Zdravie deviatich pacientov, ktorých na klinike ošetrili, však podľa službukonajúceho lekára Ján Siváčka nebolo ohrozené. Ak by niektorého z nich museli operovať, zdravotníci by sa obrátili na vedenie nemocnice, aby im lekára zabezpečilo, dodal. Časť zdravotníkov odmieta slúžiť na pohotovosti, pretože štrajkujú za vyššie mzdy a viac peňazí pre zdravotníctvo.Zdravotníci sa pri svojom proteste odvolávajú na Zákonník práce, podľa ktorého majú odslúžiť na pohotovosti maximálne sto hodín ročne, ak sa so zamestnávateľom nedohodnú inak. Riaditeľ nemocnice Valerián Potičný preto na klinikách a oddeleniach, kde chýbali ľudia, nariadil niektorým zamestnancom pracovať nadčas. "Slúžim z príkazu riaditeľa, dnes som mal mať voľný deň," povedal Siváček.
Ani takto však podľa štrajkujúcich lekárov nie je možné zabezpečiť pohotovosť dlhodobo, pretože zákon limituje aj počet hodín nadčasov. Tých by malo byť najviac 150 hodín ročne. Zdravotníci ich podľa predsedu štrajkového výboru Mariana Kollára v krátkom čase vyčerpajú a na pohotovosti preto nebude mať kto slúžiť. Na iných klinikách v nemocnici v Petržalke sa to však zatiaľ neprejavilo, dostatočný počet zamestnancov potvrdila napríklad gynekologicko-pôrodnícka klinika.
Riaditeľ nemocnice v piatok povedal, že pohotovosť bude počas víkendu zabezpečená a pacienti sa nemusia obávať. Zdravotníci, ktorí štrajkovali aj v apríli, a väčšinou neposkytovali ambulantnú starostlivosť, si chcú odmietaním pohotovostných služieb vymôcť svoje požiadavky a poukázať na nedostatky v legislatíve. (čtk)