i projektov rozvoja veľkého počtu firiem, najmä malých a stredných podnikov a začínajúcich podnikateľov. Podnikatelia volia lízing
i v záujme účelnejšieho alebo aktuálnejšieho využitia prevádzkového kapitálu alebo úverov.
Je využívaný k riadeniu finančných tokov a likvidity, k daňovej optimalizácii i k outsourcingu obslužných činností. Veľké množstvo výrobcov, dovozcov a predajcov využíva lízing k posilneniu odbytu
a k naplánovaniu celkovej marketingovej stratégie. Doteraz nebol vyčerpaný ani potenciál lízingu pri financovaní spotrebiteľských zámerov viacerých českých domácností.
Lízing sa stal v ČR nezanedbateľným makroekonomickým činiteľom. S jeho využitím sa dlhodobo obstarávajú takmer tri desatiny všetkých investícií do strojov, zariadení
a dopravných prostriedkov. Rastie jeho podiel na financovaní investícií do nehnuteľností a jeho úloha pri rozvoji realitného trhu. Podporou investícií sa podieľal na reštrukturalizácii a raste ekonomiky. Prostredníctvom neho sa výrazne podporuje odbyt (a nepriamo i domáca výroba), najmä ak ide osobné vozidlá. Zohral úlohu pri šírení trhových návykov medzi spotrebiteľmi. Lízing sa stal jednou z najdynamickejších
a najstabilnejších súčastí finančného trhu ČR.
Vstup do EÚ zvýšil konkurenciu
Míľnikom pre rozvoj lízingu bol, podobne ako v prípade iných krajín, vstup ČR do Európskej únie. Od roku 2004 sa český lízing vyvíja v zložitejších podmienkach a čelí ďalším vplyvom a výzvam. Je nútený absorbovať dopady legislatívy EÚ, jeho vývoj ovplyvňujú príchody ďalších európskych lízingových spoločnosti alebo ich aktívnejšie cezhraničné pôsobenie v rámci európskeho trhu. I pri komplexnej povahe týchto nových vplyvov je však zrejmé, že sa český lízingový trh rozvíja i pri nových podmienkach plynulo a bez dramatických prepadov. I dnes účinne a nezastupiteľným spôsobom podporuje rozvoj českej ekonomiky.
Dopady vstupu ČR do EÚ pritom nemali pre lízingový trh v ČR jednorázovú a ostro vyhranenú podobu. České právo relevantné pre lízing sa prispôsobovalo predpisom EÚ už od polovice deväťdesiatych rokov. Dopady legislatívnych opatrení spojených bezprostredne so vstupom ČR do EÚ (najmä v daňovej oblasti) pre právny rámec lízingu neboli preto nijako zvlášť významné. K zásadnej zmene nedošlo ani v oblasti prítomnosti veľkých európskych poskytovateľov lízingu v ČR. Ich prítomnosť bola významná v porovnaní s inými postkomunistickými krajinami svojim rozsahom i ojedinelá už v minulých rokoch. Vstupy ďalších spoločnosti na český lízingový trh nie sú preto dnes už masové.
Vývoj po vstupe do Európskej únie zároveň vedie k posilneniu dopytu po lízingových službách v súvislosti s investíciami vyvolanými členstvom v tomto spoločenstve a väzbami na ekonomiku únie. Zahraniční investori pritom posiľujú tlak na vyššiu úroveň lízingových produktov. A ako sa tieto vplyvy prejavujú v lízingových štatistikách?
Nové
príležitosti
V roku vstupu do EÚ došlo najmä v dôsledku odložených investičných zámerov a zákazníckych reakcii na zmeny v zaťažení lízingu vozidiel daňou z pridanej hodnoty k miernemu medziročnému poklesu objemu lízingu hnuteľných vecí v ČR o necelé tri percentá, zároveň však k štvrtinovému nárastu lízingu nehnuteľností. Už v nasledujúcom roku sa ale podľa očakávaní obnovil dovtedajší trend trvalého rastu českého lízingového trhu.
V roku 2005 boli prostredníctvom lízingu do užívania predané stroje, zariadenia a dopravná technika v celkovej obstarávacej cene (bez DPH) viac ako 103 mld. Sk a nehnuteľnosti v súhrnnej cene viac ako 12,5 mld. Sk. Pretože veľká väčšina lízingových zmlúv bola minulý rok uzatvorená s obchodnými spoločnosťami a inými spoločnosťami lízing sa naďalej významnou mierov podieľal na financovaní investícií. Ďalej sa zvýšila úloha lízingu na rozvoji domáceho trhu realít.
Zo štatistík je zároveň zrejmé, že sa v súvislosti s postupným nasýtením dopytu a s konsolidáciou ponuky od konca deväťdesiatych rokov postupne znížila dynamika rastu lízingového trhu v ČR.
Nové produkty
V minulom roku ďalej akcelerovalo rozširovanie lízingovej ponuky o ďalšie sprievodné služby i o nové produkty, a to i vplyvom dopytu od subjektov investujúcich v súvislosti so zapojením českej ekonomiky do EÚ. Celkom bežná je už pomoc lízingovým nájomcov pri posudzovaní ich zámerov sledovaných lízingom (vrátane daňového a účtovného spracovania lízingovej operácie), sprostredkovanie súvisiacich administra- tívnych agend i poistenia, zaistenia dopravy lízovanej veci na miesto určenia, jej montáže, prevádzková podpora v priebehu lízingu atď. Vedľa tradičného finančného lízingu sú dnes bežne ponúkané sofistikované lízingové produkty, napr. lízing vozových parkov či lízing s vyššími zostatkovými hodnotami a deleniu tržných rizík. Postupne sa presadzuje operatívny lízing, ktorého podiel sa na českom lízingovom trhu v roku 2005 vzrástol už na 12 percent. Hlavné vývojové trendy českého lízingového trhu zodpovedajú do značnej miery situácii na tradičných lízingových trhoch v krajinách EÚ.
V praxi českých lízingových spoločností sa zároveň stále výraznejšie presadzuje obohacovanie ich ponuky v reakcii na požiadavky a potreby zákazníkov o ďalšie finančné produkty vrátane predaja požadovaných investičných komodít či spotrebiteľských položiek na splátky a spotrebiteľských úverov. Určitá časť kapacít lízingových spoločností sa rozvíja týmto smerom, tomu zodpovedá i presun časti realizovaných objemov z lízingu v prospech iných produktov. Ich nárast v bilancii lízingových spoločnosti je pritom značný. Proces diverzifikácie ponuky finančných produktov (a v jeho rámci dôsledné obohacovanie lízingovej ponuky o veľký počet ďalších sprievodných služieb) má pritom dlhodobú povahu a je v ČR urýchľovaný vysokým stupňom konkurencie na strane lízingovej ponuky - domácej i zahraničnej.
Je zrejmé, že nedochádza a v do- hľadnom čase nedôjde k oslabeniu postavenia lízingu. Dosiahnutý stupeň využívania lízingu podnikateľmi i spotrebiteľmi a pokračujúce obohacovanie lízingovej ponuky vytvárajú pre potvrdenie vývojových trendov českého lízingového trhu z mi- nulých rokov priaznivé podmienky.
JUDr. Jiří Pulz,
generálny tajomník
Česká leasingová a finanční asociace