keho násilia. Zároveň pokračujú intenzívne rokovania o budúcej vláde, zostáva dohodnúť sa na obsadení ministerstiev, ktoré budú riadiť prácu bezpečnostných zložiek.
So zástupcami koalícií, ktoré sú zastúpené v parlamente, včera rokoval prezident Džalál Talabání. Designovaný premiér Núrí Maliki by chcel zoznam ministrov predložiť poslancom už na zajtrajšej schôdzi. Podľa pozorovateľov však nie sú rozpory o obsadení ministerstiev vnútra a obrany stále vyriešené.
Najkrvavejším dňom bola nedeľa. O život prišlo 30 osôb a viac než 70 ľudí utrpelo zranenia. Dve nálože vybuchli v Bagdade a tretiu odpálil útočník v posvätnom meste Karbalá. Bomby nastražené v aute tu vybuchli neďaleko hlavnej autobusovej stanice, zabili 21 ľudí a viac ako 50 zranili. V nedeľu polícia oznámila nález 45 tiel v centre Bagdadu, mnohé niesli známky mučenia. Sú to zrejme obete sektárskeho násilia medzi šiitmi a sunnitmi, ktoré pokračuje od februárového útoku na šiitskú mešitu v Samáre. V sobotu sa našlo sedem takýchto tiel, včera šesť.
Sobotňajšie násilnosti si vyžiadali osem irackých obetí. Pri páde britského vojenského vrtuľníka v Basre zahynulo päť Britov, ktorých sa už podarilo identifikovať. Nešťastie prišli vyšetrovať britskí odborníci. Británia zatiaľ nepotvrdila verziu irackej polície, podľa ktorej bol vrtuľník zostrelený.
Na miesto nehody sa v sobotu zhromaždil dav Iračanov a začali napádať prítomných britských vojakov. Pri prestrelke bolo päť Iračanov zabitých a viac ako 42 zranených. Iracká polícia musela vyhlásiť zákaz nočného vychádzania. V sobotu a včera prišli na severe Iraku a v Bagdade o život dvaja Američania.
Mnohé iracké rodiny na pokračujúce násilnosti reagujú sťahovaním do bezpečnejších oblastí. Podľa čerstvých údajov sa pre vysťahovanie rozhodlo cez 100-tisíc ľudí.
Nemecká televízna stanica ARD v sobotu oznámila, že nemecká vláda zaplatila viac ako desať miliónov dolárov ako výkupné za dvoch Nemcov, ktorí strávili v zajatí v Iraku 99 dní. O prepustení dvojice inžinierov z Lipska informovali vo štvrtok.
(čtk)