BRATISLAVA – Zákonník práce by mal začať platiť prvého apríla, ale domáce aj zahraničné ekonomické inštitúcie varujú pred škodlivými účinkami niektorých predpisov.
Poslancom sa možno už na budúci týždeň podarí odhlasovať novelu, ktorá odstráni časť z rizikových paragrafov. „Ide o zmenu tých ustanovení, ktoré neprijateľným spôsobom znižujú pružnosť práce,“ povedal včera vicepremiér Ivan Mikloš. Pôjde najmä o úpravu pracovného času a nadčasu, odpočinku či vedľajšieho pracovného pomeru.
Kľúčové rokovanie poslancov má podľa neho prebehnúť v utorok, ešte predtým zasadne tripartita. Jej odporúčanie zrejme nebude jednoznačné, pretože šéf odborov Ivan Saktor vyhlásil, že za snahami o zmeny v Zákonníku stoja zahraničné lobistické skupiny. O spoločnom odpore proti pokusom novelizovať Zákonník sa dohodol aj minister a predseda SDĽ Pavel Koncoš.
Misia Medzinárodného menového fondu odkázala slovenskej vláde: „Dôrazne odporúčame, aby vláda odložila realizáciu tohto Zákonníka, kým nedôjde k úpravám, ktoré by umožnili väčšiu flexibilitu pre zamestnávateľov a zamestnancov.“
Podnikateľská aliancia Slovenska zase upozornila na obavy podnikov pred novým pracovným právom. V prieskume medzi slovenskými firmami zistila, že podľa nich „sa zvýšia ročné náklady v priemere o 1,2 percenta. Dôsledky pocítia aj zamestnanci, lebo v podnikoch hrozí zníženie zamestnanosti v priemere o tri percentá“.