BRATISLAVA - Veľká väčšina káuz z éry Vladimíra Mečiara sa do dnešného dňa skončila na súdoch oslobodením aktérov. Možno aj to je jedna z príčin, prečo SDKÚ mení svoj - pôvodne zásadne odmietavý - prístup k HZDS. Deje sa tak už od roku 2004, keď Mečiar aktívne vystúpil za účasť ľudí v dôležitom referende o vstupe do Európskej únie.
Naposledy sa v nedeľu v TA3 odmietla ministerka Radičová zaoberať spormi okolo Mečiara. "Politik je povinný, ak volič rozhodne, dohodnúť sa na základe volebných programov," hovorila. Aj napriek svojim skúsenostiam s vládnutím Mečiarovho HZDS je ochotná sa povzniesť pre dobro voliča.
Ostro na to včera reagovalo SF. Šéf tlačovej sekcie strany Robert Kotian povedal, že slová Radičovej posunuli Mečiarovu osobu do spoločensky prijateľnej polohy. "Z hľadiska faktu, že to bola SDKÚ a jej predchodkyňa SDK, ktoré vybudovali svoju politickú a spoločenskú pozíciu na tvrdej kritike mečiarizmu a Vladimíra Mečiara, je tento obrat v politike SDKÚ znepokojujúci," povedal Kotian.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý odmieta chápať Radičovej slová ako Mečiarovo omilostenie. "Politici pred voľbami hovoria predovšetkým o programe, chceme hovoriť k veci," povedal.
SDKÚ podľa Galbavého vždy stála na strane hodnôt a morálky a SF len "útočí a uráža zrejme preto, že nemá voličom čo ponúknuť".
Podpredseda HZDS Viliam Veteška bol Radičovej výrokom "milo prekvapený" a verí, že sa "končí éra vyskakovania" na HZDS. Politici si podľa neho uvedomujú, že súdy rozhodujú inak, ako oni hovorili, hoci "osem rokov mali v rukách ministerstvo vnútra, spravodlivosti a spravodajské služby".
Šéf klubu poslancov KDH Pavol Minárik hovorí, že SDKÚ teraz skúša cez Radičovú to, čo v roku 2004. Minárik však dodal, že to povedal Mikuláš Dzurinda alebo Ivan Mikloš, "tak to má inú politickú váhu". Radičová je na treťom mieste kandidátky SDKÚ.
SMK zotrváva na pozícii, že s Mečiarom nepôjde do koalície a hovorí, že bez Mečiara si ťažko HZDS predstaviť. (sp)
* "Vystúpenie úradujúceho premiéra považujem za smutné divadlo. Vláda priviedla Slovensko na pokraj hospodárskej katastrofy, otvorila ho mafiám... Ohlásenie odchodu Vladimíra Mečiara z politiky je úľavou pre celé Slovensko." Dzurinda o Mečiarovej rozlúčke v STV, október 1998
* "Pán tohto mena ma v nijakom ohľade nezaujíma." Dzurinda, február 1999
* "Sám pán Mečiar býva v luxusnom kamennom penzióne v Trenčianskych Tepliciach - hotové pueblo - dodnes nepreukázal, odkiaľ na to zobral peniaze." Dzurinda, november 2000
* "To, čo sa zmenilo oproti minulosti, je kvalita tohto vzťahu. Veľmi ma teší, že už to nie je o vášniach, že už to nie je o nenávisti..., ale že z času na čas dokonca je to aj o tom, čo sa volá národný a štátny záujem. Ja dodnes cítim veľkú vďaku aj poslancom za HZDS ... za hlasovania v Národnej rade, ktoré sa týkali nášho zahraničnopolitického medzinárodného ukotvenia. Nesmierne si to vážim a, samozrejme, si to budem aj vždy pamätať." Dzurinda, august 2003
* "Viete, čo sa stalo? Vy by ste to mali vedieť. Preto, lebo ste boli premiérom vlády vtedy, keď bol zavraždený Róbert Remiáš. Pred 10 rokmi. Nechcete jeho matke odkázať nič? Nie?" Hrušovský Mečiarovi, apríl 2006
* "Kedy sa slušným ľuďom ospravedlníte za to, že ste verejne podvádzali, klamali, nemáte dôkazy a takto ste osočovali nevinných ľudí?" Mečiar Hrušovskému, apríl 2006 (sp, tasr)
Všetci Mečiarovi ľudia sú zatiaľ nevinní
Hoci obidve vlády Mikuláša Dzurindu sľubovali potrestanie vinníkov z Mečiarovho režimu, do väzenia v skutočnosti nešiel zatiaľ ani jeden z nich. Ktoré kauzy sa vyšetrovali?
Ivan Lexa
Z jedenástich káuz bývalého riaditeľa SIS iba v jednej rozhodol okresný súd o Lexovej vine, krajský súd ho však oslobodil. Išlo o kauzu triptych. Krajský súd usúdil, že Lexa nemal zlý úmysel.
Posledná kauza, ktorá na Lexu čaká, je vražda Róberta Remiáša. Je obvinený, že si ju objednal. Spis už čoskoro vyšetrovateľ predloží špeciálnemu prokurátorovi. Prípad by v prípade obžaloby riešil Špeciálny súd. Na kauzu únos, v ktorej boli podľa politikov najjasnejšie dôkazy, vydal Vladimír Mečiar amnestie.
Elektra
Tri mesiace pred voľbami v roku 2002 sa k médiám dostali faktúry, podľa ktorých Mečiar zaplatil za stavebné práce na svojej vile 42 miliónov korún v hotovosti. Polícia dostala z banky hlásenie o neobvyklej operácii - stavbárovi chodili na účet vysoké sumy viackrát za sebou. Po troch rokoch vyšetrovania bol prípad odložený, lebo sa nezistilo, o aký trestný čin by mohlo ísť. Mečiar dodnes dôveryhodne nevysvetlil, kde toľko peňazí zobral.
Bisákove kauzy
Bývalý minister privatizácie Peter Bisák bol obvinený v troch kauzách. Dvakrát pre osobitný účet na ministerstve a raz pre korupciu. V jednom prípade ho súd oslobodil definitívne, v druhom bude odvolací proces na krajskom súde, keď okresný Bisáka oslobodil. V ďalšom prípade je Bisák obvinený s bývalým prezidentom FNM Štefanom Gavorníkom. Krajský súd už druhý raz zrušil oslobodzovací verdikt okresného súdu, prípad je stále otvorený.
Byty FNM
Kauzu zastavila prokuratúra pred rokom, pretože podľa nej nešlo o trestný čin. Polícia obvinila bývalých deviatich členov výkonného výboru FNM zo sprenevery v marci 2003. Boli medzi nimi aj poslanci HZDS Igor Pinkava a Milan Rehák. Schválili odpredaj bytov rôznym štátnym úradníkom blízkym HZDS, hoci to zákon neumožňuje. Civilné súdy v 11 prípadoch z 28 bytov rozhodli, že majú byť vrátené fondu.
Soboňove kúpele
Prípad v roku 2005 zastavila prokuratúra. Trestné stíhanie sa začalo v októbri 2000, Soboňu obvinili z podvodu.
Poór a Nafta Gbely
Prokuratúra pod vedením Dobroslava Trnku vyhlásila, že tunelovanie Nafty Gbely nie je trestný čin. Polícia v prípade obvinila bývalého krajského šéfa HZDS Vladimíra Poóra. Mal tunelovať Naftu Gbely cez firmu Arad. Vyčíslená škoda bola 300 miliónov korún.
Vyplácanie odmien
Polícia obvinila Vladimíra Mečiara zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v roku 2000. Odmietal ísť na výsluch, tak ho z Elektry vyviedli kukláči. Svojim ministrom podľa polície nezákonne vyplatil odmeny takmer za 14 miliónov. Prokuratúra stíhanie zastavila s tým, aby sa Úrad vlády obrátil na civilné súdy. Tie rozhodovali rôzne, peniaze vrátila iba Katarína Tóthová aj to len preto, že premeškala lehotu na sťažnosť.
Gustáv Krajči
Bývalý minister vnútra Gustáv Krajči bol obvinený za nepriamu korupciu. Trestné stíhanie opäť zastavila prokuratúra - v máji 2005. Krajči bol obvinený aj zo zmarenia referenda, na to však udelil Mečiar amnestiu.
DMD Holding
Podľa polície vedenie holdingu nezákonne presunulo sedem miliárd korún do súkromných rúk. Špeciálny prokurátor žiadal zbaviť imunity poslancov Milana Reháka, Milana Cagalu, Jána Mikuša a Igora Pinkavu, generálny prokurátor to ale začiatkom roka 2005 zamietol a prikázal doplniť dôkazy. Vyšetrovanie stále prebieha. Polícia preveruje aj konanie bývalého ministra hospodárstva Karola Česneka.
Rozpredaj podnikov
V lete 2004 minister vnútra informoval o obvinení ôsmich bývalých vedúcich predstaviteľov FNM zo sprenevery. Išlo o nezákonný predaj 23 podnikov, z ktorých viaceré skončili v rukách ľudí blízkych HZDS. Škoda mala byť 1,5 miliardy a Vladimír Palko vtedy povedal, že za celú kauzu nesie zodpovednosť Mečiar. V akom štádiu sa kauza momentálne nachádza, sa nám včera nepodarilo zistiť.
Karol Martinka
V kauze privatizácie piešťanských kúpeľov je už sedem rokov obvinený Karol Martinka. Prokurátor sa rozhoduje, či podá obžalobu. Pred niekoľkými týždňami Ústavný súd pokarhal orgány činné v trestnom konaní, aby konali rýchlejšie. Martinka žije v Rakúsku, štátu mal spôsobiť škodu za viac ako pol miliardy. (mož)