Sk sa na celkovom lízingu hnuteľných predmetov podieľal viac ako štvrtinou. Rekordné hodnoty zaznamenáva teda lízing strojov a technologických zariadení nielen v medziročnom raste, ale aj v podiele na financovaní. Zároveň je po lízingu osobných automobilov druhou najvyhľadávanejšou komoditou.
Finančný lízing prevláda
Dôvodom tohto výrazného vzostupu lízingu strojov a technológií je podľa odborníkov najmä rast slovenskej ekonomiky, vstup zahraničných investorov na náš trh a flexibilita lízingových spoločností. Lízingovky túto komoditu, i napriek riziku, ktoré niektoré špecifické stroje pre ne z dôvodu ťažšej znovupredajnosti predstavujú, financujú veľmi radi. Dokážu ho vyvážiť vyššími akontáciami a ďalšou formou zábezpeky pre lízingovú spoločnosť môže byť dohoda s dodávateľom zariadenia, že v prípade neplatenia lízingových splátok odkúpi stroj naspäť.
Nájomcovia strojov najčastejšie využívali financovanie prostredníctvom finančného lízingu, a to v takmer 82 percentách prípadov. Pomerne významný, 10-percentný podiel postupne nadobúda financovanie tejto komodity prostredníctvom spotrebiteľských úverov. Príčinou je najmä to, že poľnohospodári pri čerpaní agrodotácií musia preukázať vlastníctvo predmetu financovania. Lízingové spoločnosti zaradili práve kvôli nim do svojho portfólia spotrebiteľský úver, pri ktorom sú podmienky splnené a poľnohospodári môžu využívať dotačné fondy z Európskej únie. Menej sa financujú stroje a zariadenia prostredníctvom operatívneho lízingu, (5,5 percenta) a predajom na splátky bolo financovaných len 2,5 percenta strojov a technologických zariadení.
Poradia sa menia mierne
Rebríček najúspešnejších spoločností sa v poslednom období zmenil len veľmi mierne. Na špici kraľuje už 8 rokov CAC Leasing Slovakia. V pätách mu je ČSOB Leasing nasledovaný VB Leasingom a spoločnosťou B.O.F. V rebríčku si pozície vylepšili S Slovensko a Leasing Slovenskej sporiteľne. Prepracoval sa doň aj OTP Leasing.
Najväčší nárast objemu v komodite strojov a technologických zariadení dosiahli ČSOB Leasing, S Slovensko a Leasing Slovenskej sporiteľne. Podľa generálneho riaditeľa posledne menovej spoločnosti, Martina Paška, je obstaranie strojov a technológií prostredníctvom lízingu pre podnikateľov výhodné z viacerých dôvodov, šetrí ich likvidné prostriedky, lízingové splátky platia postupne a chráni ich pred infláciou. Pre Leasing Slovenskej sporiteľne je táto komodita veľmi dôležitá. Svedčí o tom aj jej takmer 40-percentný podiel na lízingu hnuteľných predmetov. "V začiatkoch našej činnosti sa nám podarilo nájsť priestor na trhu lízingu technológií a veríme, že vďaka spokojným zákazníkom a dodávateľom sa nám podarí postupovať v rebríčku najúspešnejších," dodáva M. Paško.
Atraktívny lízing nákladných áut
Pre podnikateľov je veľmi atraktívny aj lízing nákladných automobilov, ťahačov a prívesov. V minulom roku pri objeme 12 208 mil. Sk dosiahol vyše 22-percentný podiel. Aj táto komodita zaznamenáva
v posledných rokoch konštantný nárast. O prvú pozíciu medzi sebou súperia ČSOB Leasing a VB Leasing. Úspešnejší zatiaľ je ČSOB Leasing. Na ďalších priečkach je poradie tiež stabilné: CAC Leasing Slovakia, DaimlerChrysler Services Slovensko a Tatra Leasing nasleduje Leasing Slovenskej sporiteľne, ktorý si polepšil. Medzi desiatku najúspešnejších sa v minulom roku prepracoval aj OTP Leasing a Istroleasing.
Lízingové spoločnosti v tejto komodite pociťujú silnejúcu konkurenciu bánk. Práve pre firmy, ktoré majú záujem o financovanie väčších strojov, technologických zariadení
a nákladných automobilov pripravili banky v posledných rokoch viacero zaujímavých produktov. Pre niektoré firmy však ponuka bánk nie je atraktívna, či už z dôvodu, že nevyhovujú prísnym hodnotiacim kritériám bankových domov, alebo chcú využiť daňové a účtovné výhody lízingu. A práve toto je segment klientov lízingoviek.
Pokles sa neočakáva
Lízing technológií a nákladných automobilov by mal, i keď nie tak výrazne, rásť i naďalej. "Veľké investičné projekty, ktoré dotiahnu aj menších subdodávateľov by mali zabezpečiť, že lízing v komodite strojov a zariadení sa bude naďalej využívať," myslí si M. Paško. Závratné zmeny sa nepredpokladajú ani v komodite nákladných automobilov. Preto možno aj v tomto smere očakávať stabilné výsledky. Erika Farenzenová
foto: archív