EÚ: Summit hľadal rovnováhu medzi prosperitou a sociálnou súdržnosťou
BARCELONA 15. marca (SITA) - Nosnými témami summitu Európskej únie (EÚ) v Barcelone, ktorý sa v piatok popoludní pre zástupcov kandidátskych krajín skončil, boli otázky zabezpečenia zdravého hospodárskeho rastu v rovnováhe so sociálnou súdržnosťou, presad
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zovaním environmentálnych programov a s ohľadom na vytváranie nových pracovných miest.
Ako na krátkej tlačovej konferencii po skončení summitu povedal predseda vlády Mikuláš Dzurinda, Slovensko vidí v tejto súvislosti perspektívne východisko predovšetkým v akcente na vzdelávanie. "Skúsenosti zo Slovenska ukazujú, že vzdelaná mládež si dokáže nájsť pracovné príležitosti omnoho skôr, ako tí ľudia, ktorým vzdelanie chýba," uviedol premiér. Ako ďalej poznamenal, "s potešením môžeme aj tu v Barcelone zdôrazniť, že za uplynulé tri roky sme boli schopní zvýšiť rozpočet univerzitného školstva o desatinu HDP, čo je asi miliarda slovenských korún". Podľa Dzurindu je ekonomika založená na vedomostiach pre Európu perspektívou a východiskom v dosahovaní tých cieľov a priorít, ktoré pred dvoma rokmi vytýčil lisabonský summit.
Obsahom rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti, na ktorej Slovenskú republiku (SR) zastupoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan, bola implementácia deklarácií konferencie Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Dohe, príprava Medzinárodnej konferencie o financovaní rozvoja v Monterrey v marci tohto roku, ako aj príprava agendy Svetového summitu pre trvalo udržateľný rozvoj, ktorý sa uskutoční v juhoafrickom Johannesburgu. "Ku všetkým trom otázkam som stručne definoval našu pozíciu. Sme za liberalizáciu svetového obchodu, sme proti protekcionizmu a za to, aby sa robili aj také projekty, ktoré by pomáhali rozvojovým krajinám," uviedol E. Kukan. Ako ďalej poznamenal, "v roku 2000 prispelo Slovensko na rozvojovú pomoc sumou 0,03 z HDP. Slovenská republika tiež podpísala prakticky všetky medzinárodné environmentálne dohody, podieľa sa na ich financovaní a má záujem na ratifikácii Kjótskeho protokolu.
Účastníci stretnutia Ecofin-u, na ktorom SR zastupoval minister financií František Hajnovič, sa zaoberali tými prvkami reštrukturalizačnej agendy, ktoré zostali v tranzitívnych ekonomikách aj po desiatich rokoch transformácie neukončené, ako aj úrovňou približovania sa najvyspelejších kandidátskych krajín k parametrom dlhodobo fungujúcich trhových ekonomík. Aj keď sa Slovensko podľa Hajnoviča k týmto ekonomikám veľmi priblížilo, "zostáva vykonať ešte veľa práce," pretože ako dodal, "nemáme ukončenú privatizáciu dopravy a potrebujeme pokročiť v ozdravovaní verejných financií, najmä zdravotníctva a sociálneho poistenia.