FOTO
Práca na základe dohôd o vykonaní práce a o brigádnickej práci študentov sa môže predražiť. Od augusta bude zamestnávateľ platiť za človeka pracujúceho na dohodu ďalšie peniaze - na garančné poistenie.
Zmena vyplýva z poslednej novely zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo práce muselo túto zmenu zaviesť pre smernicu Európskej únie.
Pre pracujúcich na dohodu to bude znamenať, že sa vo svojich právach vyrovnajú riadnym zamestnancom. V prípade platobnej neschopnosti ich dočasného zamestnávateľa si totiž môžu nárokovať dávku garančného poistenia.
Zamestnávateľom však touto zmenou vzrastie odvodové zaťaženie. Ako to ovplyvní ponuku príležitostí práce na dohodu?
Riaditeľ bratislavskej cestovnej kancelárie pre deti Úsmev Luboš Štekl to vidí "negatívne" a práca na dohodu bude podľa neho menej atraktívna pre brigádnikov aj zamestnávateľov.
Občianskemu združeniu STORM v Nitre podľa jeho predsedníčky Jany Cigánekovej "opäť raz neostane iné, ako sa prispôsobiť", keďže väčšinu pracovníkov má na dohodu.
Aj Laura Dittel z Karpatskej nadácie v Košiciach si myslí, že pre organizácie využívajúce často práce na dohodu "to bude už položka značne limitujúca".
Či budú brigádnici zarábať menej, závisí od zamestnávateľa. Združenie STORM bude platiť brigádnikov tak ako doteraz, ale len preto, lebo podľa Cigánekovej majú všetky peniaze na odmeny účelovo viazané. "Odvody budeme musieť pokryť napríklad zo získaných 2 % alebo iných darov."
"Na odmene sa to nesmie odraziť," hovorí aj Štekl, hoci za ostatných zamestnávateľov sa nemôže zaručiť.
"Čím viac budeme brigádnikom uberať z odmeny na rôzne odvody, tým menej kvalifikovaných a na nižšej úrovni si budeme môcť dovoliť zamestnávať. Potom nebudeme môcť kritizovať úroveň niektorých služieb, ktoré sú zabezpečované brigádnicky, prípadne hovoriť o jej zvyšovaní."
DohodyZamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol preňho neúčelný alebo nehospodárny.
Zákonník práce rozoznáva dvojo dohôd.
Dohoda o vykonaní práce
Uzatvoriť ju možno za predpokladu, že práca si nevyžiada viac ako 300 hodín v kalendárnom roku. Do tohto rozsahu sa pracujúcemu započítava aj to, čo pre svojho "zamestnávateľa" robí na základe inej dohody o vykonaní práce.
Aby dohoda bola platná, uzavrieť ju treba písomne, a to tak, že sa ňou vymedzí pracovná úloha a dohodne
termín vykonania úlohy odmena za to predpokladaný rozsah práce, ak to nevyplýva priamo z vymedzenia úlohy. Urobiť to treba najneskôr deň predtým, ako má človek začať pracovať.
Ak sa pracovná úloha nevykoná včas, zamestnávateľ môže od dohody odstúpiť.
Pracujúci na dohodu môže od nej odstúpiť, ak úlohu nemôže vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Za škodu, ktorá tým vznikla, mu patrí náhrada.
Odmena je splatná po dokončení a odovzdaní práce, ibaže by došlo k inej dohode, napríklad, že časť odmeny sa má zaplatiť po vykonaní istej časti úlohy. Ak výsledok nezodpovedá dohodnutým podmienkam, po prerokovaní s pracovníkom možno odmenu "primerane znížiť".
Na dohodu sa môže vykonávať
výučba, lektorstvo, poradenstvo kancelárska práca správa počítačovej siete účtovníctvo strážna bezpečnostná služba vrátnictvo upratovanie a iné Dohoda o brigádnickej práci študentov
Uzatvoriť ju môže iba ten, kto má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
Štatút študenta treba doložiť, najlepšie potvrdením o návšteve školy.
Brigádovať nemožno v priemere viac ako polovicu "určeného týždenného pracovného času", čo v zásade predstavuje 20 hodín týždenne.
Aby dohoda bola platná, zamestnávateľ ju musí uzatvoriť písomne, a to tak, že sa ňou dohodne
práca, odmena za ňu, rozsah pracovného času a na aký čas sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody zamestnávateľ musí vydať brigádnikovi.
Ako brigádu zrušiť, sa tiež môže zapísať do dohody.
Ak sa dohodne okamžité zrušenie, zamestnávateľ ho môže uplatniť, ak brigádnik
bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, závažne porušil pracovnú disciplínu. Ak sa dohodne okamžité zrušenie, "zamestnávateľ" ho môže uplatniť (môže k nemu prikročiť), ak brigádnik
bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, závažne porušil pracovnú disciplínu. Inak platí, že brigádu možno zrušiť
buď (vzájomnou) dohodou alebo výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou lehotou. Študenti môžu na niektorú z tých dohôd
zbierať úrodu sťahovať nábytok pracovať v sklade upratovať doručovať poštu roznášať noviny, časopisy, letáky ponúkať nejaký tovar pracovať s počítačom a iné Ako majú študenti a dôchodcovia pracujúci na dohodu platiť zdravotné poistenie
Ak študent alebo dôchodca nie je zamestnancom (nepracuje "na zmluvu") ani samostatne zárobkovo činnou osobou, poistné na zdravotné poistenie zaňho platí štát.
Ak pracuje na dohodu (dôchodca môže iba na dohodu o vykonaní práce), poistencom štátu je iba vtedy, ak od septembra do decembra 2005 takto zarobil menej ako 13-tisíc korún. Inak musí urobiť ročné zúčtovanie poistného (za rok 2005) a poistné zaplatiť.
Zaplatiť poistné nebude musieť ani vtedy, ak za rok 2006 jeho príjem z práce na dohodu nebude vyšší ako 41 400 korún, čo je polovica súčtu minimálnej mzdy za každý mesiac tohto roka platnej na jeho začiatku (6900 korún x 12 mesiacov = 82 800 korún /2 = 41 400 korún).
Dohody a nezamestnaní
Z evidencie nezamestnaných občana nevyradia ani vtedy, ak na dohodu pracuje najviac 64 hodín mesačne a jeho odmena za to nepresahuje 3200 korún mesačne.
Garančné poistenie v skratkePoistenie je vlastne garanciou, že v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa jeho pracovníci neostanú bez prostriedkov. Osoh z poistenia majú vo forme dávky garančného poistenia.
Nárok na dávku niekto má, ak (platobne neschopný) zamestnávateľ nemôže uspokojiť jeho nároky, teda mu nemôže napríklad vyplatiť mzdu, nahradiť mzdu za sviatok, dovolenku či pri dočasnej práceneschopnosti.
Od 1. augusta nárok na dávku bude mať aj ten, komu "zamestnávateľ" nemôže vyplatiť odmenu za prácu na dohodu.
Ten, kto pracovnú zmluvu alebo niektorú z dohôd uzatvoril po tom, čo bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený, nárok na dávku nemá.
Aj pracujúci na dohodu majú právo na
primerané pracovné podmienky, teda "najmä na potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky", dohodnutú odmenu za vykonanú prácu a ostatné dohodnuté podmienky. Na rozdiel od zamestnancov, teda ľudí v pracovnom pomere, však nemajú nárok na
dovolenku, stravovanie, náhradu mzdy pri prekážkach v práci. Dohody a sociálne poistenie
Dnes za pracujúceho "na dohodu" zamestnávateľ platí poistné na úrazové poistenie, teda pre prípad poškodenia zdravia alebo úmrtia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
Do 31. decembra 2006 poistné predstavuje 0,8 % z vymeriavacieho základu, teda odmeny za prácu na dohodu, bez ohľadu na výšku odmeny.
Od 1. augusta za "dohodára" zamestnávateľ bude platiť aj na garančné poistenie, teda pre prípad svojej platobnej neschopnosti.
Poistné predstavuje 0,25 % z vymeriavacieho základu.
FOTO - ARCHÍV SME