Slovenský rozhodca Ľuboš Micheľ s novým systémom na komunikáciu medzi rozhodcami. FOTO - REUTERS |
a pretekárov čipovými systémami, v orientačných športoch sa zasa namiesto manuálneho spôsobu razenia kontrol používa elektronický.
Aj vo futbalovom svete sa moderné technológie využívajú, ale doteraz skôr len pri výrobe supermoderných kopačiek, oblečenia či lôpt. Posledná novinka, podľa tvorcov z Adidasu s revolučnými vlastnosťami, je lopta s názvom Teamgeist na blížiace sa majstrovstvá sveta v Nemecku. Je maximálne okrúhla, čo umožňuje hráčom presnosť pri hre a lepšiu kontrolu nad ňou. Lopta s hmotnosťou medzi 441 a 444 gramami absorbuje minimálne množstvo vody. Jej hmotnosť sa preto môže zvýšiť maximálne o 4 percentá.
Medzinárodná federácia odmietla použiť v Nemecku "múdru loptu" s mikročipom, ktorý mal odhaliť, či prešla celým objemom za bránkovú čiaru. Jej spoľahlivosť nebola pri testoch na potrebnej úrovni.
Využitiu videorozhodcov sa futbal stále úspešne bráni, hoci pred pár dňami otvoril túto tému Franz Beckenbauer. Reagoval na veľké množstvo nafilmovaných a potrestaných faulov v nemeckej bundeslige. "Imidž našej najvyššej súťaže je strašný. Momentálne je v nej príliš veľa provokácii, teatrálnych pádov a simulovania," povedal pre nemecký denník Bild. "Som za to, aby sa na posudzovanie takýchto zákrokov používali televízne kamery."
Hlavnými "obeťami" technických noviniek vo futbale zostávajú zatiaľ len samotní rozhodcovia. Komunikáciu postranných s hlavným už dávnejšie zlepšujú pípače. Postranný môže zo zariadenia v zástavke vyslať signál, ktorý rozpípa a rozvibruje prijímacie zariadenie na ramene hlavného.
Najnovšie sa skúšali tri rôzne mikrofónové systémy, na MS v Nemecku by sa mal použiť najlepší z nich alebo ich kombinácia. Podľa predsedu komisie rozhodcov Igora Šramku bude ešte chvíľu trvať, kým rozhodcovia s mikrofónmi budú behať aj po našich ihriskách. "Zatiaľ je to otázka peňazí, lebo jeden takýto systém stojí 200-tisíc korún. Pípací systém vyšiel na 30-tisíc."