Američania pre vysoké ceny pohonných látok kupujú menej áut. FOTO - SITA |
DETROIT - Predaj automobilov v Spojených štátoch v apríli klesol, netýka sa to však všetkých výrobcov. Znížil sa najmä dopyt po športových a úžitkových vozidlách, čo sa pripisuje stúpajúcim cenám pohonných látok a pokračujúcemu poklesu trhového podielu amerických automobiliek v prospech konkurentov z Ázie. Pokles predaja vyvolal okamžitú reakciu americkej veľkej trojky v podobe nových spotrebiteľských programov založených napríklad na bezúročnom financovaní nákupu.
Kým japonská Toyota Motor dosiahla v apríli deväťpercentný nárast predaja a Honda Motor predala viac o 6,5 percenta, americký General Motors oznámil pokles o sedem percent a Ford Motor o tri percentá. Podľa štatistiky spoločnosti Autodata, ktorá sa opiera o čísla od najväčších výrobcov, klesol v apríli celkový predaj áut o tri percentá na 16,7 milióna vozidiel.
Istý úspech zaznamenala automobilka General Motors svojou úspornejšou triedou automobilov SUV, ktorá dokázala čeliť konkurencii v tomto segmente. Podľa analytikov je však otázne, ako dlho si tento trend dokáže udržať. Chrysler Group, ktorá patrí do skupiny DaimlerChrysler, zaznamenala v apríli pokles predaja o štyri percentá.
Horší odbyt nákladných automobilov zasiahol značky Chrysler aj Ford a obe preto ohlásili nové spotrebiteľské akcie, ktorými chcú motivovať zákazníkov, aby nakupovali ešte pred letnou sezónou. Chrysler predstavil finančný program pre spotrebiteľov na viacero svojich modelov s nulovým úrokom. Ford ponúka pôžičky s nulovým úročením na niektoré z modelov SUV.
Ford a General Motors sa zároveň snažia znižovať náklady, aby dokázali čeliť strate trhových podielov v prospech Toyoty, Hondy a kórejského koncernu Hyundai Motor. "Myslím si, že charakteristikou mesiaca bolo, že čím je model úspornejší, tým viac sa mu darí," povedal Jesse Toprak, analytik Edmunds.com. V apríli stúpli ceny benzínu v mnohých americkým mestách na tri doláre za galón.
(sita, reuters)
Ceny ropy sa blížia k rekordom
LONDÝN - Ceny ropy sa držia pod 75 dolármi za barel a sú tak blízko nedávnym historickým maximám. Hore sa držia pre obavy z nedostatočného zásobovania trhu, ktoré spôsobilo napätie okolo obohacovania uránu v Iráne a predpokladaný pokles rezerv benzínu v Spojených štátoch.
Cena severomorskej ropy Brent sa napoludnie zvýšila o 16 centov na 74,8 dolára za barel a americká ropa zdražela o 14 centov na 74,75 dolára. Jej historické maximum 75,35 dolára je z 24. marca. Cena ropy Brent sa dnes dotkla svojho utorkového maxima 74,79 dolára, ale potom mierne klesla. (čtk)