Brigádnik, ktorý nemá zmluvu ani dohodu, nie je nahlásený v poisťovniach, nedostáva výplatnú pásku či je cudzincom a nemá povolenie pracovať, pracuje nelegálne.
Najčastejšie pracujú cudzinci načierno v stavebníctve, pri zbere plodín v poľnohospodárstve, v cestovnom ruchu, pri pomocných prácach v domácnostiach, hoteloch, reštauráciách, obchodoch a vo veľkoskladoch.
Ak inšpektori práce zistia, že brigádnik pracuje načierno, môžu ho vyhostiť. Ak má niekto zakázaný vstup na územie iného štátu, uvedie sa to nielen v pase, ale aj v centrálnej evidencii hľadaných a nežiaducich osôb, čo mu v budúcnosti môže znemožiť vstup do krajiny.
Klady nelegálnej práce
w príjem navyše - neplatia sa odvody, dane
w možnosť skončiť "pracovný" pomer kedykoľvek
w možnosť robiť len vtedy, v tom období, keď to človeku vyhovuje - počas sezóny, po večeroch
Zápory nelegálnej práce
w bez nároku na: dovolenku, príspevok na stravu, odškodnenie za pracovný úraz, náhradu mzdy pri práceneschopnosti
w bez garancie minimálnej mzdy - zamestnanec sa nemôže domáhať aspoň minimálnej mzdy, ktorú garantuje zákon, lebo nepracuje oficiálne
w "zamestnávateľ" môže kedykoľvek zmeniť výšku odmeny za prácu a "zamestnanec" sa nemá ako oficiálne brániť
w možnosť skončiť pracovný pomer kedykoľvek, bez dôvodu, odstupného, vyplatenia mzdy
w nemožnosť odvolávať sa na akýkoľvek predpis, zákon či smernicu
Čo treba urobiť v jednotlivých krajinách
Veľká Británia
Akonáhle dostanete prácu, musíte sa zaregistrovať v pobočke ministerstva vnútra Home office, kde treba vyplniť formulár na registráciu, priložiť kópiu pracovnej zmluvy, cestovný pas alebo občiansky preukaz a potvrdenie o zaplatení jednorazového poplatku vo výške 50 libier. Žiadateľ dostane registračný preukaz.
Tu môžu občania všetkých nových členských krajín pracovať bez víza a pracovného povolenia.
Belgicko
Vyžaduje pracovné povolenie, o ktoré žiada príslušný belgický zamestnávateľ na príslušnom regionálnom úrade práce. Študenti, ktorí tu pracujú počas prázdnin, povolenie nepotrebujú.
Holandsko
O pracovné povolenie žiada zamestnávateľ, ktorý musí preukázať, že miesto nebolo možné obsadiť domácim pracovníkom.
Dánsko
Vyžaduje sa pracovné povolenie a povolenie na pobyt. Občania z nových krajín EÚ sa môžu zdržiavať na území krajiny s cieľom hľadať si prácu až 6 mesiacov, pričom však musia byť finančne zabezpečení. Pracovné povolenie dostanú len tí, ktorí predložia pracovnú zmluvu s dánskym zamestnávateľom.
Švédsko
Nevyžaduje pracovné povolenie.
Česko
Ak sa občania únie nezdržiavajú na jeho území viac než 3 mesiace, nepotrebujú zvláštne povolenie na pobyt. Kvôli zamestnaniu, štúdiu alebo podnikaniu bude môcť občan požiadať o vydanie povolenia na pobyt pre štátneho príslušníka štátu Európskych spoločenstiev. Takisto môže požiadať o vydanie povolenia na prechodný alebo trvalý pobyt. Žiadosť o jeho vydanie sa podáva na zastupiteľskom úrade ČR na Slovensku alebo na príslušnom útvare cudzineckej polície podľa miesta pobytu v ČR. K žiadosti treba predložiť cestovný doklad a doklad o účele pobytu v prípade zamestnania pracovnú zmluvu.