Prívrženci Hamasu neuznávajú Izrael a Západ na čele so Spojenými štátmi považujú za nepriateľov. FOTO REUTERS
BRUSEL, ŠTOKHOLM - Politika Európskej únie voči novej palestínskej vláde prechádza prvým zásadným testom. Švédsko tento týždeň udelilo vstupné vízum do krajiny ministrovi za islamistické hnutie Hamas a stalo sa tak prvým európskym štátom, ktorý porušil doterajšiu izoláciu nového palestínskeho vedenia.
Európska únia sa rozhodla prerušiť všetky kontakty s palestínskou vládou v marci potom, čo ju z drvivej väčšiny zostavili zástupcovia Hamasu, ktorý je na európskom zozname teroristických organizácií. Okrem zákazu politických kontaktov únie prestala financovať palestínsku štátnu správu a dosiaľ odmietala všetky žiadosti tamojších ministrov o udelenie víza do únie, tento týždeň tak urobili napríklad Francúzsko a Švédsko.
Výnimka
To však tiež urobilo prvú výnimku, keď súhlasilo s účasťou palestínskeho ministra pre otázky utečencov Atefa Adwana na konferencii vo švédskom Malmö, ktorá sa začína dnes. Jednorazové vstupné vízum do Švédska udelil Adwanovi švédsky konzulát v Jeruzaleme.
Pre palestínskeho ministra to znamená, že sa teoreticky môže slobodne pohybovať po väčšine európskych krajín, pretože medzi štátmi Schengenskej dohody, medzi ktoré Švédsko patrí, odpadli hraničné kontroly.
Francúzsko, Británia a ďalšie štáty sa proti rozhodnutiu Švédska ohradili, kritizovali najmä fakt, že Švédi o svojom zámere dopredu neinformovali. Podľa francúzskych diplomatov v Bruseli by Paríž zablokoval udelenie víza Adwanovi, keby to Švédi oznámili včas.
Švédsky premiér Göran Persson včera rozhodnutie svojich úradníkov obhajoval: podľa neho konzul v Jeruzaleme došiel k záveru, že Adwanova prítomnosť v schengenskom priestore nepredstavuje bezpečnostné riziko. "Pokiaľ sa rozhodnutie udeliť vízum stane čisto politickou záležitosťou, ocitneme sa na tenkom ľade," povedal Persson.
Bez politiky
Podobne komentovala švédske rozhodnutie aj komisárka pre zahraničné vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Podľa nej sa krajina zachovala korektne, pretože záväzná stratégia únie voči novej palestínskej vláde sa týkala iba politických kontaktov a nie víz.
"Ak je mi známe, Adwan sa vo Švédsku nestretne so žiadnym švédskym politikom. Musíme rozlišovať medzi politickými a nepolitickými kontaktmi."
Izrael je zhrozený
Izrael rozhodnutie Švédska podľa hovorcu ministerstva zahraničia Marka Regeva "ľutuje". Neoficiálne, ale pravde bližšie stanovisko židovského štátu však zaznelo v denníku Jerusalem Post. Nemenovaný vysoko postavený zdroj z rezortu diplomacie novinám povedal, že Izrael je "zhrozený".
V Jeruzaleme sa obávajú, že švédsky postoj spôsobí drobenie doteraz aspoň navonok jednotného stanoviska Ameriky a únie k vláde Hamasu. Izraelskí diplomati rovnako očakávajú, že k Švédsku sa môžu pridať aj iné európske krajiny, ktoré sa tradične považujú skôr za propalestínske. Okrem Škandinávie sa za také v Izraeli označujú "pralinkové štáty" - Belgicko a Francúzsko.
Udelenie víz Adwanovi je už druhým izraelsko-švédskym diplomatickým sporom za posledný týždeň. Pred niekoľkými dňami odmietlo Švédsko účasť na medzinárodnom vojenskom cvičení, na ktorom sa mal zúčastniť aj Izrael. Podľa stanoviska švédskeho ministersva obrany malo byť cvičenie zamerané na "mierové operácie, na ktorých sa Izrael v tejto chvíli nezúčastňuje".
Na humanitárnu pomoc peniaze dostanú
BRUSEL - Odkedy na palestínskych územiach vládne Hamas, Európska únia vláde neposiela peniaze. Európska komisia však pripravuje zmenu. Palestínčanom chce poslať 34 miliónov eur. Majú slúžiť čisto na humanitárnu pomoc. Majú sa za ne kúpiť potraviny, lieky a pitná voda.
V rozhovore pre belgický denník Le Soir to včera povedal eurokomisár pre rozvojovú politiku Louis Michel.
Brusel uisťuje, že tieto peniaze nemajú nič spoločné s tými, ktoré boli určené na pomoc palestínskej vláde. Vyplácanie týchto peňazí Brusel zastavil potom, ako Hamas odmietol pristúpiť na politické požiadavky únie, aby uznal Izrael a zriekol sa násilia.
Doteraz dávala Európska únia Palestínčanom 280 miliónov eur ročne. Najviac na svete. (čtk)
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, BruselJANA SHEMESH, Tel Aviv