Mikuláš Dzurinda študentom povedal, že SMK sa bude musieť zmeniť. Na snímke s predsedom SMK Bélom Bugárom. FOTO - ARCHÍV |
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že jeho koaličný partner Strana maďarskej koalície (SMK) nemá budúcnosť, pokiaľ bude založená na etnickom princípe. Napísal to denník Pravda, podľa ktorého to premiér povedal počas stretnutia so študentmi na gymnáziu v Gelnici. Premiér dodal, že SMK sa bude v budúcnosti musieť zmeniť na štandardnú konzervatívnu alebo socialistickú stranu.
"Nepovedzte to Bugárovi, lebo sa bude hnevať, ale o niekoľko rokov občania zistia, že nie je dôvod organizovať sa na etnickom princípe," citoval denník Dzurindu. V budúcnosti sa podľa Dzurindu ukáže, že ide o anachronizmus a niečo nenormálne. Premiér tak odpovedal na otázku, prečo má maďarská menšina ako jediná zastúpenie vo vláde.
Podľa politológa Miroslava Kusého premiér hovoril len polovicu pravdy. "Druhá polovica pravdy je tá, že celá slovenská politická scéna je založená na etnickom princípe. Nevymyslela ho SMK." Dodal, že občania maďarskej národnosti nemali šancu dostať sa do ostatných politických strán na zvoliteľné miesta, preto si založili vlastnú politickú stranu. Poukázal na to, že ostatné menšiny sa nedostávajú do parlamentu, lebo nemajú vlastné strany. Kusý dodal, že cez slovenské strany neprejdú.
Kusý si myslí, že Dzurindovo vyjadrenie je súčasťou predvolebnej rétoriky a že sa "snaží, tak ako každý iný, bodovať za seba".
Predseda SMK Béla Bugár na margo premiérovych úvah povedal, že toto len ukazuje, akým spôsobom budú naši kolegovia "kampaňovať". Bugár si nemyslí, že premiér má pravdu. Podľa neho je väčšina slovenských strán založená na etnickom princípe, lebo nemajú program pre všetkých občanov. Má a v minulosti ho mala len SMK, "pretože ponúka návrhy riešenia celoslovenských problémov aj návrhy riešenia pre menšiny", povedal Bugár.
SMK by v parlamentných voľbách podľa prieskumov volilo približne 10 percent opýtaných. Strana v uplynulých voľbách získavala podporu na národnostne zmiešaných územiach, kde je veľký podiel občanov maďarskej národnosti.
(dro, čtk)