nízke. Na druhej strane je však rodina povinná hradiť počas celého pobytu zdravotné poistenie a zabezpečiť cudzincovi bezplatné ubytovanie a stravovanie. Niektoré rodiny prispievajú au-pair aj na cestu domov. Najväčší záujem je o slobodné dievčatá vo veku od 18 do 25 rokov, výnimočne až do 28 rokov. V Nemecku a vo Veľkej Británii môžu prácu au-pair získať aj chlapci, najmä ak majú vodičský preukaz a o deti sa starajú rok.
Au-pair podliehajú špeciálnemu režimu, vo väčšine krajín nemajú štandardnú pracovnú zmluvu, neplatia si žiadne sociálne príspevky ani dane.
Ak si au-pair nájde prácu cez agentúru, tá je v prípade nezhôd povinná vybaviť náhradnú rodinu a rieši s klientom neočakávané situácie.
Pri hľadaní práce cez agentúry, si treba dať pozor, akú zmluvu, záujemca podpíše. Musí v nej byť presne stanovený počet hodín a rozsah práce, mzda a nárok na oddych a voľný čas. Tým sa opatrovateľ detí vyhne budúcim nedorozumeniam a je chránený, aby si rodina s neho neurobila slúžku. Pre au-pair musí byť vytvorená samostatná izba, svojím zariadením zodpovedajúca štandardu života rodiny.
Opatrovanie detí treba dohodnúť tak, aby bolo možné navštevovať jazykové kurzy. Pracovný čas au-pair trvá 5-6 hodín denne päť dní v týždni. Niekedy treba pracovať aj v sobotu a rodičia môžu študentov dva-tri razy do týždňa požiadať, aby postrážili deti aj večer. Jeden deň v týždni musí mať opatrovateľ deti voľný.
Dôležitou podmienkou práce au-pair je aspoň konverzačná znalosť jazyka. Európske krajiny vyžadujú angličtinu, nemčinu a francúzštinu. Kto nespĺňa jazykové predpoklady, môže sa pokúsiť získať prácu au-pair počas zimných mesiacov, keď je záujem o opatrovateľské služby najväčší.
Rodiny uprednostňujú au-pair, ktorí chcú zostať celý rok. O 2-3 mesačné pobyty počas prázdnin je veľký záujem, preto sa treba hlásiť v dostatočnom predstihu.
Okrem ubytovania a stravy au-pair dostávajú vreckové, ktorého výška závisí od krajiny, ale aj od sprostredkovateľskej agentúry. Priemerné vreckové je od 12 000 korún mesačne, v USA okolo 16 500 mesačne. Z vreckového si hradí opatrovateľka školné a osobné výdavky, ako sú výlety a nákupy oblečenia. V Spojených štátoch amerických hradí školné rodina.