s projektom odbornej prípravy zamestnancov. Spoločnosť 80 % produkcie umiestňuje na zahraničné trhy a za svoje výsledky získala hodnotenie Najlepší exportér SR v rokoch 1997 a 1999. V rámci hodnotenia Firma roka 2000 – výročná cena Trendu za mimoriadne podnikateľské výsledky sa umiestnila na 9. mieste.
Víťazný projekt, ktorý bol realizovaný pod vedením personálneho riaditeľa Ing. Ivana Nemetha, sleduje od roku 1996 štyri línie vzdelávania:
- vzdelávanie pracovníkov, ktoré je dané predpismi platnými v organizáciách dozorovaných banskými úradmi. Ide o systém vzdelávania, ktorý sa sústreďuje na bezpečnosť práce vo vysokorizikovom sektore a tiež na získavanie oprávnení potrebných pre výkon pracovnej činnosti.
- Vzdelávanie pracovníkov, ktoré si vyžaduje získaný certifikát kvality
- Vzdelávanie pracovník podľa osobitných požiadaviek firmy za účelom zabezpečenia odbornej prípravy.
- Výchovu vlastného lektorského tímu.
Projekt odbornej prípravy zamestnancov SMZ, a. s. Jelšava má za cieľ:
- Zabezpečiť kvalifikovaných pracovníkov pre zabezpečenie rozvojových zámerov firmy resp. realizácie investičnej výstavby
- Zabezpečiť prípravu kádrových rezerv stredného manažmentu z dôvodu odchodu osemnástich pracovníkov stredného manažmentu do roku 2005 na starobný dôchodok
- Zaistiť pre firmu dostatok odborne kvalifikovaných pracovníkov. Firma totiž pôsobí v okrese, kde napriek tomu, že miera nezamestnanosti dosahuje hodnoty vyše 30%, je nedostatok vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov požadovaného technického smeru
- Pracovníkom, ktorí boli prijatí do pracovného pomeru a v pracovnom zaradení dosiahli dobré výsledky, no nemajú vzdelanie požadovaného zamerania, zabezpečiť kvalitné odborné vzdelanie
Projekt sa realizuje jednak pre pracovníkov s úplným stredoškolským vzdelaním a pre pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním.
Vzdelávanie pracovníkov s úplným stredoškolským vzdelaním sa realizovalo v dvoch etapách – išlo o odbornú prípravu formu postmaturitného vzdelávanie a o ďalšie odborného vzdelávanie vybraných pracovníkov, ktorí už absolvovali prvú etapu. Garantom odborného vzdelávania bola Fakulta BERG Technickej univerzity Košice.
V rámci prvej etapy (február 1996 – jún 1998) to bola problematika Úpravy nerastných surovín vo forme trojsemestrálneho postmaturitného štúdia pre desiatich zamestnancov firmy v rozsahu 160 vyučovacích hodín spolu so záverečnými skúškami a získaním certifikátu s celoštátnou platnosťou na TU v Košiciach. Ďalšou časťou bolo takisto trojsemestrálneho postmaturitné štúdium pre dvadsiatich zamestnancov firmy v rozsahu 180 vyučovacích hodín a záverečnými skúškami spolu s diplom v oblasti Strojárenstvo, takisto na TU v Košiciach.
Na prvú etapu potom nadväzoval program zostavený na základe bakalárskeho štúdia Údržba a diagnostika strojov. Do tejto etapy sa vybrali 15 zamestnanci, ktorí v prvej etape dosiahli najlepšie výsledky. Absolventi kurzu Úprava nerastných surovín priebežne počas 2. etapy absolvovali osobitné školenie z predmetov, ktoré boli v kurze Strojárenstvo a vyžadoval si ich študijný program 2. etapy.
Kurz sa realizoval formou štvorsemestrálneho postmaturitného štúdia v rozsahu 465 hodín, absolvovaním skúšok zo 16 predmetov a získaním záverečného diplomu.
Program sa realizoval vo vzdelávacom zariadení SMZ, a. s. Jelšava. Zamestnanci, ktorí ukončili 2. etapu, študovali ďalej formou diaľkového štúdia na Fakulte BERG TU v Košiciach a získali vysokoškolské vzdelanie - bakalár.
Projekt odbornej prípravy zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním sa realizuje nasledovne:
- 8 absolventi VŠ, ktorí pracujú v oblasti spracovania a zušľachťovania magnezitu, absolvovali postgraduálne štúdium Žiaruvzdorné materiály. Výučbu realizovala Katedra pecí a teplotechniky Hutníckej fakulty Technickej univerzity Košice, formou štvorsemestrálneho štúdia v rozsahu 170 hodín.
- 19 absolventi VŠ strojného a baníckeho zamerania, absolvovali postgraduálne štúdium Získavanie a spracovanie surovín v Lokálnom stredisku dištančného vzdelávania TU v Košiciach formou štvorsemestrálneho štúdia v rozsahu 495 hodín. Štúdium sa uskutočnilo vo vzdelávacom zariadení SMZ, a. s. Jelšava.
- Absolventi VŠ , ktorých pracovné zameranie je v oblasti ekonomiky a marketingu, absolvujú štúdium Vybrané problémy práva pre manažérov. Organizuje Agroinštitút Nitra Katedra ekonomiky a managementu v rozsahu 250 hodín
„Ukončenie projektu predpokladáme v roku 2003. Dovtedy sa majú realizovať rozpracované postgraduálne štúdiá pre absolventov VŠ elektrotechnického zamerania a zamerania na výpočtovú techniku. Tieto projekty sú spracované Lokálnym strediskom pre dištančné vzdelávanie Technickej univerzity v Košiciach,“ dodáva personálny riaditeľ SMZ, a. s. Jelšava Ing. Ivan Nemeth. „Okrem pôvodne plánovaných cieľov odborná príprava priniesla to, že
absolventi vypracovali na záver každého štúdia záverečnú prácu, v ktorej riešili aktuálne problémy organizácie. Viaceré práce boli realizované, resp. sú v štádiu ďalšieho rozpracovania, vychovali sa riadiace kádre pre novú oblasť hotových výrobkov - zásadité monolitické žiaruvzdorné hmoty, ako pre oblasť ich výroby, tak aj pre oblasť vývoja a viacerí mladí zamestnanci začali študovať diaľkovo na vysokých školách.
Finalisti HR Oscar
Externý koučing „z miesta“
Volkswagen Slovakia
Účinný spôsob výberu pracovníkov
Henkel Central Eastern Europe
Časová banka
Občianske združenie Kultúra
Projekt odbornej prípravy zamestnancov
Slovenské magnezitové závody Jelšava