V slovenskom zákonodarstve je lízing charakterizovaný ako prenájom s právom kúpy prenajatej veci. Je to trojstranný vzťah, ktorého aktérmi sú dodávateľ tovaru, nájomca - užívateľ tovaru a lízingová spoločnosť - prenajímateľ, vlastník tovaru. Lízing by sa dal zjednodušene opísať ako prenájom majetku dlhodobej spotreby (auto, stroje, zariadenia). Tovar, ktorý si nájomca vyberie, kúpi lízingová spoločnosť od dodávateľa. Lízingová spoločnosť nájomcovi tovar následne prenajme a ten ho užíva. Nájomca, klient lízingovej spoločnosti, teda nie je užívateľom prenajatého majetku. Ten ostáva počas celého obdobia lízingového vzťahu majetkom lízingovej spoločnosti. Výhodou pre nájomcu je, že môže majetok užívať aj bez zaplatenia celej ceny tovaru a podnikatelia navyše môžu využiť daňové zvýhodnenia, ktoré sa na lízing vzťahujú.
Finančný lízing
Najbežnejšou a najčastejšie využívanou formou prenájmu je finančný lízing. Predmet lízingu, ktorý si nájomca vyberie kúpi od dodávateľa lízingová spoločnosť. Predmet lízingu je od momentu kúpy až po ukončenie lízingovej zmluvy majetkom prenajímateľa - lízingovej spoločnosti. V okamihu, keď nájomca a lízingová spoločnosť podpíšu lízingovú zmluvu a klient uhradí prvú splátku, takzvanú akontáciu, môže predmet lízingu využívať. O prevádzku a údržbu predmetu lízingu sa stará nájomca, ktorý má naň po ukončení obdobia prenájmu predkupné právo. Od lízingovej spoločnosti ho odkupuje za vopred dohodnutú zostatkovú cenu, ktorá býva určená ako fixná čiastka, napríklad 100 alebo 1 000 korún alebo ako percento z obstarávacej ceny.
Operatívny lízing
Väčšinou nadnárodné spoločnosti na obstaranie a správu svojho firemného vozového parku využívajú operatívny lízing. Ide len o krátkodobý zmluvný vzťah medzi lízingovou spoločnosťou a nájomcom. Základom operatívneho lízingu je prenájom majetku, ktorý nájomca využíva avšak po ukončení lehoty nájmu vlastnícke práva ostávajú lízingovej spoločnosti. Tá môže po ukončení nájomnej zmluvy s majetkom nakladať podľa svojho uváženia, môže ho znovu prenajať, odpredať a podobne. Podstatou operatívneho lízingu je používanie prenajatej veci, nie jej získanie. Trvanie operatívneho lízingu býva zvyčajne kratšie ako pri finančnom lízingu. Lízingová spoločnosť poskytuje väčšinou nájomcovi aj sprievodné služby, napríklad servis, údržbu, úhradu poistného. V prípade poruchy prenajatého zariadenia poskytuje lízingová spoločnosť zvyčajne náhradu. Operatívny lízing sa využíva aj pri prenájme počítačovej a kancelárskej techniky alebo pri sezónnych technológiách.
Spätný lízing
Tento typ lízingových operácií nie je využívaný v takej miere ako dva predchádzajúce. Jeho podstatou je odpredaj majetku zákazníka, najčastejšie automobilu alebo strojného zariadenia, lízingovej spoločnosti, ktorá sa stane jeho majiteľom. Lízingová spoločnosť následne spätne prenajme majetok formou finančného alebo operatívneho lízingu bývalému nájomcovi - novému užívateľovi. Ten takto získava dodatočnú hotovosť a navyše môže využívať daňové úľavy lízingu.
Splátkový predaj
Napriek tomu, že existujú spoločnosti špeciálne sa zaoberajúce splátkovým predajom, začína sa rozširovať aj v lízingových spoločnostiach. Tie začali splátkový predaj ponúkať v roku 2002. Splátkový predaj, rovnako ako lízing, slúži na obstaranie majetku bez stopercentného použitia vlastných hotovostných finančných prostriedkov. Základný rozdiel medzi nimi je v momente prechodu vlastníctva. Pri finančnom lízingu sa nájomca stáva majiteľom predmetu lízingu až po skončení zmluvného nájomného vzťahu medzi prenajímateľom a nájomcom, zatiaľ čo pri splátkovom predaji dochádza k prevodu vlastníctva podpisom kúpnej zmluvy a odovzdaním predmetu. Druhý zásadný rozdiel spočíva v období prenájmu. Predaj na splátky sa uzatvára na obdobie od jedného roka, keďže, na rozdiel od finančného lízingu, neexistuje zákonom obmedzené obdobie prenájmu. Z daňového hľadiska je predaj na splátky zaujímavý najmä pre podnikateľov. Majú možnosť zaradiť predmet kúpy do odpisov z daňového základu ako časť svojho majetku bez ohľadu na to, kedy ho kúpili. V prípade osobných a úžitkových automobilov tvorí tento odpis v roku obstarania až 25 percent z jeho ceny, výhodná je aj možnosť uplatniť si odpis DPH pri splátkach úžitkových vozidiel.
Spotrebiteľský úver
Lízingové spoločnosti z dôvodu zostrovania konkurencie ponúkajú kompletnú paletu možností financovania. Najmladším bratom lízingu a predaja na splátky je spotrebiteľský úver, ktorý môžu klienti získať už aj v lízingovkách. Lízingové spoločnosti ponúkajú úver na obdobie 6 až 72 mesiacov a financovaný predmet sa po podpise úverovej zmluvy stáva majetkom užívateľa. Spotrebiteľský úver využívajú klienti väčšinou na kúpu nových, prípadne ojazdených osobných automobilov.
asociácia leasingových spoločností
foto: archív