Prvé zlaté chvíle Štefana Havlíka po vyhlásení víťazov kategórie do 90 kg. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Domáce prostredie robí divy. Slovenskí kulturisti vybojovali na európskom šampionáte v bratislavskom Národnom tenisovom centre osem zlatých medailí. Za jediné popoludnie ich získali toľko ako za štrnásť rokov samostatnosti. Pred začiatkom ME mali Slováci na konte 21 medailí (8 - 7 - 6), po víkende sa ich bilancia rozrástla na 33 cenných kovov (16 - 11 - 6), keďže k ôsmim zlatým pridali naši svalovci i štyri strieborné a suverénne vyhrali Pohár národov. Pritom do bratislavských ME naša výprava na jednom šampionáte nikdy viac než dva tituly nezískala.
Aj šéf slovenskej kulturistickej asociácie Michal Čapla bol príjemne prekvapený. Pred štartom hovoril o štyroch až piatich prvenstvách. Z dvanástich kategórií mali len štyri iného ako slovenského víťaza. V klasickej kulturistike do 170 cm (hmotnosť pretekárov v nej limituje výška) uchmatol nášmu Petrovi Kováčikovi zlato Čech Petr Havlík, kategóriu do 70 kg vyhral Nemec Ostoláni, do 100 kg Španiel Gutierez a nad sto kilogramov Poliak Karpinski.
Flimel sa so zlatom zobúdzal i zaspával
Od majstrov sveta v tíme Igora Kočiša, Andreja Mozolániho, Štefana Havlíka či trojnásobného majstra Európy Adama Cibuľu sa titul tak trochu očakával. Vladimír Flimel sa v kategórii do 85 kilogramov radoval po prvý raz. "Išiel som si pre zlato, ale kým ho človek nemá zavesené na krku, tak sa stále môže niečo stať. Som najmä rád, že som ho vybojoval pred rodičmi a najvernejšími fanúšikmi. Myslím si, že je zaslúžené a nielen preto, že to bolo v Bratislave. Trochu som sa obával, aby sa rozhodcovia nepobláznili, keďže predo mnou už Slovákom rozdali päť zlatých, ale našťastie sa tak nestalo," tešil sa bratislavský kulturista. V prvenstvo veril už pred deviatimi mesiacmi. "Každý deň som sa s myšlienkou na zlato zobúdzal i zaspával. Iné miesto by som ani nebral."
Havlíkovi hrali hymnu dva razy
Štefan Havlík sa na európsky trón v kategórii do 90 kg vrátil po päťročnej prestávke. Prvý titul získal v Baku 2001. "V Azerbajdžane som ho nečakal, no doma som si sľúbil, že vyhrám. Prostredie zaväzovalo a nikto si nechcel spraviť hanbu," vravel 31-ročný bývalý majster sveta Havlík, ktorému slovenskú hymnu zahrali dva razy. Spolu s Janou Purdjakovou sa tešil z prvenstva i v súťaži miešaných párov. "Áno, bola to medailová žatva, ale to je len výsledok dobrej práce zväzu a reprezentácie."
Mozoláni sa bál Bulhara
Aj Andrej Mozoláni si po druhý raz vychutnával poctu najlepšieho kulturistu starého kontinentu. "Trochu som sa bál Bulhara Hristova, majstra sveta z Moskvy 2004, ale keď som videl, že nie je v stopercentnej forme, veril som, že ho zdolám," vydýchol si vlaňajší majster sveta zo Šanghaja.
Štvornásobný majster sveta Igor Kočiš vyhral po prvý raz európsky šampionát pred šiestimi rokmi do 70 kg. V nedeľu získal titul napriek tomu, že už súťažil v hmotnostnej kategórii do 75 kilogramov. "Je to nová kategória, o ktorú som sa pokúšal niekoľko rokov a mám pocit, že som sa v nej konečne udomácnil," usmial sa pretekár, ktorého v rámci večera organizátori vyhlásili za najlepšieho slovenského kulturistu všetkých čias.
Reprezentačný tréner Milan Čížek bol nadmieru spokojný. "Od starých harcovníkov sa medaily čakali, ale veľmi dobre im sekundovali aj chlapci z béčka. Napokon, niektorí hneď získali aj medaily. To je dobrá devíza do budúcich šampionátov."
Naše medaily z Bratislavy
Zlato
Andrej Hlinka klasická
kulturistika do 178 cm
Ľuboš Maliňák klasická
kulturistika nad 178 cm
Adam Cibuľa do 65 kg
Igor Kočiš do 75 kg
Andrej Mozoláni do 80 kg
Vladimir Flimel do 85 kg
Štefan Havlík do 90 kg
Štefan Havlík,Jana Purdjaková miešané páry
Striebro
Peter Kováčik klasická
kulturistika do 170 cm
Richard Riedl do 70 kg
Peter Tatarka do 90 kg
Rastislav Solár do 100 kg