Snaha ľudovcov Miroslava Kalouska (vpravo) zvýšiť svoju popularitu vždy nevyšla. Futbalový tréner František Straka (vľavo) sa ukázal byť zlou voľbou a po rôznych nešťastných výrokoch kandidátku strany radšej opustil. FOTO - ČTK
V českých médiách a medzi agentúrami na prieskum verejnej mienky sa rozhorel boj o správnosť volebných preferencií jednotlivých strán a ich interpretácií. Nejde o málo. Prieskumy majú na voličov silný psychologický vplyv a hlavne v prípade menších strán môžu rozhodnúť o ich osude.
Mnohí voliči si môžu rozmyslieť, či dajú hlas strane, ktorá je pod alebo v okolí päťpercentnej hranice nutnej na vstup do parlamentu. Hlasy strán, ktoré sa do parlamentu nedostanú, sa prerozdelia medzi strany, ktoré päťpercentnú hranicu prekročili. Volič tak môže hlasom pre neúspešnú stranu podporiť inú, ktorú voliť nechce.
Môže preto radšej staviť na istotu a dať hlas väčšej strane, ktorú má v osobnom rebríčku na druhom mieste, vstup do parlamentu však má istý.
Ak teda aj o strane s viac ako päťpercentnou podporou zverejnia viacero meraní, podľa ktorých sa do parlamentu možno nedostane, môže to fungovať ako samonaplňujúce sa proroctvo a zapríčiniť neúspech strany.
Vplyv prieskumov funguje aj opačným smerom. Ak sa menšia strana v prieskumoch dostane cez magickú päťpercentnú hranicu, môžu jej začať voliči pribúdať rýchlejšie, pretože sa už nebudú obávať straty svojho hlasu.
Česko v posledných týždňoch zažilo oboje. Výhercom vplyvu predvolebných preferencií je dnes mimoparlamentná Strana zelených, ktorá sa na začiatku roku po prvý raz v prieskumoch dostala nad päť percent a teraz už pravidelne prekračuje desať. Aj vďaka tomuto prudkému nárastu viacero konkurenčných politikov zelených obvinilo, že si priaznivý prieskum v agentúrach zaplatili.
Naopak, vládni ľudovci by sa podľa niektorých agentúr do parlamentu vôbec nedostali. V ich prípade je navyše zarážajúce, ako sa ich preferencie v rôznych agentúrach líšia. Pohybujú sa od 4 do 10 percent.
Podľa politológa a odborníka na volebné preferencie Tomáša Lebedu však ide iba o zdanlivý rozpor. Rôzne agentúry podľa neho dospievajú k odlišným výsledkom pre rôzne metódy, ktoré používajú.
Niektoré agentúry navyše publikujú iba výsledky prieskumov, iné volebné prognózy, zohľadňujúce okrem prieskumov aj množstvo rôznych faktorov, napríklad disciplinovanosť voličov strán. Médiá si podľa neho často tento rozdiel neuvedomujú a výsledky zle interpretujú.
"Doterajšie skúsenosti naznačujú, že práve medzi priaznivcami ľudovcov by mal byť podiel tých, ktorí sa na voľbách zúčastnia, jeden z najvyšších. Ak zohľadnia aj tento fakt, získala by strana v prieskume oveľa viac," upozornil Lebeda v denníku Lidové noviny.
Posledné prieskumy sa podstatne rozchádzajú
PRAHA - Aj dva posledne zverejnené prieskumy sa úplne odlišujú.
V utorok zverejnila svoje čísla agentúra SC&C. Podľa nej by júnové voľby vyhrali opoziční občianski demokrati s 27,4 percenta hlasov. Druhí by boli vládni sociálni demokrati s 19 percentami. Komunisti by dostali 13,3, zelení 11 a ľudovci iba štyri percentá.
Spoločnosť Factum Invenio na konci apríla poskytla prognózu volebných výsledkov, ktorá je presnejšia než výskum straníckych preferencií. Podľa nej by občianski demokrati získali až 30,6 percenta hlasov a sociálni demokrati 26,4. Tretí by aj v tomto prieskume skončili komunisti s 18,1 percenta. Potom však vidíme zásadný rozdiel. Štvrtí by podľa Factum Invenio skončili ľudovci s 11,8 percenta a zelení by mali iba 7,8%. (čtk)