* Meniny populárneho írskeho svätca Patrika oslávi aj Bratislava. Medzi hlavné podujatia spojené s týmto sviatkom bude patriť Tradičný country bál na Dunaji. Milovníci folkovej, trampskej a country hudby si prídu na svoje v sobotu od 19.00 h v Spoločenskej sále Parku kultúry a oddychu. Do tanca im zahrá Bukasový masív z Modry, Arion z Pezinka, Kredenc z Nižnej na Orave, Louiziana z Prievidze a Nový Rownák z Bratislavy. Tanečné čísla predvedú skupiny Maryland z Trenčína, Slniečko z Michaloviec, Line Dance z Viedne a Line Dance Club – Montana, Grizzly Bar.
Svätopatrikovskú oslavu umocní vystúpenie gospelovej formácie Heaven‘s Shore a Petronelly z Bratislavy. Atmosféru dotvoria sprievodné atrakcie ako elektronický býk v Country rodeu pre každého, súťažný tanečný maratón a nočná country diskotéka. Účastníci sa zároveň stanú svedkami krstu internetovej stránky www.countrymusic.sk a môžu si kúpiť výrobky country a western a časopis Country, Folk, Trampská hudba.
* Výstavu s názvom Od A po Zet (Óda na abecedu) otvorili tento týždeň v priestoroch bratislavskej Bibiany. Výstava je interaktívnou prechádzkou dejinami písma, pričom je pre deti pripravených viacero tvorivých aktivít slúžiacich na pochopenie významu abecedy a ľahšiu prácu s písmenkami. Scenár výstavy napísali Eva Čárska a Katarína Kosánová, autorom výtvarno-priestorového riešenia je Miroslav Cipár. Záujemcovia môžu výstavu navštíviť každý deň okrem pondelka do 15. júla.
* Pestrofarebný cyklus pastelov Milana Laluhu zo 70. a 80. rokov sprístupnili v bratislavskej galérii Michalský dvor.
„Cyklus je vystavený po prvý raz a všetky obrazy sú majetkom autora,“ povedal spolumajiteľ galérie Jozef Krasula.
Laluha na 38 obrazoch umelecky stvárnil jemu blízke lokality – Starú Mičinú, Hrochotskú Chochuľku a preň typickú tému slovenskej dediny, vidiecke ženy a mužov, budovy, polia či stromy. V kruhovej, oblúkovej alebo priamej linke použil zelenú, modrú, červenú, žltú, hnedú a čiernu farbu, pričom využil aj bielu podkladovú plochu.
Autor sa narodil v Tekovských Lužanoch (1930). V roku 1955 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a o dva roky neskôr sa stal spoluzakladateľom Skupiny Mikuláša Galandu. Po pôsobení v Dolnej Mičinej a Martine od roku 1963 žije v Bratislave. Venuje sa kresbe, grafike, ilustrácii, komornej a monumentálnej maľbe. Absolvoval desiatky autorských výstav v rôznych krajinách a je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení. Patrí medzi najvýznamnejších slovenských výtvarníkov 20. storočia. Výstava potrvá do 2. apríla a je nepredajná.
* Predstaviť tvorbu študentov vysokých škôl a ich kultúrne aktivity je zámerom I. ročníka dvojdňového festivalu Mesto na vrchu, ktorý sa včera začal v Ponitrianskom múzeu v Nitre.
„Festival pripravili študenti nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa v spolupráci s múzeom ako multimediálnu prehliadku tvorby vysokoškolákov,“ informoval riaditeľ múzea Anton Števko. Počas dvoch dní sa verejnosti predstavia vysokoškoláci zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a USA. Hlavný program ponúka trinásť predstavení, z toho deväť koncertov hudby, vystúpenia bábkových divadiel, prednes poézie a jednu filmovú snímku. Podujatie, ktorého ambíciou je založiť v Nitre tradíciu prehliadok kultúrnych aktivít študentov vysokých škôl a univerzít z rôznych krajín, sprevádzajú výstavy fotografií a výtvarných prác.
ŠTÚROVO
* Výstavu dokumentárnej fotografie Ladislava Vallacha Európa(nia) otvorili v štúrovskej Mestskej galérii.
Kolekcia tridsiatich čiernobielych reportážnych snímok zachytáva bežný život ľudí v uliciach európskych miest v 90. rokoch minulého storočia.
Autor ich zvečňoval na súkromných a služobných cestách od Nórska cez Holandsko, Francúzsko, Belgicko, Taliansko až po Macedónsko, v ktorom navštívil aj utečenecké tábory kosovských Albáncov. Tu sa viac zaujímal o bezstarostný hravý život detí. Vystavuje aj snímky odzrkadľujúce luxusnú Viedeň. Výstava, ktorú už videli Bratislavčania aj Komárňania, potrvá do 26. marca.
LEVICE
* Na Levických poľovníckych dňoch sú prvýkrát vystavené zlaté trofeje 2001
Výsledky práce členov Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ), ich podiel na ochrane prírody, výchove mládeže a ďalšie aktivity predstavuje VII. ročník Levických poľovníckych dní, ktoré sa dnes začali v kultúrnom dome Družba v Leviciach. Ústredná výstava a jej sprievodné podujatia potrvajú do 22. marca.
Organizátori z okresnej organizácie SPZ v Leviciach pripravili pre návštevníkov niekoľko noviniek. Atraktívnou je najmä prvá prehliadka zlatých trofejí poľovnej zveri ocenených medzinárodnou komisiou v roku 2001. Hlavnou témou odborného programu poľovníckych dní, ku ktorej sa uskutoční seminár so zahraničnou účasťou, je chov danielej zveri na Slovensku a vo svete.
S cieľom zvýšiť propagáciu poľovníctva, tvorby a ochrany životného prostredia ponúka výstava zaujímavý sprievodný program, ktorého súčasťou je prehliadka výtvarných prác s tematikou prírody, súťaž videofilmov i ukážky sokoliarstva. Žiaci a pedagógovia zo Strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici prispeli do programu ukážkou pestovania plodonosných stromov a kríkov, ako dôležitej súčasti výživy poľovnej zveri.
Záujemcovia si na výstave môžu kúpiť poľovnícke potreby, doplnky, odevy, rôzne suveníry, keramiku, odborné publikácie a literatúru.
PREŠOV
* Výstavu Optácia, venovanú 55. výročiu presídlenia rodákov zo Slovenska do vtedajšieho Sovietskeho zväzu, otvorili tento týždeň v priestoroch Krajského múzea v Prešove. Ide o prvú väčšiu prezentáciu dokumentov, fotografií a faktov zo zbierky občianskeho združenia Koordinačný výboru reoptantov so sídlom v Prešove.
Tajomník KVR Štefan Kruško konštatoval, že výstava priamo nadväzuje na konferenciu v Prešove ktorá sa konala na začiatku marca. Zúčastnili sa na nej tak priami svedkovia, žijúci dnes v 45 regiónoch na území SR, ako aj historici zo Slovenska, Česka a Ukrajiny.
Optácia sa konala na základe Dohody medzi ČSR a ZSSR z 10. júla 1946, reoptácia sa uskutočnila v dvoch fázach – v druhej polovici 60. rokov a v prvej polovici 90. rokov.
Po prvý raz mohla aspoň časť z vystavených vyše 100 dokumentov a fotografií vidieť verejnosť v roku 2001 na malej výstave počas Slávností kultúry Rusínov-Ukrajincov vo Svidníku. Podľa Š. Kruška je z tejto do roku 1989 neveľmi pertraktovanej problematiky zmapované všetko. Výstava potrvá do konca mesiaca.
(tasr, sita)