Vladimíra Tvarošku za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
"Keď sa prezident zapojí do kampane, stratí svoju nadstraníckosť," hovorí politológ László Öllös.
HZD má bilbord s textom: Veríte prezidentovi, verte aj nám. V brožúrke HZD je zase Gašparovičovo želanie, aby sa HZD dostalo do parlamentu. Líder HZD Miroslav Maxon namieta, že prezidentove výroky môže použiť každá strana a zdôraznil, že Gašparovič "sa nezúčastní na mítingu HZD".
Hovorca prezidenta Marek Trubač bráni Gašparoviča, že výroky nehovoril "v zmysle volebnej kampane" a vyzval politikov a politológov, aby povedali, kedy prezident rozhodoval stranícky.
Poslanec SMK Gyula Bárdos si myslí, že deklarovaná nadstraníckosť prezidenta síce už dávno neplatí, ale prezident by "nemal otáľať" s vymenovaním Tvarošku. Poslanec KDH Július Brocka pozoruje politickú angažovanosť prezidenta v prípade HZD, ale nevie, či "to platí" aj v prípade Tvarošku.
Návrh na vymenovanie Tvarošku odobrila vláda i parlament ešte v marci. V parlamente získal dôveru 81 poslancov vrátanie niektorých z HZD a HZDS.
Problém s Tvaroškom - 5 rokov
Prezident má vraj pochybnosti, či Tvaroška spĺňa zákonné podmienky - teda päť rokov praxe v riadiacej, vedeckej alebo pedagogickej funkcii v spomínanej oblasti. Tvaroška je od roku 2002 štátnym tajomníkom ministerstva financií, predtým riadil tím poradcov vicepremiéra Ivana Mikloša.
Podľa Trubača prezident o vymenovaní Tvarošku stále nerozhodol a len všeobecne dodal, že kandidát na funkciu viceguvernéra musí spĺňať zákonné limity.
Podľa neoficiálnych informácií by Gašparovič privítal doklady aj s pečiatkami, že Tvaroška splnil podmienky na vymenovanie. Poradca vicepremiéra Ivana Mikloša Peter Papanek hovorí, že "doklady potvrdzujú, že spĺňa aj podmienku päťročnej praxe".
Prezident síce nemá stanovený termín, dokedy musí rozhodnúť, nemal by však vyčkávať neprimerane dlho. Ústavný právnik Radoslav Procházka povedal, že prezident je viazaný povinnosťou poskytnúť súčinnosť iným ústavným orgánom. Nemal by teda "obštruovať" výkon ústavných právomocí inými štátnymi orgánmi.
Banka čaká, nekomentuje
V tejto veci má prezident podľa Procházku iba tzv. notariálnu právomoc. Zaväzuje ho teda návrh vlády a parlamentu a na to, aby im nevyhovel, musí mať veľmi vážne dôvody. "Prezident len osvedčuje, že všetko prebehlo v poriadku a nezasahuje do personálneho rozhodnutia vlády a parlamentu," dodal Procházka.
Tvaroškovu kandidatúru v parlamente nepodporil Smer. Poslanec strany Maroš Kondrót Miklošovi i Tvaroškovi vyčíta, že "porobili chyby" pri výpočtoch v rozpočte, a museli sa preto zvyšovať spotrebné dane.
Pozícia viceguvernéra Národnej banky zodpovedného za menovú politiku je voľná od 27. marca, keď sa skončilo funkčné obdobie viceguvernérky Eleny Kohútikovej. Hovorca banky Igor Barát povedal, že banka si aj v tejto situácii plní všetky úlohy.
Hoci banka nechce problém s chýbajúcim viceguvernérom komentovať, podľa Baráta by "privítala, aby bola táto kľúčová riadiaca pozícia obsadená čo najskôr". Výkon menovej politiky je dnes podľa neho mimoriadne náročný, lebo súvisí aj s kritériami na budúce zavedenie eura.