Prekvapenia sa teda nekonali. Poslanci ako každý rok jednomyseľne podporili všetky rozhodnutia vlády a 80 percentami hlasov prijali návrh rozpočtu na budúci rok s rekordným schodkom 37 miliárd dolárov.
Keď sa objavila kritika, tak len v medziach možného. Problémy s rozpočtovým schodkom, korupciou a nezamestnanosťou nechala stará garda ich nástupcom, ktorí ich vystriedajú už na budúci rok.
Ču vyhlásil, že „v podstate splnil“ všetky ciele, ktoré si stanovil pri nástupe do funkcie premiéra v roku 1998 vrátane radikálnych hospodárskych reforiem, ktoré otriasli dovtedy centrálne riadenou a byrokraciou zaťaženou čínskou ekonomikou.
„Máme čisté svedomie, stále však existuje veľký priestor na zlepšenie, takže musíme pokračovať v tvrdej práci,“ povedal Ču. Na otázku, ktorý problém ho v súčasnosti ťaží najviac, poukázal na situáciu asi 800-tisíc zle platených farmárov, ktorí potom, čo Čína vstúpila do WTO, ešte utrpeli prílivom lacného obilia zo zahraničia.
Obyčajne otvorený Ču odmietol prezradiť, kto sa na budúci rok stane jeho nástupcom. Keď prišla reč na túto tému, vtipkovaniu bol koniec. „Odpovedal som na túto otázku mnohokrát a moja odpoveď vždy podnietila neoprávnené špekulácie. Takže buďte trpezliví, odpoveď sa skoro dozviete,“ povedal.
„V otázke nástupníctva teraz Čína prežíva veľmi intenzívne obdobie,“ povedal o Čuovom vystúpení západný diplomat pôsobiaci v Číne. „Hoci viem, že je to citlivá otázka, zaskočilo ma, že je až taká citlivá.
Ču, prezident Ťiang Ce-min a predseda čínskeho parlamentu Li Pcheng opustia svoje funkcie v komunistickej strane na jej tohtoročnom kongrese a vládne posty v marci 2003. Podľa analytikov si Ču za nástupcu zvolí pravdepodobne svojho námestníka Wen Ťia-paa.
(mch, reuters)