Srbský premiér Koštunica pred mesiacom Ponteovej sľúbil dolapenie Mladiča. Nestalo sa a Srbsko si vážne pošramotilo vzťahy s Európskou úniou. FOTO - SITA/AP
BRUSEL, BELEHRAD - Európska komisia včera prerušila asociačné rozhovory so Srbskom. Potrestala tak Belehrad, pretože nevydal hľadaného vojnového zločinca Ratka Mladiča. Pred mesiacom to hlavnej žalobkyni trestného tribunálu v Haagu sľúbil srbský premiér Vojislav Koštunica.
"Srbsko musí teraz ukázať, že v krajine nikto nestojí nad zákonom," povedal komisár pre rozšírenie únie Olli Rehn. Svoje rozhodnutie oznámil po stretnutí s Carlou del Ponteovou.
Hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu včera na tlačovke povedala, že ju premiér Koštunica zavádzal, keď jej sľuboval, že dolapenie Mladiča je len otázkou dní.
Pozastavenie rozhovorov, ktoré sú prvým krokom na ceste k plnému členstvu v únii, prinieslo už aj prvú politickú obeť. Postu vicepremiéra sa včera vzdal Miroljub Labus, ktorý viedol vyjednávanie Belehradu s úniou. Podľa neho zlyhanie Koštunicovej vlády je zradou srbského národa. "Nechcem sa zúčastňovať na takejto politike," povedal.
Premiér Vojislav Koštunica sa včera bránil, že urobili všetko, čo bolo v ich silách a dolapenie Mladiča je už len technickou otázkou. "Podarilo sa nám rozkryť celú sieť jeho pomocníkov. Ratko Mladič sa teraz schováva osamotený. Otázkou zostáva, kde," povedal Koštunica. Vzápätí ho vyzval, aby sa vzdal.
Minulý týždeň údajne v Srbsku zadržali niekoľko ľudí z blízkeho okruhu Mladiča. V koncovke však akoby chýbala srbskej vláde vôľa.
Podľa komisára Rehna je "hlavným problémom srbskej vlády, že nemá plne pod kontrolou bezpečnostné zložky štátu". Komisia sa na základe svojich zdrojov a informácií z Haagu domnieva, že tajné služby Mladiča chránia namiesto toho, aby ho vydali.
"Komisia vie, že je v silách srbských tajných služieb Mladiča vydať," povedal nemenovaný člen expertného tímu okolo Rehna, ktorý má na starosti Srbsko.
Podobný názor má aj Ponteová, ktorá výhovorky premiéra Koštunicu považuje za neprijateľné. Podľa nej mali možnosť zatknúť Mladiča už začiatkom roka. O tom, kde sa nachádza, podľa nej vedeli ešte desať dní pred vypršaním ultimáta. Teraz sa podľa nej ukrýva niekde v okolí Belehradu a každý deň mení úkryt.
Problémy Belehradu by s prípadným zatknutím Mladiča a jeho vydaním do Haagu neskončili. Zostáva tu ešte bývalý prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič, ktorý je spolu s Mladičom obvinený z vojnových zločinov a genocídy. Ak by však Mladiča zadržali, podľa Rehna by to znamenalo, že sa v Belehrade niečo deje a tajné služby začali robiť svoju prácu. Zadržanie Karadžiča by potom bolo zrejme len otázkou času. V komisii však nikto nechcel špekulovať, či dôjde k obnoveniu rozhovorov ak Mladiča zadržia a Karadžiča nie.
Na Belehrad doplatila aj Čierna Hora
belehrad - Na neschopnosť Belehradu vydať Mladiča doplatila aj Čierna Hora, ktorá je spolu so Srbskom v spoločnej únii a rozhovory s Bruselom vedú spoločne. Integrácia do únie sa tak zastavila aj pre nich. "Sme už príliš dlho rukojemníkmi Srbska pre ich nedostatočnú spoluprácu s tribunálom," hovorí už dlhšie premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič.
Situácia sa však môže čoskoro zmeniť. O necelé tri týždne 21. mája bude totiž Čierna Hora rozhodovať o tom, či chce úplnú nezávislosť od Srbska. Ak bude referendum úspešné, na ceste do únie pôjde samostatne.
(rek)
Autor: KATEŘINA ŠAFARÍKOVÁ, Brusel, rek