NEW YORK - V novej inštitúcii Organizácie Spojených národov bude na dodržiavanie ľudských práv dohliadať Čína a Kuba, teda štáty, ktoré ich porušujú. Spolu s nimi tam zasadne aj Rusko, kde neustále rastie moc prezidenta Vladimira Putina či Pakistan, v ktorom sa dostal k moci prezident Parvíz Mušarráf vojenským pučom.
Spojené štáty americké a medzinárodná organizácia Human Rights Watch sa proti novému zloženiu Rady pre ľudské práva ostro ohradili. Human Rights Watch spočítal, že v novej Rade je takmer polovica nedemokratických krajín. "O 20 štátoch sa dá povedať, že nie sú slobodné, alebo sú len čiastočne slobodné," tvrdí Hillel Neuer, výkonný riaditeľ Human Rights Watch. Hoci o úspešnom fungovaní Rady pochybuje, pripustil, že je to "krok vpred".
Vznik Rady pre ľudské práva odsúhlasilo OSN v marci. Od júna nahradí dlho kritizovanú Komisiu pre ľudské práva, ktorá existovala 60 rokov, ale nikdy ich nedokázala účinne presadzovať. Neuer pripustil, že sa podarilo zredukovať zastúpenie nedemokratických a represívnych režimov z 55 percent, ktoré mali v bývalej komisii, na 49 percent a privítal, že Sudán a Zimbabwe ani nekandidovali a "niektoré represívne a autoritárske vlády, ako je kabinet venezuelského prezidenta Huga Cháveza, nezískali miesto".
Spojené štáty nesúhlasili s tým, aby boli v novom orgáne OSN štáty porušujúce ľudské práva, a preto na post člena ani nekandidovali. Nová Rada sa od pôvodnej, v ktorej mali zastúpenie Sudán či Kuba, príliš líšiť nebude. Práve takéto štáty bránili, aby sa na ich území presadzovali rezolúcie navrhované v OSN.
O 47 členoch rady sa tajne hlasovalo vo Valnom zhromaždení OSN. Takýto spôsob výberu nahradil doterajšie dosadzovanie krajín regionálnymi skupinami. Kuba získala 135 hlasov zo 191 možných. "Je to skvelé víťazstvo," reagovali kubánski diplomati. Ich partnerom bude aj Česká republika, ktorá je s Kubou práve pre ľudské práva v ostrom diplomatickom konflikte.
Havana a Praha si navzájom vyhostili diplomatov. Prvé zasadnutie Rady je naplánované na 19. jún do Ženevy. (jah, čtk)