po štyroch rokoch opäť prežívajú priaznivé obdobie. Spomaľujúci rast vystriedal minulý rok rast o 24 percent. Pred dvoma rokmi dosiahol rast 3,6 percenta. Bolo to najmenej za posledné štyri roky. Posledný veľký prírastok trh zaznamenal v roku 2001, keď stúpol o 48 percent. Trh vtedy potiahli technológie, ale aj nákladné a osobné autá.Spomaľovanie nárastu vysvetľovali zástupcovia lízingových spoločností postupným nasycovaním a stabilizovaním trhu. Minulý rok tak bol vybočením z tohto radu. Nárast spôsobili najmä technológie, dopriali mu však i osobné autá a dopravná technika.
Najrýchlejšie rastúcim lízingovým trhom bol minulý rok lízing strojov a technológií. Nárast predstavoval 46 percent. Zvýšenie bolo o dva percentuálne body vyššie len v roku 2001. Stroje a technologické zariadenia tak potiahli aj celý minuloročný lízingový trh. Stali sa tak už druhým najdôležitejším lízingovým trhom. Dovtedy patrilo toto miesto nákladným automobilom, ktoré sa tak posunuli o jednu priečku nižšie. Stroje a technologické zariadenia predstavovali minulý rok takmer 26 percent trhu. Osobné autá majú približne o desať percent viac.
Za vysokým rastom technológií je viacero dôvodov. Jedným z nich je nárast investícií. Práve vstup automobilových spoločností a ich dodávateľov vyvolal zvýšenú potrebu po financovaní strojového zariadenia. Ide napríklad o zariadenia na spracovanie plastov, výrobu výliskov z plastov alebo spracovanie kovov. Minulý rok dovážali spoločnosti, ktoré sa budú podieľať na automobilovej výrobe svoje strojové zariadenie. Nemalá časť z neho bola na lízing. Podľa Štatistického úradu SR investície podnikov na Slovensku minulý rok vzrástli o 12,4 percenta. Je to najviac od roku 2001. Investície tak potiahli vysoký šesť percentný rast HDP minulý rok.
Ďalším dôvodom rastu financovania technológií boli dotácie z európskych fondov. Poľnohospodári si vďaka nim mohli kupovať novú techniku. Lízingové spoločnosti financovali časť z nej. Tento efekt sa napríklad prejavil v spoločnosti ČSOB Leasing Slovensko.
Zlepšujú sa však podmienky lízingu technológii. Rastie ochota lízingových spoločností požičiavať podnikateľským subjektom. "Dô-veryhodnosť slovenských spoločností oproti minulosti sa zvyšuje," hovorí obchodná riaditeľka Tatra Leasingu Edita Szaszová. Vysvetľuje, že na posúdenie bonity uchádzačov o lízing pri rozhodovaní o jeho pridelení už je k dispozícií dlhšia história. Okrem toho už sú slovenské firmy v dobrom ekonomickom stave. Lízingové spoločnosti tak majú jednoduchšiu situáciu pri rozhodovaní o pridelení lízingu. Stabilné firmy pre ne predstavujú nižšie riziko. E. Szászová dodáva, že len približne 30 percent zo zákazníkov pri lízingu osobných áut sú noví klienti. Zvyšok sú predchádzajúci klienti alebo zákazníci Tatra banky.
Nižšie riziko umožňuje podľa E. Szászovej ponúknuť lízing i pri nulovej akontácii. Zákazník tak nemusí zaplatiť žiadnu vyššiu splátku vopred. Podľa E. Szászovej však slovenské firmy o túto ponuku nemajú veľký záujem. Na rozdiel od zahraničia.
Minulý rok vykázalo prekvapivý rast i financovanie osobných vozidiel. Lízingové spoločnosti ich preplatili viac, aj keď celkový predaj osobných áut klesol. Je to zlepšenie oproti predchádzajúcemu roku, keď celkový predaj neklesol. Lízing, ale áno. Podiel lízingu na celkom predaji vtedy klesol. Minulý rok lízingové spoločnosti obhájili svoje staré pozície. Príčinou je spotrebný úver. Spotrebný úver minulý rok vyrovnal výpadok, ktorý spôsobili bankové úvery. Ťahúňom financovania osobných áut boli podobne ako po minulé roky i ojazdené autá. Podľa odborníkov majú priaznivé okolnosti trvať i tento rok. Očakávajú preto nárast lízingového trhu. Peter Apolen