FOTO |
Zamestnávateľ môže zamestnať brigádnika dvoma spôsobmi. Buď na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o brigádnickej práci.
Dohoda o vykonaní práce
w Uzatvára sa písomne, najneskôr deň pred začatím práce.
w Dohoda musí obsahovať: pracovnú úlohu, dohodnutú odmenu, čas, za ktorý sa má práca vykonať, a predpokladaný rozsah práce.
w Zamestnávateľ ju môže s brigádnikom uzatvoriť najviac na 300 hodín v kalendárnom roku. (Platí to aj vtedy, keď brigádnik pracuje na viac dohôd u jedného zamestnávateľa. Súčet hodín nesmie presiahnuť tristo.)
w Brigádnik môže od dohody odstúpiť vtedy, ak mu zamestnávateľ nevytvorí dohodnuté podmienky. Vtedy mu musí zamestnávateľ nahradiť škodu, ktorá mu vznikla.
w Zamestnávateľ môže od dohody odstúpiť vtedy, keď brigádnik neurobí dohodnutú prácu v danom čase.
w Ak brigádnik ochorie, nemá nárok na nemocenské dávky. (Zamestnávateľ nemá na základe dohody o vykonaní práce povinnosť odvádzať za brigádnika odvody do poisťovní.)
w Čas, ktorý brigádnik odpracoval, sa mu nezaratúva do odpracovaných rokov do dôchodku a nemá vplyv na vznik nároku na podporu v nezamestnanosti.
Dohoda o brigádnickej práci
w Uzatvára sa iba so študentom na dobu určitú, ale aj neurčitú. (Doklad o škole sa prikladá k uzatvorenej dohode.)
w Dohoda sa uzatvára písomne a obsahuje dohodnutú prácu a jej rozsah, odmenu, rozsah pracovného času a obdobie, na ktoré sa dohoda uzatvára.
w Študent na základe dohody môže pracovať maximálne polovicu s celkovej pracovnej doby. (Ak je pracovná doba 40 hodín týždenne, študent môže pracovať maximálne 20 hodín.)
w Dohodu môže zrušiť študent výpoveďou, a to bez udania dôvodu, s pätnásťdňovou výpovednou lehotou.
w Ak študent zarobí na brigádach počas celého roka menej ako 45 408 korún, nepodáva daňové priznanie. Zamestnávateľ im zároveň z ich príjmov strhne a odvedie preddavky na daň.