Štyri nové, čisto internetové, programy sú dokonca o korunu drahšie ako tie spojené s možnosťou telefonovať.
Program Internet pohoda 2000 Plus bez telefónnej služby dnes stojí s DPH 1337,60 koruny. Porovnateľný produkt Internet pohoda 2000 spolu s volacím programom Standard stojí 1336,40 koruny.
"T-Com sa týmto spôsobom snaží udržať zákazníkov, aby neodchádzali ku konkurencii v prípade telefonovania cez pevnú sieť," povedal predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Situácia je podľa jeho slov zrelá na zásah Telekomunikačného úradu, ktorý by mal zregulovať ceny.
Hovorca úradu Roman Vavro zatiaľ nevedel potvrdiť, či T-Com oddelením telefónnej služby od rýchleho internetu naplnil októbrové rozhodnutie predsedu úradu z októbra, ktorý firme takýto krok prikázal. "Je to príliš čerstvá vec. Vyžiadali sme si príslušnú dokumentáciu, ale zatiaľ ju nemáme," povedal.
Ondrovič upozornil aj na veľkoobchodné ceny, ktoré oddelením internetu klesli len zhruba o 70 korún. "Ak si cez maloobchodné ceny T-Com udržuje zákazníkov pri telefonovaní na úkor konkurencie, vysokými veľkoobchodnými cenami zas bráni alternatívnym operátorom konkurovať firme pri internete," hovorí.
Šéf Telekomunikačného úradu Milan Luknár vlani na jeseň už druhýkrát nariadil T-Comu obe služby oddeliť. Spoločnosť to mala urobiť k prvému januáru 2006. T-Com však požiadavky úradu včas nesplnil, čo potvrdila aj januárová kontrola regulátora. Úrad preto začal proti firme správne konanie, ktoré sa podľa Vavra môže skončiť pokutou.
T-Com podľa jeho riaditeľa pre korporátnu komunikáciu Jána Kondáša vopred ohlasoval, že tzv. neviazané DSL nebude lacnejšie o cenu hlasového paušálu, ale že do ceny premietne náklady na DSL technológiu aj náklady na prístupové vedenie a jeho údržbu. "Veľkoobchodné ceny sú nákladovo orientované," povedal Kondáš.
(dc, iš)