Som 40-ročný solventný a nezávislý muž, mám voľný milión korún a chcem ho uložiť/investovať niekde, ale len na jeden rok. Ako by ste mi poradili?
Marta Krejcarová, hovorkyňa ČSOB:
Základnou možnosťou je vložiť financie na Sporiaci účet s úročením 2,15 % ročne. Z daného vkladu klient získa po jednom roku hrubý výnos 21 500 Sk, po zdanení 17 415 Sk. Tento výpočet je len orientačný, keďže pri investovaní súm nad 1 milión korún riešime úročenie vkladu individuálne po dohode s klientom.
Ak klient uprednostňuje podielové fondy, navrhujeme pri jednoročnom investičnom horizonte investovať do fondov peňažného trhu. Z ponuky skupiny ČSOB/KBC odporúčame tieto tri možnosti:
1. ČSOB Privátny korunový OPF - vhodný len pre investície nad 1 mil. Sk, aktuálny čistý ročný výnos portfólia fondu je cca 3,1 % s minimálnou mierou rizika.
2. ČSOB Multi Cash Sk - fond peňažného trhu s nízkou mierou rizika s aktuálnym čistým výnosom portfólia fondu cca 3 %.
3. ČSOB peňažno-dlhopisový OPF - fond peňažného a dlhopisového trhu s nízkou mierou rizika s aktuálnym čistým výnosom portfólia fondu cca 3,1 %.
Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky:
V takomto prípade neexistuje univerzálne riešenie. Odporučenie vhodného produktu totiž ovplyvňujú ďalšie faktory. Dôležitý je najmä postoj klienta k riziku. Investičná stratégia je preto vysoko individuálna a vyžaduje si komplexné posúdenie.
Pre konzervatívneho klienta s averziou voči riziku by bol najvhodnejší termínovaný účet s viazanosťou 12 mesiacov. Pri súčasnej úrokovej sadzbe 2,4 %, ktorá je garantovaná po celú lehotu viazanosti, by po roku dosiahol výnos 24 000 Sk. Alternatívou je investícia do Peňažného korunového fondu VÚB Asset Managementu. Predstavuje bezpečný spôsob investovania, prostriedky smerujú do konzervatívnych dlhových cenných papierov - najmä vládou garantovaných dlhopisov a dlhopisov bonitných bánk. Vplyv na ich výkonnosť má najmä vývoj úrokových sadzieb na slovenskom peňažnom a kapitálovom trhu.
"Odvážnejší klient" by sa mohol rozhodnúť pre investíciu do niektorého zo zmiešaných alebo akciových fondov. Odporúčaný investičný horizont týchto fondov je však 5 a viac rokov. V prípade kratšieho obdobia je možnosť vyšších výnosov, ale aj riziko vyšších strát, pokiaľ by klient vystihol obdobie poklesu akciových trhov.
Katarína Némová, hovorkyňa DEXIA banky:
Ak by klient chcel investovať svoje voľné finančné prostriedky na jeden rok, prostredníctvom odboru Treasury a finančných trhov, ponúkneme mu tieto možnosti:
Depozit: depozitný obchod umožňuje klientovi uložiť voľné finančné prostriedky na požadované obdobie za individuálny kurz. V čase ukončenia obchodu bude klientovi na jeho účet pripísaná istina aj s úrokmi, pričom mu bude odrátaná 19 % daň z úrokov.
Trhové podmienky z 13. 4. 2005: depozit 12 mesiacov - 3,6 % za rok.
Príklad: istina jeden milión korún, splatnosť jeden rok, úroková sadzba 3,6 %, hrubý úrok 36 000 Sk, daň 19 %, čistý úrok 29 160 korún.
Investičná treasury zmenka predstavuje vlastnú zmenku Dexia banky so splatnosťou v presne stanovený deň. Výnos získaný zo zmenky sa nezdaňuje, ale stáva sa súčasťou daňového základu majiteľa zmenky.
Trhové podmienky z 13. 4. 2005: zmenka 12 mesiacov - 3,65 % za rok.
Príklad: istina jeden milión korún, splatnosť jeden rok, úroková sadzba 3,65 %, úrok 36 000 korún.
Momentálne trh predpokladá zvyšovanie úrokových sadzieb v budúcnosti, takže je na klientovi, či bude investovať prostriedky rovno na jeden rok, alebo na kratšie obdobie s opätovnou reinvestíciou na požadovaný čas. (Rozdiel môže byť niekoľko desiatok tisíc korún).
Andrea Kollárová, hovorkyňa HVB Bank Slovakia:
V tomto prípade síce máme k dispozícii väčšiu sumu, ale na pomerne krátke obdobie. Samozrejme, rozhodnutie vždy závisí od samotného klienta. Dôležité je aj napríklad, akú časť z jeho majetku táto suma predstavuje, nakoľko je ochotný sa vystaviť riziku, akú formu má jeho zostávajúci majetok a podobne. Z našich produktov by sme mu v tejto chvíli odporučili investičnú zmenku na 12 mesiacov, ktorá ponúka výnos 3,25 % za rok.
Počiatočný vklad: 1 000 000 Sk
Úrok za 12 mesiacov: 32 500 Sk. Tento úrok bude
klientovi vyplatený, keďže pri zmenkách sa neuplatňuje zrážková daň. Výnos uvedie ako príjem v daňovom priznaní. Ak by požiadal o vystavenie zmenky k dnešnému dňu, dosiahol by príjem k 18. 4. 2007, ktorý by uvádzal v daňovom priznaní za rok 2007, ktoré sa bude podávať do 31. 3. 2008 a až k tomuto dátumu by musel zaplatiť aj daň.
Elena Penzes - Strobl, generálna tajomníčka Istrobanky:
V prípade investovania 1 mil. Sk prostredníctvom Maxiknižky na jeden rok, dostane klient úrokovú sadzbu 2,0 % a po roku dosiahne jeho výnos hodnotu 20 000 Sk (po zdanení 16 200 Sk).
Pri investícií 1 mil. korún môže klient využiť služby privátneho bankovníctva a svoje prostriedky rozložiť do viacerých investícií. Investičné portfólio môže tvoriť nákup dlhopisov, akcií a podielových listov kombinovaných s nákupom cudzej meny a krátkodobými termínovanými vkladmi v domácej alebo cudzej mene.
Ďalej môže klient investovať prostredníctvom internetu. Môže realizovať nákup alebo predaj cenných papierov alebo realizovať devízové operácie prostredníctvom internetových brokerov.
Klient môže využiť aj investície do podielových fondov. Jednou z alternatív je investovať celý milión Sk do jedného fondu, napríklad do EURO konvergentného fondu. Pri tomto fonde klient neplatí vstupný a ani výstupný poplatok. EURO konvergentý fond je vyvážený, teda do určitej miery diverzifikuje riziko. Ďalšou z možností je rozdeliť investíciu do dvoch fondov - napríklad IAM Konto plus EURO konvergentný fond.
Jana Lukáčová, riaditeľka odboru PR/marketing Ľudovej banky:
Ak by si klient vložil 1 milión na termínovaný účet na 12 mesiacov pri úrokovej sadzbe 2,15 % ročne, tak by po uplynutí tejto lehoty získal brutto úrok 21 500 Sk, čo pri dani 19 % predstavuje čistý úrok 17 415 Sk. Po roku by teda jeho vklad predstavoval 1 017 415 Sk.
Klientovi by sme mohli ponúknuť aj investíciu do podielových fondov, konkrétne ING International (II) Slovenský fond peňažného trhu. Výnos však nemožno presne špecifikovať, pretože závisí od situácie na finančných trhoch. Slovenský fond peňažného trhu je určený veľmi konzervatívnym investorom, ktorých cieľom je čo najbezpečnejšie uloženie finančných prostriedkov pri zachovaní vysokej likvidity.
Andrea Uličná, poverená riadením odboru marketingu a vonkajších vzťahov OTP banky:
V prípade, že klient má k dispozícii 1 mil. Sk, zamestnanec banky by mu odporučil využiť produkt OTP VIP Depozit, na ktorom banka garantuje výšku úrokovej sadzby, pričom aktuálne platná úroková sadzba pre vklad na 365 dní je 3,3 %.
Pri vklade 1mil Sk bude výška čistého ročného úroku (po zdanení) predstavovať sumu 26 730 korún.
Ján Onda, hovorca Poštovej banky:
Odporučil by som Dynamický výnosový list v rámci nášho investičného produktu Výnosová knižka. Ročná výkonnosť tohto výnosového listu dosiahla 5,16 % ku koncu marca. Ak ide o sporiteľa/investora, ktorý sa nebojí rizika, pretože ide o investíciu v prevažnej miere do akcií, preto je dôležité priebežné sledovať vývoj výkonnosti. Keďže je to forma sporenia/investovania, ktorá umožňuje klientovi kedykoľvek a bez "pokút" vybrať peniaze, môže pružne reagovať na meniacu sa situáciu v oblasti vývoja výkonnosti. Ak by šlo o konzervatívneho klienta, ktorý uprednostňuje stabilný a bezrizikový výnos, odporučil by som termínovaný vklad s viazanosťou na 1 rok. Do sumy 1 milióna je zhodnotenie 2,40 %, ale nad sumu 1 milión korún, čo je aj tento prípad, banka určuje individuálnu úrokovú sadzbu, ktorá je vyššia.
Lenka Bartová, riaditeľka marketingu Privatbanky:
Klientovi s objemom 1 milión korún môžeme ponúknuť výber z viacerých možností. Pri rozhodovaní je dôležitý vzťah klienta k investičnému riziku. S ohľadom na aktuálny vývoj na slovenskom trhu by sme klientovi odporučili finančnú zmenku Privatbanky s výnosom na úrovni do 3,6 % ročne alebo niektorú z korporátnych zmeniek, ktoré ponúkajú výrazne vyššiu úroveň fixného výnosu. Klient sa však musí stotožniť s rizikom ich emitenta. Investície do peňažných korunových fondov, respektíve dlhopisových korunových fondov sa nám v súčasnosti, s ohľadom na očakávaný rast úrokových sadzieb, zdajú byť bezpredmetné.
Miriam Fuňová, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne:
Klient si môže uložiť peniaze na SPOROzmenku alebo Krátkodobý SPOROvklad.
SPOROzmenka na 1 rok: úroková sadzba dňa 18. 4. 2006 je 3,20 % za rok, klientovi banka vyplatí zmenkovú sumu vo výške 1 032 000 Sk, klientov zisk pred zdanením je 32 000 Sk. V daňovom priznaní zdaní výnos zo SPOROzmenky vo výške 6 080 Sk, ostane mu čistý úrok 25 920 Sk.
Krátkodobý SPOROvklad na 1 mil. Sk, úroková sadzba dňa 18. 4. 2006 je 3,05 % ročne, klientovi banka vyplatí čistý úrok po zdanení vo výške 24 255 Sk (hrubý úrok 30 050 Sk, daň 5 795 Sk).
Roman Začka, riaditeľ Public Relations Tatra banky:
Vzhľadom na to, že opäť nepoznáme investorov rizikový profil, budeme predpokladať, že ide o konzervatívneho investora a zohľadníme len jeho investičný horizont.
Pri investičnom horizonte jeden rok má na vyber v podstate len dve alternatívy: termínovaný vklad a peňažný fond. Z pohľadu výnosov rozdiel medzi týmito alternatívami nie je až taký markantný ako v minulosti, kedy výnosy peňažných fondov výrazne prevyšovali výnosy na termínovaných vkladoch.
Z pohľadu schopnosti kopírovať vývoj sadzieb, likvidity a daňových výhod sa nám však javí peňažný fond lepším riešením. Dôležitý je však pohľad klienta, akú váhu pri svojom rozhodovaní dáva týmto benefitom.
Orientačná kvantifikácia: výnos portfólia fondu TAM-Korunový peňažný fond do splatnosti, ktorá je aktuálne v 0,41 roku, predstavuje 4,3 %. Po odpočítaní nákladov fondu za správu a depozitára je to 3,2 % (transakčné náklady fondu ani daňové náklady fondu tu neboli zohľadnené, netvoria však významnú zložku nákladov fondu). Za predpokladu, že nedojde v priebehu investície klienta vo fonde k zmene úrokových sadzieb na trhu, je reálne dosiahnuť v TAM-KPF vynos, ktorý uvádzame. Ak sa však sadzby zmenia, čo je možné, zmení sa aj tento výnos do splatnosti, a teda konečný výnos môže byt vyšší, aj nižší ako je toto číslo.
Ak by si klient zvolil termínovaný vklad, úrok by závisel od skutočného objemu vkladu, od obdobia, na ktoré by si viazal vklad a termínu, kedy by si ho otvoril. K 18. 4. 2006 sa indikatívna sadzba pohybovala od 2,7 % do 3,3 %. Ide o hrubý vynos, ktorý nebol očistený o daň vo výške 19 %.
Katarína Ševčíková, hovorkyňa UniBanky:
Ak by napríklad investoval pred rokom do podielového fondu Pioneer Eastern European Equity, dosiahol by ročný čistý výnos vyše 530 000 Sk (po odrátaní dane a vstupného poplatku). Ak by napríklad nechal tieto financie rok "odložené" iba na terminovanom vklade, predstavoval by jeho zisk po zdanení 14 175 Sk. (ere)