťa, teda dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, respektíve až do 25. roku, ak študuje, teda sa "sústavne pripravuje na povolanie", alebo naopak, nemôže študovať, či pracovať pre chorobu a úraz.
Á O prídavok na dieťa treba žiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Predložiť treba žiadosť, ktorú si možno stiahnuť aj z internetovej stránky ministerstva práce, okrem toho občiansky preukaz žiadateľa a rodný list dieťaťa - originál aj kópiu. Ak ide o staršie dieťa, treba potvrdenie o návšteve školy, ak sa dieťa pre chorobu nemôže pripravovať na povolanie, potvrdenie ošetrujúceho lekára.
Koľko rodičov dostáva prídavky na deti
2002 2003 2004 2005
mesačný počet poberateľov 603 126 807 005 755 364 755 921
mesačný počet nezaopatren. detí 1 103 150 1 365 445 1 296 083 1 312 573
Vyplatená suma (v miliónoch) 9 274 8 818 8 590 8 676
(Správy o soc. situácii obyvateľstva)
Daňový bonus k prídavku na dieťa
Ak je aspoň jeden z rodičov zamestnaný, môže si rodič uplatniť na dieťa daňový bonus. V tomto roku to je 540 korún mesačne, spolu teda 6480 korún. Na daňový bonus má však nárok len rodič, ktorý v zdaňovacom období, teda počas tohto kalendárneho roku, zarobí aspoň 6-násobok minimálnej mzdy (6900 x 6 = 41 400 Sk).
Zamestnanec si daňový bonus uplatní priamo u svojho zamestnávateľa. Firme musí nahlásiť počet detí a zamestnávateľ mu potom vypočíta daň, z ktorej mu odpočíta 540 korún mesačne za každé dieťa. Ak vznikne zamestnancovi negatívna daňová povinnosť, firma mu doplatí. V prípade, že si zamestnanec neuplatní nárok na daňový bonus v priebehu roka, môže to urobiť pri ročnom zúčtovaní, resp. pri podaní daňového priznania. Takýmto spôsobom si daňový bonus uplatnia aj samostatne zárobkovo činné osoby. Ak však v zdaňovacom období vykážu stratu, nemajú na daňový bonus nárok.
Príspevok pri narodení dieťaťa
V súčasnosti sa vypláca vo výške 4460 korún na jedno dieťa. Ak sa rodičom súčasne narodia dve a viac detí a dve sa dožili 28 dní, zvyšuje sa príspevok o polovicu na každé dieťa (takže príspevok na dieťa bude 6690 korún). Ešte do minulého roka mali na toto zvýšenie nárok len rodičia, ktorým sa naraz narodili aspoň tri a viac detí.
O príspevok možno žiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, predložiť treba žiadosť potvrdenú matrikou, občiansky preukaz žiadateľa, rodný list dieťaťa - originál aj kópiu (ak sa dieťa narodilo v zahraničí a nemá ešte rodný list podľa slovenského zákona o matrikách, treba predložiť úradný preklad potvrdenia o narodení zo zahraničia).
Ak o príspevok žiada rodič, ktorému sa narodili dve deti a viac, treba predložiť aj potvrdenie lekára o dožití 28 dní dvoch detí.
Príspevok pre rodičov, ktorým sa narodilo viac detí
Rodičia, ktorým sa súčasne narodili tri a viac detí, alebo sa im v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá, môžu každoročne požiadať o jednorazový príspevok, ktorý im má pomôcť pri krytí zvýšených výdavkov. Po prvý raz možno o príspevok žiadať, keď deti dovŕšia rok.
Výška príspevku je odstupňovaná podľa veku deti
do šesť rokov 2420 Sk od 6 do 15 rokov 2980 Sk vo veku 15 rokov 3170 Sk , Á Požiadať o príspevok možno na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, a to prostredníctvom žiadosti, ku ktorej treba priložiť rodné listy detí a potvrdenie ošetrujúceho lekára, že má deti v starostlivosti, u šokolopovinných detí potvrdenie riaditeľa školy o jej návšteve.
Rodičovský príspevok
Vypláca sa vo výške 4230 korún mesačne.
Nárok naň má osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do troch rokov, pričom od polovice minulého roka už môže popri starostlivosti o dieťa aj pracovať. Podmienkou je, aby dieťa nebolo v školskom zariadení, ktorému boli poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu či z výnosu dane (dieťa teda nemôže byť v škôlke).
Nárok na príspevok má aj osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6. roku života, ak je toto dieťa dlhodobo choré.
V prípade náhradných rodičov má jeden z rodičov nárok na príspevok do 6. roku dieťaťa, najdlhšie však tri roky od právoplatného rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do ich starostlivosti.
O rodičovský príspevok treba požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Predložiť treba žiadosť, ktorú si možno stiahnuť aj z internetovej stránky ministerstva práce, a okrem toho občiansky preukaz žiadateľa, rodný list dieťaťa - originál aj kópiu, ale aj potvrdenie Sociálnej poisťovne, že osoba má nárok na materské.
Doplatok k materskému
Ak rodič, ktorý sa stará o dieťa a poberá materské (teda nie štátnu sociálnu dávku od úradu práce, ale dávku, na ktorú má narok z nemocenského poistenia) a toto materské je nižšie ako rodičovský príspevok, môže požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o doplatok k materskému do výšky rodičovského príspevku, teda do výšky 4230 korún.