Ide o špecifické podielové fondy, ktorých úlohou je investovať do množstva podielových fondov.
Strešné fondy zažívajú na Slovensku svoj rozkvet. Z týždňa na týždeň do nich investuje čoraz viac investorov. Nejde pritom o žiadnu novinku a to ani na slovenskom trhu. Fondy fondov sú k dispozícii už roky. O chabý záujem slovenských investorov o tento typ fondov sa zapríčinili istou mierou zaujímavé výnosy korunových peňažných a dlhopisových konkurentov a tiež slabá marketingová podpora zo strany predávajúcich bánk. Legislatíva v minulosti taktiež neumožňovala vytvorenie slovenských strešných fondov, preto sa vo vybraných bankách predávali iba zahraničné strešné fondy. Ich podiel na celkových predajoch bol mizivý. Rádovo sa pohybovali okolo hodnoty 100 000 Sk za týždeň, kým do dlhopisových a peňažných prúdili desiatky až stovky miliónov korún. Karta sa obrátila a dnes sú fondy fondov najpredávanejšie.
O čo pri tejto investícii ide?
Obyčajný podielový fond investuje do množstva cenných papierov a tým rozkladá riziko. V prípade krachu jednej spoločnosti investor nepríde o celý svoj investovaný majetok, ale iba o jeho časť. Strešný fond investuje do mnohých podielových fondov, teda prípadná strata z krachu jednej spoločnosti by bola ešte nižšia, než pri obyčajnom fonde.
Výhody strešných fondov
Investori do fondov fondov sa môžu tešiť z mnohých výhod. Medzi hlavné patrí bezpochyby rozloženie rizika do rôznych podielových fondov s rozličným investičným zameraním.
Podielnik nemusí byť expertom na investovanie a predsa bude mať svoje peniaze zainvestované takmer po celom svete, alebo aspoň do veľkého počtu podnikateľských sektorov. Portfólioví manažéri pravidelne sledujú dianie na trhu a podľa toho prispôsobujú rozloženie majetku fondu. Vedia odhadnúť, kedy investovať časť majetku do progresívnych oblastí a kedy utlmiť investície v neperspektívnych spoločnostiach. Ak by takéto preskupovanie majetku chcel robiť investor sám, potreboval by nielen enormné znalosti o kapitálovom trhu, dostatok času, ale aj možnosť narábať s veľkým majetkom. A, samozrejme, mal by byť ochotný platiť za každú operáciu poplatky.
Investor nepotrebuje disponovať vysokými vkladmi. Strešné fondy majú rovnaké minimálne investície ako ostatné fondy. Ak by si investor chcel urobiť svoj vlastný strešný fond "na kolene", potreboval by zainvestovať niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov.
Podielnik strešného fondu vlastní len jeden podielový list a sleduje iba jednu cenu. Ak by mal svoj majetok rozložený do podobného množstva podielových fondov, pre zistenie aktuálneho stavu jeho úspor by potreboval získať všetky hodnoty podielov.
Strešný fond môže za investované peniaze kupovať podielové listy fondov tak z vlastnej, ako aj z konkurenčnej finančnej skupiny. Kombinuje tak nielen rôzne investičné stratégie, ale aj spôsoby spravovania zverených prostriedkov.
Nevýhody strešných fondov
Každá banka má na predaj strešných fondov vytypovaných pár investičných profilov. Človek je však osobitý a jeho postoj k riziku nemusí zodpovedať tomu, čo mu ponúknu. V takom prípade privíta odbornejší pohľad a následný výber konkrétnych podielových fondov, aby mu bola jeho investícia ušitá na mieru.
Rozloženie majetku investora by malo zohľadňovať jeho potreby. Majetok by mal obsahovať tak krátkodobé (bežný účet, termínovaný účet, peňažný fond), strednodobé (dlhopisové, zmiešané a strešné fondy), ako aj dlhodobé zložky (strešné a akciové fondy). Ak má podielnik investované všetko iba v jednom type fondu, stráca buď na možnosti zarobiť nadpriemerne, alebo možnosti kedykoľvek vybrať peniaze bez obavy straty.
Široký záber investície znamená síce nižšie riziko, ale zároveň aj nižší zisk. Fondy fondov sú určené skôr pre začínajúcich investorov. Kombinujú nízke riziko (investujú do peňažných a dlhopisových fondov) s potenciálom vysokého zisku (časť zložená z akciových fondov).
Čo fond to iný profil
Každý strešný fond je sám osebe jedinečný. Obsahuje totiž rozličné fondy s rôznym podielom na celkovom majetku a s rôznym investičným zameraním. Strešné fondy obsahujú rôzny podiel peňažných, dlhopisových, akciových a aj realitných fondov. Tak ako pri kupovaní liekov, tak aj tu sa hodí upozornenie: pred investíciou do strešného fondu si prečítajte predajný prospekt, alebo sa poraďte so svojím maklérom či investičným poradcom.
Pavel Škriniar
Časopis Investor