Videorozhodca v slovenskej hokejovej extralige má k dispozícii zábery z piatich kamier. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Veda a výskum sú už dávno súčasťou športového zákulisia. Ich výsledkom sú napríklad plavky kopírujúce vlastnosti žraločích šupín, mysliace tenisky či tenisové rakety z materiálov používaných v kozmonautike. Technika nielen pomáha lepším výkonom, ale ovplyvňuje aj samotný športový dej.
V hokeji sa video osvedčilo
Najdiskutovanejšou vymoženosťou posledného obdobia sa stala videotechnika. Využíva sa napríklad v americkom futbale, v basketbale, tenis jej dal šancu, ale futbal sa jej stále úspešne bráni.
V hokeji už patrí k štandardu, video pomáha riešiť neprehľadné gólové momenty niekoľko sezón. Na Slovensku už kompletné dva ročníky extraligy. "Je to veľká pomoc pre rozhodcov na ľade," hovorí videorozhodca a člen Komisie rozhodcov Slovenského zväzu ľadového hokeja Miloš Grúň.
Videorozhodcovia, ktorých bolo v tejto sezóne pre extraligu určených jedenásť, majú k dispozícii päť kamier. Každú bránku sledujú dve pevné (zboku a z nadhľadu) a jedna pohyblivá, ktorá môže sledovať obe bránky. Za sekundu je kamera schopná urobiť 20 obrázkov. "Systém je spoľahlivý tak na 90 percent, ešte sa dá zdokonaľovať. Lepšie by napríklad bolo, keby sme mali k dispozícii 100 obrázkov za sekundu a spornú situáciu by sme tak mali lepšie rozfázovanú. Klasické televízne zábery nie vždy ukážu to, čo vidíme my," dodal Grúň.
U nás zatiaľ nie, ale v zahraničí majú videorozhodcovia k dispozícii aj lupu, ktorá dokáže obrázok ešte zväčšiť. Lupa v roku 2003 v Helsinkách "rozhodla" o majstrovi sveta. V 14. minúte predĺženia finálového súboja Kanada - Švédsko za stavu 2:2 vystrelil Kanaďan Anson Carter a až po dôkladnom skúmaní i zväčšovaní obrázkov bol jeho rozhodujúci gól uznaný.
Tenis vyskúšal jastrabie oko
Nutkaniu vyskúšať technické novinky podľahol aj tenisový svet. Elektronického videorozhodcu, Hawk-eye (jastrabie oko), má na svedomí Brit Paul Hawkins, ktorý ho vyvinul pred siedmimi rokmi a v roku 2001 ho premiérovo použili v krikete. V tenise prešiel niekoľkými skúškami, až sa dočkal oficiálnej premiéry. V marci, na turnaji v americkom Miami. Systém už používajú niektoré televízie na zatraktívnenie prenosov pre divákov, no pre tenistov a rozhodcov bol doteraz nedostupný.
Päť kamier na oboch stranách kurtu urobí za každú sekundu 500 obrázkov, ktoré sa môžu stať usvedčujúcim dôkazom, či loptička bola, alebo nebola v aute. Hráč môže dvakrát počas jedného setu požiadať o preverenie situácie. Tá je okamžite premietnutá na veľkoplošnej obrazovke. V Miami nový systém využili hráči 161-krát, prví boli Američanka Jacksonová a Čiľan Nicolas Massú. Elektronický videorozhodca má mnoho podporovateľov, odporcovia argumentujú vysokou cenou, ktorá nedovolí jeho použitie na všetkých kurtoch a turnajoch.
Systém na hlavnom kurte v Miami stál 100-tisíc dolárov, na US Open bude na dvoch kurtoch za štvrť milióna dolárov. Záujem prejavili už aj organizátori konzervatívneho Wimbledonu.
Najlepší slovenskí tenisti Daniela Hantuchová a Dominik Hrbatý možnosť overiť si dopad loptičky privítali, obaja však dúfajú, že sa jastrabie oko bude časom využívať na všetkých a nielen na centrálnych kurtoch.
"Myslím, že slovenskí rozhodcovia zatiaľ nemajú skúsenosti s týmto novým systémom," povedal Vladimír Habas zo Slovenského tenisového zväzu. "Jeho širšieho využitia sa zrejme v blízkom období nedočkáme, lebo je pridrahý. Možno sa stabilne objaví na grandslamových turnajoch," dodal.