Promenáda vojakov na Červenom námestí
Výročie porážky Hitlera tradične pripomenul pochod vojakov na Červenom námestí v Moskve. Oproti minulému roku sa však na prehliadke nezúčastnili veteráni a ťažká vojenská technika. Nahradilo ich takmer šesťtisíc mladých vojakov. Príslušníci čestnej stráže pochodujú pred replikou Vlajky víťazstva, ktorú v roku 1945 zavesili vojaci sovietskej armády nad budovou ríšskeho snemu v Berlíne. Ruský prezident Vladimir Putin na Červenom námestí v spoločnosti veteránov. Veterán druhej svetovej vojny oslavuje víťazstvo nad nacistami.
Viac ako päť miliónov občanov Ruskej federácie slávilo včera najväčší ruský sviatok - Deň víťazstva. Tohtoročné 61. výročie, čo sa týka grandióznosti, sa nedá s minuloročnými guľatými oslavami vôbec porovnávať, ale tradíciu honosnej vojenskej prehliadky i ľudových veselíc s preživšími staručkými veteránmi dodržali.
Nechýbalo ani 11 slávnych lietadiel - rozháňačov mračien, ktoré zaisťujú dobré počasie s pomocou chémie.
Ruský prezident Vladimir Putin na hlavnej tribúne na Červenom námestí doslova obkľúčený veteránmi tentoraz s mimoriadnym dôrazom vyhlásil, že neonacizmus a nacionálny extrémizmus nemá v súčasnom svete miesto.
"Tí, čo sa opäť snažia pozdvihnúť pokrivené heslá nacizmu, čo rozsievajú rasovú nenávisť, extrémizmus a xenofóbiu, vedú svet do slepej uličky, k nezmyselným krviprelievaniam a krutostiam," vyhlásil Putin, ktorý v poslednom čase musí čeliť neobyčajnému výbuchu násilia založeného na náboženskej či národnostnej nenávisti a rasovo motivovaným vraždám.
Veteráni a ťažká vojenská technika sa tento rok už na moskovskej prehliadke nezúčastnili. Namiesto nich pochodovalo pred špeciálne zahaleným Mauzóleom V. I. Lenina 5700 mladých vojakov.
Hymna
Úplne výnimočným činom na tohtoročných oslavách bola interpretácia ruskej hymny. Bez hudobného sprievodu ju spieval šesťtísícový zbor. Hlavný vojenský dirigent Valerij Chalilov tvrdí, že zbor by sa mal dostať do Guinnessovej knihy rekordov.
Komentátori hneď zaznamenali, že na kolektívnom speve sa nezúčastnil prezident Putin a predseda vlády Michail Fradkov. Údajne nepoznajú slová.
Neonacisti
Zvlášť slávili Deň víťazstva najrôznejšie politické strany a zoskupenia. Komunistom sa v Moskve podarilo zhromaždiť niekoľko tisíc ľudí, ale hlavná pozornosť sa tento rok sústredila na ultrapravičiarov.
Niektoré radikálne organizácie sa skutočne chceli do osláv zapojiť a vôbec prvýkrát o sebe dať provokatívne vedieť v deň, keď celé Rusko spomína na víťazstvo nad fašizmom.
Napríklad krajne nacionalistické Hnutie proti nelegálnej migrácii a ďalšie extrémistické skupiny varovali, že sa pokúsia dostať sa s nacistickými heslami až do blízkosti Kremľa, čo nakoniec neuskutočnili.
Vraždy
Tesne pred oslavami dali o sebe opäť vedieť ruskí neonacisti vraždou troch Uzbekov a historicky prvým pochodom "holých lebiek" v moskovskom metre.
Podľa ochrancov ľudských práv z centra "SOVA" asi 80 nacionalistov hajlovalo v moskovskom metre bez toho, aby im v tom ktokoľvek vrátane prihliadajúcich sa policajtov zabránil.
Svedčí to o rastúcom sebavedomí ruských ultranacionalistov a obdivuhodnej tolerancii spoločnosti, ktorá s pompou slávi víťazstvo nad nemeckým fašizmom. Podľa sociológov z Centra Jurija Levadu je síce len 12 percent Rusov skalnými zástancami hesla Rusko Rusom, ale ďalších 40 percent by s ním súhlasilo v "rozumnej miere".
Viac ako 15-tisíc policajtov, ktorí strážili pokoj v hlavnom meste, nemuselo prakticky zasahovať. Možno i preto, že sa tento rok opakoval osvedčený zákaz z minulého roka - v blízkosti všetkých sviatočných akcií sa nesmel predávať alkohol.