Aj na Slovensku už si bude možné prenajať nehnuteľnosť na lízing. Lízingové spoločnosti začali minulý rok prvýkrát tento produkt vo väčšej miere reálne poskytovať. Znížili i minimálnu hodnotu nehnuteľnosti, s ktorou sa sú ochotné zaoberať. Týmto smerom sa bude pravdepodobne vývoj v poskytovaní tejto služby vyvíjať i v budúcnosti.
Lízing nehnuteľností poskytujú lízingové spoločnosti oficiálne už niekoľko rokov. Doteraz sa však až na výnimky vždy týkal bonitných veľkých projektov a najčastejšie zahraničných veľkých zákazníkov. Výsledky minulého roka ukazujú, že trh sa pohol smerom dole. V roku 2004 poskytli lízingové spoločnosti združené v Asociácií leasingových spoločností lízing na 37 nehnuteľností v hodnote 1,5 mld. Sk. Minulý rok to bolo 71 nehnuteľností v hodnote približne 2,2 mld. Sk. Popri raste počtu nehnuteľností došlo teda i poklesu priemernej hodnoty. Pôvodné číslo Asociácie leasingových spoločností síce hovorí o hodnote nehnuteľností dovedna o približne 400 mil. Sk vyššej. Chybný údaj však bol spôsobený nesprávnym číslom za spoločnosť Reos, ktoré bolo o túto sumu nadhodnotené.
Lízing nehnuteľností sa vždy vzťahoval len na nehnuteľnosti vo vysokých hodnotách a na bonitných klientov. Lízingové spoločnosti mali stanovenú hodnotu nehnuteľnosti, ktorú boli ochotné financovať. Pohybovala sa väčšinou okolo hranice jedného milióna eur. V tomto roku však už aj veľké lízingové spoločnosti znížili túto hranicu. CAC Leasing Slovakia, ktorý je, po integrácii so sesterskou spoločnosťou HVB Leasing spred roka a pol, druhou najväčšou spoločnosťou na tomto trhu, znížil túto sumu na desať miliónov korún. Hovorí pritom, že sa naďalej chce zameriavať na drahšie nehnuteľnosti. O podobnej sume hovorí i Tatra Leasing.
Aj sami predstavitelia lízingových spoločností priznávajú, že lízing nehnuteľností má na Slovensku ideálne podmienky. Jeho zdaňovanie a požiadavky, ktoré na neho kladú slovenské zákony sú najvýhodnejšie zo všetkých krajín v okolí. Nehnuteľnosť na lízing možno úplne odpísať za dvanásť rokov, čo je rýchlejšie ako v okolí. Poskytovaniu pomohla i posledná úprava, ktorá platí od začiatku minulého roka. Začiatkom januára sa zrušila daň z prevodu a prechodu nehnuteľností. Zákazníci tak už nemusia platiť daň súvisiacu s prevodom. "Často k nám prichádzajú zákazníci zo zahraničia zvyknutí na operatívny lízing. Ale keď sa dozvedia, aké sú u nás podmienky pri finančnom lízingu, prejdú na finančný," hovorí vedúci obchodného oddelenia lízingu nehnuteľností CAC Leasingu Slovakia Martin Pleva. Napriek týmto podmienkam nedosahuje rozvoj tejto služby takú dynamiku ako v zahraničí. Podiel, ktorý na ňu pripadá je nižší ako v zahraničí. Minulý rok to bolo s výsledkami členov asociácie necelých päť percent. V niektorých krajinách v Európe sa to pohybuje priemerne na úrovni 20 percent.
Trendom, ktorý podľa zástupcov lízingových spoločností začína zväčšovať význam je operatívny lízing nehnuteľností. Ide tu len o prenájom so zabezpečenou prevádzkou a správou nehnuteľností. Každá spoločnosť sa začína zameriavať na konkrétny segment. Spoločnosť Reos, ktorá patrí medzi malých poskytovateľov napríklad chce prejsť takmer výlučne na prenájom. Doteraz sa zameriavala na malé nebytové priestory na prízemiach obytných domov. Po ukončení prenájmu bez odkúpenia tak získala portfólio nehnuteľností, ktoré chce teraz len prenajímať. CAC Leasing sa chce zameriavať na komunálny lízing. "Vidíme v tom príležitosť," hovorí M. Pleva. "Robia to všetky sesterské spoločnosti koncernu v ostatných krajinách," hovorí. Pokles hranice hodnoty nehnuteľnosti, ktorú budú lízingové spoločnosti akceptovať sa bude pravdepodobne ďalej znižovať. K rozvoju trhu pravdepodobne prispejú i spoločnosti, ktoré plánujú službu poskytovať.
PETER APOLEN