
Ak chce vojak prejsť špeciálnym výcvikom prežitia v extrémnych podmienkach v Lešti, v jednom z najkvalitnejších vojenských ústavov v Európe, musí tridsať dní prežiť v teréne bez jedla. Vtedy prídu vhod aj znalosti o kalorickej hodnote červov a trávy. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
LEŠŤ – Minister obrany Jozef Stank včera navštívil Ústav špeciálneho zdravotníctva a výcviku v Lešti, aby sa presvedčil, či je schopný viesť výcvik protiteroristických jednotiek. Armáda má záujem, aby ústav výcvik viedol.
Podľa zahraničných vojenských expertov ústav v Lešti patrí medzi najlepšie v Európe. Venuje sa najmä kurzom prežitia v extrémnych podmienkach.
„Počas výcviku vojak zje len to, čo mu poskytne príroda. Bylinky, chrobáky, húsenice, ale aj ryby a drobné zvieratá. Optimálne je, ak vojak vydrží 30 dní bez jedla. Scény z akčných filmov sú v porovnaní so skutočným výcvikom groteska,“ hovorí zástupca riaditeľa oddelenia výcviku kapitán Patrik Žitník.
Za tri roky sa tréningov zúčastnilo asi sto vojakov, ale iba 20 percent uspelo. „Je to mimoriadne náročné,“ hovorí Žitník. Podľa tohto špičkového profesionála jedinou výbavou vojaka počas dvoch týždňov sú štyri zápalky a nôž, ktorý na záver musí vrátiť. Účelom výcviku je prispôsobenie sa podmienkam, ktoré by bežný človek neprežil.
Niektorí absolventi za dva týždne schudnú aj 10 kilogramov. Kalorická hodnota niektorých červov a tráv je vyčíslená v tajných dokumentoch ústavu.
Novinkou ústavu sú od tohto roku aj kurzy zajatia, kde vojakov podrobujú psychickému a fyzickému nátlaku až po hranicu bezpečnosti, aby boli v prípade skutočného zajatia schopní odolávať aj brutálnemu mučeniu a výsluchom. Ústav pri výcviku údajne využíva aj videozáznamy spravodajských služieb zo skutočných konfliktov.
Výcvik v špeciálnom ústave v Lešti už absolvovali aj príslušníci britských Air Forces a nemeckého Bundeswehru. Podmienky si údajne pochvaľovali aj Číňania.
Aj napriek medzinárodným úspechom v súťažiach má ústav nedostatok inštruktorov, nedostatočné technické vybavenie, aj slabší výstroj. Napríklad v Belgicku kurz prežitia pre desiatich príslušníkov zabezpečuje až 100 ľudí, na Slovensku musia stačiť piati.
Špeciálne terénne auto pridelené veliteľovi kurzu môže najazdiť iba tritisíc kilometrov, čo vystačí len na tri z ôsmich kurzov. „Keby sme mali vybavenie na úrovni, možno by sme boli aj najlepší na svete,“ verí Žitník.