BRATISLAVA – Ministri za SDĽ nehlasovali vo vláde o predaji Slovenského plynárenského priemyslu jednotne. Predseda strany Pavel Koncoš so svojím odmietavým postojom zostal osamotený.
„SDĽ je v beznádejnej situácii,“ hovorí politológ László Őllös. Podľa neho strana nemá šancu dostať sa po voľbách do parlamentu a jej vedenie sa zrejme rozpadáva.
Koncoš ako jediný hlasoval proti predaju, zvyšok ministerského klubu naopak vyhlásil, že budúce strategické partnerstvo s investormi vyvážilo 130-miliardovú cenu za predaj podniku.
Viacerí poslanci ľavicových demokratov popreli informácie, že sa schyľuje k boju o Koncošovu stoličku. „Skôr by som odvolal tých ministrov, ktorí hlasovali za predaj,“ povedal jeden z nahnevaných poslancov. Podľa Őllösa by strane Koncošov odchod neprospel, len by verejne priznal svoj neúspech.
Členovia ministerského klubu majú aj naďalej Koncošovu dôveru. „Dôvera sa nebuduje a nestráca na základe jedného hlasovania, aj keď toto hlasovanie bolo pre mňa závažné,“ povedal včera Koncoš. Postojom ministrov za SDĽ sa budú zaoberať orgány strany. Predseda pripustil, že rozdielne hlasovanie ministrov SDĽ vyvoláva pnutie v strane.
Poslanec Ľubomír Andrassy si myslí, že hlasovanie ministerského klubu malo byť v takej vážnej otázke jednotné. Podľa neho záujmom strany je dovládnuť v takom zložení, ako koalícia začínala. Napätie v strane nepozoruje. Dodal však, že v SDĽ sú dlhodobo rozdielne pohľady na privatizáciu strategických podnikov. Poslanca Vladimíra Maňku mrzí chybná taktika pri vyjednávaní so záujemcom: „Ťažko niečo vyjednať, keď sa vyslovuje totálna spokojnosť.“
Po schválení predaja 49 % akcií SPP vládou, je postoj Koncoša nepodporiť iniciatívu HZDS na vyslovenie nedôvery vláde naštrbený. Či SDĽ zostane vo vládnej koalícii až do konca volebného obdobia, bude podľa neho závisieť od postoja koaličných partnerov k Zákonníku práce. (sp, sita)