Banská Bystrica 10. mája (TASR) - Výmena skúseností a porovnanie praxe, metód, poskytovania a rozvoja knižnično-informačných služieb je hlavným zámerom pilotného kolokvia knižnično-infomačných pracovníkov krajín Višehradskej štvorky (V4). Uskutoční sa pod záštitou slovenského eurokomisára zodpovedného za školstvo, vzdelávanie, kultúru a viacjazyčnosť Jána Figeľa v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK) 11. až 13. mája.
Takmer pol stovka odborníkov a zástupcov štátnych, akademických a vedeckých knižníc z deviatich krajín sa bude zaoberať tiež podporou štátu, ekonomických prostredím, možnosťami spracovávania a podávania spoločných projektov a grantov i spoločnými vzdelávacími aktivitami, informoval dnes novinárov riaditeľka ŠVK Oľga Lauková. "Účasť potvrdilo 25 zahraničných účastníkov z Maďarska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Bulharska, Ruska, Nemecka a Rakúska. Zo Slovenska sa prihlásilo 16 knižničných pracovníkov. Na kolokviu odznie 15 odborných referátov," upresnila Lauková.
"Jednou z hlavných tém fóra bude ochrana kultúrneho a vedeckého dedičstva a stratégia krajín V4 a nových krajín EÚ v tejto oblasti. V rámci nej predstavíme prvú digitalizovanú knihu - Lutherovu bibliu z roku 1555. Tento skvost máme v trezore," povedala riaditeľka ŠVK.
Sprievodnými podujatiami bude napríklad výstava grafických a maliarskych prác rodáčky z Banskej Bystrice Edity Varínskej z nemeckého Dusseldorfu. Pre účastníkov pripravili tiež exkurziu do Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine.
Hlavným organizátorom kolokvia pod názvom Knižnice v znalostnej spoločnosti je Ministerstvo kultúry SR a odborným garantom SNK.
dc nv