
Na severnú pologuľu prichádza jar. Takúto podobu má pred rímskym Koloseom. Teplota vzduchu v mnohých talianskych mestách vystúpila v posledných dňoch na 20 i viac stupňov.
FOTO – TASR/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
9. 3. 2002 – 15. 3. 2002
El Niňo silnie
Meteorologický vládny úrad USA oznámil, že poveternostný fenomén El Niňo, vplyvom ktorého nastáva otepľovanie oceánov, v tropických častiach Tichého oceánu zosilnel a začal tam ovplyvňovať životné prostredie. Podľa vedcov z Národného úradu pre oceán a atmosféru teplota vody na povrchu oceánu pri pobreží Peru sa v priebehu februára zvýšila o 2 stupne Celzia. Trend otepľovania sprevádzalo zvýšené množstvo zrážok v tejto oblasti. Ako informovali predstavitelia Peru, vyššia teplota vody spôsobila, že bežné chladnovodné sardely nahradili už tropické druhy rýb.
Arktída bez ľadu?
Artická polárna ľadová pokrývka sa následkom globálneho otepľovania stenčuje tak rýchlo, že už v roku 2015 sa budú môcť lode pravdepodobne každé leto preplaviť severozápadnou trasou. Uvádza to správa námorných síl USA. Stenčujúca sa vrstva ľadu bude zrejme znamenať využitie nového oceánu pre armádu. To by si vyžiadalo od armády zabezpečiť nové lode určené na hliadkovanie na otvorenom polárnom mori, nový výcvik, technológie a logistiku. Podľa správy zo sympózia zaoberajúceho sa námornými operáciami v Arktíde bez ľadu novosprístupnené vody pritiahnu komerčné rybárske lode do Čukotského a Beaufortovho mora severne od Aljašky. Predpokladá sa, že koncentrácia ľadu ostane zachovaná najmä okolo severného Grónska a ostrova Ellesmere.
Nedostatok vody
Pokračujúce sucho v mnohých častiach juhovýchodnej Ázie spôsobilo akútny nedostatok vody v oblasti hlavného mesta Malajzie, Kuala Lumpur. V oblastiach Cheras a Pandan sa dodávky vody už takmer zastavili.
* Sucho spôsobené niekoľkoročným nedostatkom zrážok sužuje aj južné provincie Vietnamu. Dopláca na to úroda. Sucho a vysoké teploty za posledné mesiace zničili už niekoľko tisíc hektárov plantáží kešu, kávy, čierneho korenia a ryže.
Požiare
Medan, hlavné mesto severnej Sumatry, zahalil dym. Príčinou bolo prudké zvýšenie počtu ohnísk lesných požiarov. Za jediný deň vzrástol ich počet zo 191 na 550. Podobne sa v dôsledku nových požiarov ocitlo v závojoch dymu aj okolie malajského hlavného mesta Kuala Lumpur. Ovplyvnilo to dokonca aj malajskú Grand Prix. Keďže po minulomesačných lesných a rašelinných požiaroch platí v Malajzii zákaz zakladania ohňov na voľnom priestranstve, predpokladá sa, že súčasné požiare spôsobili miestni obyvatelia pri zbere lesných plodín. Otvorené ohne sú povolené len pri likvidácii mŕtvol infikovaných zvierat a pri kremáciách.
Cyklón pri Madagaskare
Popri severovýchodnom pobreží Madagaskaru sa prehnal tropický cyklón Hary, ostrova sa však dotkol len svojím okrajom. Hlavná oblasť, kde sa pestuje vanilka, sa tak vyhla škodám, ktoré by mohol cyklón spôsobiť. Nad chladnými vodami južného Indického oceánu sa búrka zoslabila.
Zemetrasenia
Najmenej 12 obcí okresu Ťiaši na severozápade Číny trápia záplavy. Príčinou neboli dažde, ale zemetrasenie o sile 4,1 stupňa, ktoré postihlo Afganistan a ktoré poškodilo tamojšiu vodnú nádrž. Menšia puklina na nádrži sa objavila už 4. marca, po zemetrasení o sile 7,3 stupňa, ktoré postihlo Afganistan deň predtým.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia južných častí Iránu a na juhu a v strede Turecka.
Deň D proti horúčke dengue
V hlavnom meste Brazílie Rio de Janeiro vyšlo do ulíc viac než 50 000 dobrovoľníkov, vojakov, požiarnikov a zdravotníckych pracovníkov, aby sa pokúsili zlikvidovať komáre spôsobujúce epidémiu horúčky dengue. V rámci kampane s názvom Deň D proti dengue sa snažia nielen odstrániť všetky kaluže a jazierka so stojatou vodou, kde sa komáre druhu Aedes aegypti liahnu, ale aj poučovať obyvateľov, ako zabraňovať vzniku stojatých vôd. V celom štáte Rio de Janeiro diagnostikovali túto chorobu najmenej u 72 000 ľudí, u 28 ľudí už spôsobila smrť. Ako ochranu proti komárom začali ľudia používať plastové psie a mačacie obojky naplnené trávou fúzatkou citrónovou, ktorá odpudzuje komáre.
Ohrozená výroba javorového sirupu
Zvyšujúce sa priemerné teploty, kratšie zimy, nedostatok zrážok a invázie hmyzu – to je smrteľná kombinácia, ktorá môže v USA zlikvidovať priemysel zameraný na spracovávanie javorového sirupu. Výboru pre životné prostredie a verejné stavby v americkom Senáte to oznámili výrobcovia sirupu. Podľa ich správy sa obdobie narezávania javorov začína z roka na rok skôr, čo môže ohroziť celý tento priemysel. Tohtoročná zima na severovýchode USA, teda v oblasti Nového Anglicka, bola zrejme najteplejšia, akú tu kedy zaznamenali.
Autor: STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate