"Ide skôr o zdvorilostnú návštevu, ktorá má byť prejavom sympatií Slovensku," hovorí znalec vzájomných vzťahov a novinár Peter Rival, ktorý žije v Bonne. Merkelová chce podobnými návštevami zdôrazniť význam nových členských štátov Európskej únie. Kancelárka pochádza z bývalej NDR, a preto má blízko k východnému bloku. Ako vyštudovaná chemička viackrát pobudla v Československu.
Dzurinda sa s Merkelovou dobre pozná. Už päť rokov sa stretávajú na summitoch európskych ľudových strán a Merkelová navštívila Slovensko pred dvoma rokmi ešte ako šéfka konzervatívnej CDU. Vtedy povedala v súvislosti s reformami, že "Nemecko by sa v mnohých veciach mohlo od Slovenska učiť."
Rovnú daň zaradila Merkelová aj do svojho predvolebného programu, lenže po tlaku z vlastnej strany a odborov ju odsunula do úzadia. Po vytvorení veľkej koalície so sociálnymi demokratmi už myšlienku rovnej dane nepresadzuje vôbec.
Naopak, po nástupe za kancelárku začala nízke dane kritizovať a v Bruseli vyhlásila, že štáty s nižšími daňami by mali mať aj nižšie dotácie z eurofondov. Nemecko je najväčším prispievateľom do európskej pokladnice a dlhododo trpí odchodom firiem do strednej Európy. Krajina má 5-miliónovú nezamestnanosť.
Nemecko zároveň vytrvalo odmieta otvoriť svoj pracovný trh novým členom únie a toto obmedzenie chce využívať až do roku 2011. Slovensko naopak žiada reštrikcie zrušiť. (hud)