BRATISLAVA - Špeciálny súd včera rozhodol, že dá zaistiť celý majetok Vladimíra Fruniho a Františka Matíka, obžalovaných v kauze nebankových subjektov. Podľa súdu vznikla obava, že sa Fruni a Matík chcú majetku zbaviť.
Súd má možnosť zaistiť majetok aj pred vynesením rozsudku, ak obžalovaným hrozí trest prepadnutia majetku a "je obava, že výkon tohto trestu bude zmarený alebo sťažený". Na Slovensku je takýto postup súdu v prípade milionárov výnimočný.
Špeciálny súd včera nechcel upresniť, akého majetku sa mohli chcieť obaja zbaviť, ale ide zrejme o veľké hodnoty. Súd pred niekoľkými dňami vymenoval Fruniho majetok a podľa neho vlastní niekoľko nehnuteľností, autá, zbrane aj hnuteľný majetok. Vyčísliť jeho celkovú hodnotu si súd podľa hovorkyne Kataríny Kudjakovej zatiaľ netrúfa.
Čo bude nasledovať? Súd pošle svoje rozhodnutie Krajskému úradu v Košiciach. Ten by mal zabezpečiť na katastri a v policajnej evidencii áut zákaz ich predaja. Fruniho rodina ich zatiaľ môže používať.
Pracovníci úradu by však mali ísť aj do Fruniho domov a z nich odniesť cennosti a uložiť ich do úschovy. Súpis majetku by mali zaslať súdu.
Ak by súd uznal vinu obžalovaných a rozhodol o prepadnutí majetku, musel by určiť majetok nevyhnutný na živobytie, ktorý by Frunimu a jeho manželke zostal. Teoreticky však môžu prísť o všetko.
Do nového domu v Bretejovcich sa už Franitšek Matík nestihol presťahovať. Dom nemá, podľa susedov, v širokom okolí konkurenciu. |
Ich majetok by sa predal a spolu s peniazmi z Horizontu by slúžili na aspoň čiastočné odškodnenie klientov Horizontu. Zďaleka to však nebude stačiť, lebo podľa obžaloby Fruni a spol. spôsobili škodu 12 miliárd korún.
Proti rozhodnutiu súdu si môžu obžalovaní podať sťažnosť na Najvyšší súd, nemá to však odkladný účinok - majetok im zaistia hneď.
Matík je momentálne na úteku, naposledy sa podľa polície zdržiaval v Srbsku a Čiernej Hore s nejakou Rumunkou. Balkánske štáty s našimi orgánmi spolupracujú veľmi neochotne.
Obžalovaní už raz majetok mali zaistení, a to na návrh prokurátora do mája 2005. Zaistili im ho na základe paragrafu, ktorý hovorí o nároku poškodených. Najvyšší súd však neskôr poškodených vylúčil z konania, keďže ich je veľmi veľa a súd by tak trval roky. Preto vtedy neplatilo ani rozhodnutie o zaistení majetku. Od mája až doteraz tak s ním mohli voľne narábať, pretože podľa súdu neexistovala obava, že sa ho chcú zbaviť. Tá vznikla až teraz.
Majetok ďalších dvoch obžalovaných Mariána Šebeščáka, ktorý skoro nič nemá, a Anny Molčanovej zostal voľný.
V Česku sa zaisťuje majetok ľahko a často
BRATISLAVA - Zaistenie majetku podozrivého je v Čechách pomerne jednoduché a robí sa často. Dnes má zaistený majetok vrátane známych účtov napríklad miliardár Radovan Krejčíř, obvinený z finančných podvodov či prípravy vraždy a skrývajúci sa na Seychelských ostrovoch. Krejčířovi sa však podarilo veľkú časť majetku ešte pred svojím útekom previesť do zahraničia.
Bývalý mediálny magnát a dnes europoslanec Vladimír Železný, vyšetrovaný políciou vo viacerých kauzách, má zaistený obraz v hodnote sedem miliónov českých korún.
Zaistenie majetku v Čechách síce nie je neobvyklé, skoro nikdy však nedochádza k tomu, aby bol nakoniec aj skonfiškovaný. Polícia totiž musí dokázať, že obvinený majetok naozaj získal prostredníctvom trestnej činnosti a to sa takmer nikdy nepodarí.
"Je to inak ako, povedzme, v anglosaských krajinách, kde musí naopak podozrivý z trestnej činnosti dokázať, že svoj majetok získal legálne," hovorí Jaroslav Spurný, zástupca šéfredaktora týždenníka Respekt. Uviedol konkrétny prípad vyšetrovaného colníka, ktorému museli vrátiť zaistený majetok v hodnote 27 miliónov českých korún, ktorý si nemohol našetriť zo svojho platu. (pm)
Dom Vladimíra Fruniho vo vilovej štvrti na severe Košíc pôsobí z ulice jednoducho, má však 1100 štvorcových metrov zastavanej plochy. |
Manželka Františka Matíka žije so štyrmi deťmi ešte v starom dome vo Varhaňovciach. |
Ranč vo Varhaňovciach už Franitškovi Matíkovi údajne nepatrí. V areáli sa nachádza jazierko plné rýb, tenisové kurty, reštaurácia. |