Kanadský tréner Marc Habscheid (vpravo) vysvetľuje mladému útočníkovi Sidney Crosbymu cvičenie na včerajšom tréningu tímu v Riga aréne. Vlaňajší finalista MS Kanada vstúpi do šampionátu dnes zápasom s Nórskom. Slovensko odohrá svoj prvý duel zajtra s Bieloruskom. FOTO - SITA/AP
RIGA, BRATISLAVA - Na mapu organizátorov hokejových majstrovstiev sveta pribudla nová krajina - Lotyšsko. Dnes štartuje v hlavnom meste, Rige, jubilejný 70. šampionát. Finále sa hrá v nedeľu 21. mája. Pre vyše dvojmiliónový pobaltský štát je to najvýznamnejšia športová akcia, odkedy sa v roku 1991 Lotyšsko osamostatnilo od Sovietskeho zväzu.
O medaily bude hrať šestnásť krajín a stále platí, že zborná ZSSR je z roku 1986 posledným tímom, ktorý triumfoval na domácom ľade v Moskve. Odvtedy si titul zakaždým odviezli do zahraničia. Pravda, Lotyšsko nemá najvyššie ambície, vlani sa vo Viedni nedostalo ani do štvrťfinále play off a skončilo na 9. mieste. Skôr ho máta príklad z minulého roku, keď domáce Rakúsko vypadlo z A-kategórie. Medzitým si už Rakúšania aj s Nemcami stihli vybojovať návrat medzi elitu a na budúcoročných MS v Rusku (Moskva, Petrohrad) nahradia dva vypadávajúce tímy z Rigy. Tohto roku sú nováčikmi Nórsko a Taliansko, prvenstvo z Viedne obhajuje Česko.
Od roku 1998 štartujú na zimnej olympiáde aj najlepší hráči z klubov NHL, a tak v sezóne s dvoma vrcholmi trpia majstrovstvá sveta slabšou účasťou. Platilo to aj na MS 2002 v Göteborgu, kde zlato získali reprezentanti Slovenska, a inak to nebude ani v Rige 2006. Hráči z NHL sa do Lotyšska nehrnuli.
Majstrovstvá sveta sa hrajú v roku zimnej olympiády oddelene od roku 1972 a odvtedy sa ani raz nepodarilo olympijskému víťazovi vybojovať aj prvenstvo na šampionáte. Teraz sa pokúsia o historický zápis Švédi, ale aj tímu Tre kronor chýbajú mnohí hráči zo zlatého turínskeho tímu. V Rige majú prevažne hokejistov z klubov domácej elitserien a až na poslednú chvíľu sa z Detroitu prihlásili dvaja hráči z NHL - obranca Kronwall s útočníkom Franzenom. Hviezdy Forsberg, Sundin, bratia Sedinovci či Näslund sa ospravedlnili pre únavu a zranenia. Útočník J. Jönsson cestuje už na svoje jedenáste majstrovstvá sveta.
Mužstvo Česka prišlo s 10 hráčmi z NHL, Fíni majú pätnásť, rovnako aj omladená Kanada s talentovaným Crosbym. Rusko, ktoré je súperom Slovenska v základnej skupine, má zo zámoria iba mladíka Ovečkina, ale tréner Vladimir Krikunov mohol vyberať hráčov zo širokej základne zo superligy.
V dejisku šampionátu vybudovali dvanásťtisícovú Riga arénu, kde odohrajú väčšinu z celkových 56 zápasov. V neďalekej menšej Skonto aréne sa uskutoční 23 súbojov.
Organizátori rátajú s návštevou vyše 300-tisíc divákov, doterajší rekord 552 097 z Česka 2004 odolá. Čo je to však proti návštevnosti tohtoročných futbalových majstrovstiev sveta v Nemecku, kde na zápasoch očakávajú tri milióny fanúšikov...
Majstrovstvá sveta v Rige odštartujú dnes o 15.15 h zápasom USA - Nórsko v Skonto aréne, pred večerným stretnutím Lotyšsko - Česko (20.15) v Riga aréne prebehne slávnostný ceremoniál.
Prehľad víťazov MS a ZOH v tom istom roku (1972 - 2006):
MS ZOH
1972 ČSSR ZSSR
1976 ČSSR ZSSR
1992 Švédsko SNŠ*
1994 Kanada Švédsko
1998 Švédsko Česko
2002 Slovensko Kanada
2006 ??? Švédsko
(*SNŠ - Spoločenstvo nezávislých štátov, medzičlánok medzi bývalým Sovietskym zväzom a Ruskom)