Pred prezidentským palácom vo Varšave prebehla malá demonštrácia proti menovaniu Leppera. FOTO - REUTERS |
Do poľskej vlády včera vstúpili populisti a nacionalisti. Podpredsedami vlády sa stali lídri dvoch radikálnych strán: populistickej Sebaobrany a nacionalistickej Ligy poľských rodín. Obe strany kritizujú vývoj v Poľsku po roku 1989 a sú skeptické k poľskému členstvu v Európskej únii.
Najviac emócií vzbudzuje Andrzej Lepper. Nový podpredseda vlády a minister poľnohospodárstva, zakladateľ i jediný líder Sebaobrany. Kariéru začínal začiatkom 90. rokov ako vodca protestov drobných farmárov. Niekoľkokrát ho odsúdili za krivé obvinenia ostatných politikov. Ostro kritizoval každú doterajšiu vládu. Teraz bude jedným z jej kľúčových členov.
Taká je cena, ktorú zaplatilo od jesene minulého roku vládne Právo a spravodlivosť (PiS) za to, že s novými partnermi získalo väčšinu v parlamente a môže začať s presadzovaním naplánovaných zmien. Vládna koalícia má teraz zabezpečenú podporu 240 zo 460 poslancov.
Piatkové udalosti mali nečakaný vývoj. So zmenami v zložení vlády sa po vstupe Sebaobrany rátalo, prekvapením však bolo, že do koalície vstúpil aj Roman Giertych a jeho radikálna pravicová Liga poľských rodín (LPR). Ešte minulý týždeň Giertych o vládnej spolupráci s PiS nechcel počuť. Dnes je podpredsedom vlády a ministrom školstva. Aký bude osud doterajších odštiepencov z LPR, ktorí vyhlásili vznik novej parlamentnej frakcie a podpísali minulý týždeň dohodu o vládnej koalícii, nie je jasné.
Aby premiér Kazimierz Marcinkiewicz uspokojil požiadavky nových partnerov, vznikli dva nové posty podpredsedov vlády a kabinet bude mať až 20 členov. Je to najviac za posledných 17 rokov, hoci jedno z hesiel vlády Kazimierza Marcinkiewicza znie - Lacný štát. Premiér včera vyhlásil, že nové ministerstvá nebudú znamenať väčšie výdavky.
Paradoxom je, že do vládnych salónov pozvali Leppera až lídri PiS, ktorí voľby vyhrali s heslom morálnej obnovy Poľska. Ešte pred niekoľkými rokmi bratia Kaczyńskí (dnes je Lech prezidentom a Jarosław predsedom PiS) Sebaobranu znevažovali vyhláseniami, že vznikla ako výsledok spolupráce dôstojníkov bývalej komunistickej vojenskej rozviedky. V posledných týždňoch to bolo podobné aj v prípade Romana Giertycha. Lídri PiS opakovali, že s ním nebudú spolupracovať. "Nastal obrat na politickej scéne. Táto koalícia má šancu rýchlo zaviesť potrebné zmeny," vysvetľoval už včera prezident.