V Atlantickom oceáne žije veľa doteraz neznámych druhov živočíchov. Ukázal to unikátny prieskum tropických vôd medzi východným pobrežím Spojených štátov a Stredoatlantickým chrbtom, ktorý rozdeľuje oceán na dve časti; patrí sem aj známy a povesťami opradený Bermudský trojuholník.
Takmer tri desiatky morských prieskumníkov zo 14 krajín chytili v tejto časti Atlantiku počas dvadsiatich aprílových dní do špeciálnych sietí okrem mnohých zaujímavých rýb aj desať až dvadsať nových druhov zooplanktónu. Ich presný počet ukáže až ďalší výskum, a ďalšia analýza ich DNA, ktorá potrvá minimálne rok.
Vedci našli nové druhy v doteraz neprebádaných hĺbkach Atlantiku, pretože so svojimi sieťami dosiahli až do hĺbky piatich kilometrov.
Peter Wiebe z Oceánografického inštitútu vo Woods Hole (USA), ktorý expedíciu viedol, pre Canadian Press povedal: "Nájsť nové druhy bolo naozaj veľmi vzrušujúce; veď doteraz nik nevidel v takýchto hĺbkach živočíchov takej veľkosti."
Zooplanktón, unášaný morskými prúdmi, má väčšinou milimetrové rozmery a slúži ako potrava pre väčšie morské živočíchy a veľryby. Hrá tiež kľúčovú úlohu v kolobehu uhlíka, pretože sa živí fytoplanktónom. Ten pláva pri povrchu a spotrebúva oxid uhličitý, skleníkový plyn, podieľajúci sa na globálnom otepľovaní. Podľa odhadov môže tona zooplanktónu každý deň spotrebovať až desať ton fytoplanktónu, a tak uhlík klesá do väčších hĺbok oceánu.
Oceány sa stávajú zásobárňami uhlíka, čo však zvyšuje kyslosť jeho vôd a v konečnom dôsledku to môže znamenať problémy pre živočíchy na morskom dne, ktoré si utvárajú svoje schránky z vápnika.
Vedci robili svoj prieskum v rámci programu NOAA (Americký úrad pre oceány a atmosféru), ktorý sleduje vplyv klimatickej zmeny na život oceánskych ekosystémov a kolobeh potravy v moriach. Použili pri ňom loď NOAA Ronald H. Brown. Ich práca bola súčasťou iného programu, ktorý sa snaží zmapovať biodiverzitu morského života ako základ na sledovanie jeho zmien.
Oceány, ktoré tvoria dve tretiny plochy Zeme, sú doteraz veľmi málo preskúmané. Preto sa pri podrobnejšom štúdiu morských vôd budú vedci nevyhnutne stretávať s podobnými prekvapeniami, aké ich čakalo v Atlantiku. A možno aj uvedú na pravú mieru povery o rýchlom vymieraní všetkého živého na Zemi. Prieskum atlantických hĺbok o takomto katastrofickom scenári nesvedčí.
(ač)