NEW YORK - Basketbalisti San Antonia sa v utorok priblížili k postupu z 1. kola play off NBA. Obhajcovia titulu využili domáce prostredie na výhru 109:98 nad Sacramentom a v sérii sa ujali vedenia 3:2. V tíme hostí odohral skvelý zápas rozohrávač Bonzi Wells, ale jeho 38 bodov tentoraz na zdolanie majstra nestačilo.
San Antonio potiahol Argentínčan Manu Ginobili, ktorý sa snažil pred vlastnými divákmi odčiniť hlúpu stratu lopty v predminulom stretnutí, ktorá predchádzala víťaznému košu súpera. "Teraz sa už cítím fajn. Bol som zdrvený z toho, čo sa mi prihodilo predtým, nepodarilo sa mi to hodiť za hlavu," povedal olympijský víťaz z Atén.
V druhom zápase Západnej konferencie nevyužili Los Angeles Lakers prvú šancu na postup do druhého kola, keď vo Phoenixe prehrali 97:114. Domáci Boris Diaw ukázal, že sa stal právom majiteľom ocenenia pre hráča s najväčším zlepšením v sezóne. Francúz dal 25 bodov, doskočil desať lôpt a pridal deväť asistencií.
Nervózny zápas nedohral Kobe Bryant, tri minúty pred koncom dostal druhú technickú chybu, čo automaticky znamená vylúčenie. Prvú inkasoval v druhej štvrtine po strkanici s Rajom Bellom, ktorý putoval pod sprchy sedem minút pred koncom, keď Bryanta zrazil na zem. "V tejto sérii je veľa tvrdých kontaktov a ja som opakovane 'kúpil' lakťom do tváre. Stratil som nervy, mrzí ma to," ospravedlňoval sa Bell. "Basketbal je kontaktný šport. Nejdem na ihrisko s cieľom dať niekomu lakťom, to nie je môj spôsob. Mal zachovať chladnú hlavu, ja dostávam údery do tváre stále," reagoval Bryant, ktorého rozhodca v závere vylúčil pre protesty proti jeho výroku.
Vo Východnej konferencii uspeli basketbalisti Miami a New Jersey na domácich palubovkách, ich tímy vedú 3:2 na zápasy. (čtk)
Play off NBA - 1. kolo
Východná konferencia
NEW JERSEY - INDIANA 92:86, najviac bodov: Carter 34 - O'Neal 19 - na zápasy 3:2. MIAMI - CHICAGO 92:78, Wade 28 - Nocioni 23 - 3:2.
Západná konferencia
SAN ANTONIO - SACRAMENTO 109:98, Ginobili 27 - Wells 38 - 3:2. PHOENIX - L. A. LAKERS 114:97, Diaw 25 - Bryant 29 - 2:3.